Hoe kwaken Laatste wens van Schotse veteraan vervuld de kikkers over het Volkerak? M ZEELAND 17 maandag 19 augustus 2019 kruiwagen of dreigen dat te doen. Na tuurorganisaties twijfelen, ecologen, recreatieondernemers, sportvissers en landbouwers willen het meer lie ver zoet houden. Doos van Pandora Vorige maand hebben de ministers een brief naar de Tweede Kamer ge stuurd waarmee ze de doos van Pan dora die ze hebben geopend met een ferme klap proberen te sluiten. Ineens staat het Volkerak-Zoommeer weer op de lijst van grote waterpro jecten die in de periode 2022-2029 moeten worden aangepakt. Daar is 110 miljoen euro voor nodig. De brief die het dagelijks provin ciebestuur afgelopen week naar de Staten heeft gestuurd, liegt er ook niet om. De ministers willen met de regionale partijen, bij voorkeur via het Gebiedsoverleg Zuidwestelijke Delta, samenwerkings- en (^finan cieringsovereenkomsten verkennen. Voor 10 oktober willen ze 'een ge coördineerde reactie van het gebied' ontvangen. Anders gezegd: doen jul lie nog mee? Er staan tientallen mil joenen euro's op het spel, want het ligt niet voor de hand dat Den Haag geld uitgeeft aan het Volkerak als de regio verdeeld is over de aanpak. Volgens gedeputeerde Anita Pijpe- lijk (PvdA, water) is er nog geen re den voor zenuwachtigheid. ,,Op 10 oktober zal er een reactie liggen. Ik heb daar geen gehaast gevoel bij. De komende jaren hebben we nog tijd om het goed te regelen." Wat de provincie betreft wordt het Volkerak-Zoommeer zout, maar pas als eerst een goede zoetwatervoorziening voor de boeren is geregeld, zoals Zeeland al tijd heeft geëist. Pijpelink heeft wel begrip voor de twijfels bij onder meer de natuurorganisaties. ,,Als er maat schappelijke zorgen en vragen zijn, wil ik daar wel naar luisteren." ken. Maar het was hem niet gegund. Hij overleed in fe bruari op 95-jarige leeftijd. In 1944 landde hij, als genist bij de 52ste (Lowland) Divisie Dan is mijn vader er toch nog bij. Hij zou blij zijn met dat idee bij Baarland op Amber Beach. Hij kwam geregeld terug in Zeeland, vorig jaar nog om de Highland Games by the Sea te openen. Gisteren, toen dat krachtsportevenement in Baarland weer plaatsvond, nam zijn zoon Colin MacMil lan, zelf inmiddels 69, die taak over. Uniform Een dag eerder heeft hij bij het Bevrijdingsmuseum een kof fer gebracht die sinds 1960 bij zijn vader op zolder lag. ,,lk vroeg hem vorig jaar wat ik met zijn uniform moest doen als zijn tijd gekomen was. Het leek me geen goed idee die koffer weer jarenlang op mijn zolder te zetten. Zal ik vragen of het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp j e spullen wil heb- ben? Dat vond hij een gewel dig idee. Het is goed als de mensen die spullen zien, zei hij." In de koffer zitten onder meer uniformjassen, een trui, een rugzak en een groot mes. ,,Ik herinner me als kind dat hij daarmee het aanmaakhout voor de open haard sneed", zegt MacMillan. ,,Ik ben alleen zijn baret vergeten. En wat fo to's van hem uit die tijd, in dat uniform. Die stuur ik nog wel op. Het zou mooi zijn als ze hier onderdeel worden van de tentoonstelling in de nieuwe aanbouw. Dan is mijn vader er toch nog bij. Hij zou blij zijn met dat idee." Anderson was graag deze zo mer naar Nieuwdorp geko men om de aanbouw van het museum te komen bewonde ren en de herdenking van de Slag om de Schelde mee te ma- over zout Volkerak De regionale overheden staan nog steeds achter het besluit om het Volkerak-Zoommeer zout te maken. Alleen het nieuwe bestuur van het water schap Scheldestromen laat weten 'binnen afzienbare ter mijn een standpunt in te nemen'. Dat betekent dat daar wel de twijfel is toegeslagen. Niet zo gek, vanwege de in vloed van de boeren op het waterschapsbestuur. Landbouworganisatie ZLTO, die zitting heeft in de Advies groep Zuidwestelijke Delta, is namelijk uit de kruiwagen ge sprongen. Het zou 'van de zotte zijn' als de politiek de ver- zilting van het Volkerak-Zoom meer doorzet, aldus bestuur der Wim van Gorsel. Het Zeeuwse Landschap wil het Volkerak-Zoommeer het liefst zoet houden, tenzij wordt aangetoond dat dit op de lange termijn onhoudbaar is. Zo zit ook Natuurmomumen- ten erin. „Niemand zegt: we gaan helemaal voor zoet", ver klaart woordvoerder Frans van Zijderveld, „maar als verzilting geen natuurwinst oplevert, moet je daar van af kunnen zien." Een deel van het Rijks- geld kan volgens hem gebruikt worden voor een onderzoek óf en eventueel wanneer verzil ting van het Volkerak-Zoom meer nog aan de orde is. De Zeeuwse Milieufederatie, die net als de eerder genoemde natuurorganisaties in de Ad viesgroep zit, is in principe voorstander van een zout Vol kerak. „Mits dat een plus is voor de natuur", zegt woordvoerder Mascha Dedert, „en de zoet watervoorziening goed geregeld is." Colin MacMillan met de koffer vol spullen van zijn stiefvader Jim Anderson. foto ruben oreel - Colin MacMillan De koffer heeft bijna zestig jaar op zolder gelegen. Maar zaterdag vervulde Colin MacMillan uit het Schotse Darvel de laatste wens van zijn stiefvader Jim Anderson door diens solda tenplunje af te leveren bij het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Ernst Jan Rozendaal Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17