Spaans drama met beetje bloot 22 MEDIA CULTUUR VERBORGEN JUWEELTJES Wie genoten heeft van de Spaanse hitserie La Casa de Papel, moet zeker ook tijd vrijmaken voor deze Spaanstalige misdaadserie, die ook onder de titel Bitter Daisies onder de vlag van Netflix is ver toond. Het decor wordt gevormd door het land schap van Galicië, waar de paus wordt verwacht om het bedevaartsoord Santiago de Compostella te bezoeken. Tegelijkertijd arriveert ook recher cheur Rosa Vargas van de Guardia Civil in het dorpje Murias om het lokale onderbezette politie korps te helpen bij de zoektocht naar een vermist meisje. Zij raakt verzeild in een beerput vol foute notabelen die zich aan jonge meisjes vergrijpen, mysterieuze gebeurtenissen en eindeloze ver dachtmakingen. De serie heeft een hoog Jeffrey Epsteingehalte, maar dan op een lokaal niveau. O Sabor das Margaridas is geen vernieuwende se rie, maar heeft wel een authentieke uitstraling, die vooral te maken heeft met de omgeving waar de reeks misdaden zich afspeelt. De serie is vrij re cent, maar intrigeert vooral door de milieuschets van een nog tamelijk feodale samenleving. maandag 19 augustus 2019 Peter Fonda overleden Prijs voor Halina Reijn De 27ste Lowlands-editie was er meer dan ooit een van uitersten. Over de show van hype- zangeres Billie Eilish wilde iederéén meepraten. Een festival van voor ieder wat wils, samengevat in acht opzienbare momenten. O Sabor das Margaridas, dat uit zes afleveringen bestaat, een einde heeft dat niemand ziet aan komen, maar dat tegelijkertijd ook een eventueel vervolg onaannemelijk maakt. Wie van pittig Spaans drama houdt, met een beetje erotiek, sappige dialogen en een plot dat tot en met de ontknoping blijft verrassen, zit goed bij deze serie. Ook het bedaarde verteltempo is een voordeel. Men neemt duidelijk de tijd om de personages te schetsen. De aantrekkelijkheid bestaat vooral uit het intri gerende personage van Rosa (gespeeld door Maria Mera) die als vreemde eend in de bijt moet zien te overleven in een vijandige omgeving. Maar met haar kennis van zaken, doorzettingsvermogen en eigenwijsheid laat zij zich niet koeioneren door de lokale koddebeiers die niet bepaald zitten te wachten op deze bemoeial van buitenaf. Sommi- gen hebben de reeks vergeleken met de Scandi navische succes reeks The Bridge, maar dat heeft vooral te maken met het eigen zinnige karakter van de vrouwe lijke hoofdper soon die totaal andere trauma tische kwelgeesten in haar hoofd heeft dan haar Zweedse collega. Topprestatie De Staat Wat te doen als je als Nederlandse band wordt gevraagd een weggeval len Lowlandsheadliner te vervangen op het grote Alphapodium? Het ant woord is even makkelijk te geven als moeilijk te volbrengen: de show van je leven geven. Het lukte De Staat vrijdagavond. Begonnen met een fraai gedragen cover van The Prodigy's Firestarter, speelde de rock band de indrukwekkendste set van de eerste festivaldag: donderend hard, energiek en met Torre Florim als aandachtsmagneet op de voor post. Verder had de band ruim geïn vesteerd (nee, geen grapjes over die ruime overheidssubsidie nu) in het decor: een loopbrug, een bewegend podium, een dubbele lichtmuur. Geboden kans volledig benut. Hype Billie Eilish bereikt hoogtepunt Was Lowlands getuige van de ge boorte van een nieuwe wereldster? Is Billie Eilish (17) inderdaad de nieuwe Madonna? De festivalpopulatie hield er in elk geval vooraf ernstig reke ning mee. Haar optreden was het drukst bezochte van de driedaagse. Prima opkomst: gifgroen gewaad, hoofdband met haar voornaam erop en groen en zwart geverfd haar, een blik vol branie en dan meteen die onweerstaanbare hit Bad Guy. Maar daarna? De streamingkoningin worstelde. De belangrijkste reden: simpelweg te weinig goede songs om een heel uur mee te vullen. Verder bleek haar zang wisselvallig. Debuut Hennie Vrienten 71 jaar. Prima leeftijd om op Low lands te debuteren. Henny Vrienten had last van een griepje en een pijn lijke rug, maar dacht geen moment aan afzeggen. Aan de zijde van breinprofessor Erik Scherder ont leedde hij de neurologische proces sen achter hits als Sinds een dag of twee (32 jaar) en Pa. Leuke formule, mede dankzij het aanstekelijke en thousiasme van Scherder. Maar hoe zat dat nou met dat debuut? „Tja, ik ben gewoon nooit eerder gevraagd", zei Vrienten. Het smaakte naar meer. „Ik heb nog wel een bandje waarmee ik hier volgend jaar kan terugkomen", meldde hij. „Bellen jullie de festivaldirecteur even?" We worden overstelpt met nieuw aanbod van series en films, maar kunnen lang niet alles bekijken. Deze week duiken we naar de bodem van de on-demandplatforms, op zoek naar vergeten pareltjes. Vandaag: O Sabor das Margaridas (2018, misdaad, Netflix). Ab Zagt Wat stelt het voor? Is het niet verjaard? FILM De acteur Peter Fonda is op 79-jarige leeftijd overleden, heeft zijn familie be kendgemaakt. Fonda, Wyatt in Easy Rider, overleed aan de gevolgen van longkanker. Hij was de zoon van Henry Fonda en de broer van Jane. FILM Instinct, het re giedebuut van Halina Reijn dat op het interna tionale filmfesti val van Locarno in première ging, is be kroond met de Variety Piazza Grande Award. De prijs wordt toegekend door Amerikaanse filmcritici. GO Schreeuwend- fruit en groen haar Alleen jammer dat... Kortom ANGELA DE JONG/ VINCENT is met vakantie 3 *D O Waarom deze? FOTO'S PAUL BERGEN, FERDY DAMMAN Stefan Raatgever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22