i "i 'Ik verloor veel vrienden' aan stukken Gelovigen scheuren Khomeini's lijkwade INTERVIEW Een vliegtuig van luchtvaartmaatschappij SLM stort op 7 juni neer in Paramaribo. 176 passagiers komen om, elf overleven de ramp. Een van hen is Edu Nandlal (56), die een voetbaltoernooi zou spelen in zijn geboorteland. ,Ik had Suriname 18de verlaten. Op mijn 26ste keerde ik terug als profvoetbal ler van het Kleurrijk Elftal, met spelers uit het Nederlandse betaald voetbal van Surinaamse komaf. Boven Suriname zag ik de lichtj'es van de hutj'es. Toen werd het opeens donker en voelde ik een harde klap. Het volgende moment lag ik bij de cockpit, in de j'ungle. Ik kon me niet bewegen en hoorde men sen om hulp roepen. Ik liep een dwarslaesie op en kwam in een rolstoel. Mij'n voetbalcarrière was voorbij'. Dat vond ik niet erg, want ik wist dat ik geen grote voetballer was en er ook nooit een zou worden. Ik speelde bij Vitesse en zou misschien nog twee jaar bij een profclub spelen. De eerste tijd kon ik niet logisch denken. Ik was alle zekerheden in mijn leven kwijt en moest opnieuw beginnen. Maar waar begin je dan? Heel langzaam kwam ik er bovenop. Geestelijk dan, want lichame lijk heb ik tot op de dag van vandaag last van het ongeluk. Lopen was altijd moeilijk. Tot ik twee jaar geleden op vakantie in Rome opeens merkte dat het beter ging. Wonderlijk.'' „Mensen zeggen dat ik geluk heb gehad, ik heb een vliegtuig ongeluk overleefd. Maar ik heb ook veel lieve vrienden verlo ren. Vijftien leden van het Kleurrijk Elftal zijn omgeko men. En tien jaar na het onge luk overleed mijn 5-jarige zoontje aan kanker. Toen pas begreep ik wat het betekent om een kind te verliezen, zoals de mensen hebben ervaren die ik tegenkom bij de herdenkingen van de ramp. Ik schiet altijd vol als ik hun verdriet zie. De vliegramp speelt in mijn dagelijks leven geen rol meer. Sinds twintig jaar heb ik een schoonmaakbedrijf in Utrecht. Mijn medewerkers zijn mensen die elders moeilijk aan het werk komen. Mijn leven is in balans. Ik heb vrede met wat er is ge beurd. Ik ben een gelukkig mens." DOODVONNIS OM EEN BOEK op mijn De Iraanse ayatollah Khomeini overlijdt op 3 juni. Maar niet nadat hij op 14 februari een fatwa heeft uitgesproken over de Britse schrijver Salman Rushdie, die de woede van de islamitische wereld heeft gewekt met zijn roman De duivelsverzen. Het boek zou de islam be ledigen en Khomeini roept alle moslims ter wereld op Rushdie te doden. Wie dat lukt, krijgt 3 miljoen dollar en directe toegang tot het paradijs. De schrijver moet onderduiken en is ook nu nog zijn leven niet zeker, hoewel de Iraanse rege ring de fatwa in 1998 in trekt. In 1991 wordt de Japanse vertaler van het boek vermoord en in 1993 vindt een aanslag plaats op de Noorse uitgever. In vrijwel alle islamitische landen is De duivelsverzen nog steeds verboden, al hebben de meeste landen zich van de fatwa gedistantieerd. Khomeini's uitvaart in Teheran wordt een pandemonium, waarbij hysterische gelovigen de lijkwade van de geestelijk leider in stukken scheuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 96