meteen in de lift. Meestal scheelt zo'n tv- optreden 10.000 stuks. Maar geen 80.000. Ook Matthijs van Nieuwkerk noemt dit aantal opmerkelijk. Ik vind het ook een raar succes en denk dat het niet alleen aan DWDD te danken is. Misschien vindt het publiek Eus en mij een leuk duo. We heb ben een zonderlinge zielsverwantschap. We worden veel gevraagd, op voorlees avonden, maar ook op Lowlands, Noorder zon en andere grote festivals. De agenda loopt vol tot december. De uitgever zal ze ker geld ruiken, wie niet? Zelf vind ik het fijn dat er straks weer een fysiek boek te koop is. Met verhalen. Er was niets meer van mij, alleen antiquarisch. De dood ging even vóór de literatuur (zijn vrouw Karin maakte in 2002 een eind aan haar leven, red.) en mijn hoofd stond niet naar publiceren. Als mensen na Pessimisme kun je leren vroegen: 'wat kunnen we nog meer lezen?' had ik geen antwoord. Nu wel.'' ,,Daar ben ik mee bezig, een gedichtenbun del, die komt eind oktober. Maar met Pessi misme kun je leren is een ander publiek aan geboord. Mijn houdbaarheidsdatum was waarschijnlijk verstreken, iets wat ons alle maal overkomt. Voor die jongere groep is mijn werk onbekend. Overigens heb ik er ook nieuwe verhalen tussen gestopt. Een paar korte en een wat langere. Welke? Dat is aan de lezer om uit te vinden. Het is niet ge bruikelijk bij zo'n bloemlezing, maar geen hond bij de uitgeverij heeft het gemerkt. Ik heb nogal wat verhalen geschreven, dus ziet niemand tussen de bomen het bos meer.'' ,,Ik vind dat prettig. Even wat anders. De boekenwereld is al zo saai. Kom op: ik ben toch een saaie man met een oude kop? Schrijvers zijn duffe mensen. Daar helpt geen strak pak aan. Ik moet het niet hebben van mijn blue eyes. Mijn rug is kapot van het werken, glamour is een begrip dat ik niet ken. Wat mij wel lukt is een beetje perfor- men: mijn gedichten en verhalen enthou siast brengen.'' ,,Ik heb niet ineens een Mercedes of een jacht gekocht of zo. Ik ben weinig luxe ge wend. Ik zou wel weer eens op reis willen. D e laatste keer dat ik geweest ben was zes jaar geleden, naar Riga. Maar nu heb ik het gewoon te druk. Bovendien krijg ik bin nenkort een nieuwe hond. Een soort vluch- telingetje uit Bosnië. Als hij er is, word ik weer een jongen van twaalf. Steek ik al mijn tijd in hem. Daarom twijfelde ik ook: moet ik hem wel nemen, met al die optredens? Maar mijn vriendin Katrin zei: 'Doe dat nou maar. Je kan niet zonder hond. Goed voor je dagritme: wandelen, dan werken.' Ze zei ook: 'Dan heb ik nog iets van je als je dood gaat.' Nou lekker! Maar goed, ik ben 70 en zij is 53. Eerlijk: vlak voor het succes met dit boekje wilde ik stoppen met optreden. Stoppen met alles eigenlijk, geen boekjes meer. Ik had twee uitnodigingen, waarvan er één niet doorging. Deprimerend. Want ik moet werken tot mijn dood. Ik ben be gonnen als leraar en later heb ik zeven jaar als docent in een bajes gewerkt. Verder ben ik altijd zelfstandig geweest en had ten slotte een pensioentje dat niks voorstelde: 200 euro per maand. Toen ik AOW kreeg had ik 1200 euro terwijl mijn vaste lasten 1100 euro bedroegen. Dan leef je niet, dan overleef je. Dan ken je alle goedkope zaken, ga je in de supermarkt op jacht naar de aanbiedingen, ben je als je met de trein moet altijd bang voor saldotekort. Terwijl je óók weet dat er genoeg mensen zijn die het slechter hebben. Geldgebrek tekent je. Armoede hangt in elke naad van je bestaan, elke porie van je lichaam.'' Maar waarom dan geen nieuw werk? Waarom doe je zoiets? Heeft zo'n bestseller impact op je dagelijks leven? Maar dan permitteer je jezelf toch wat meer als je het financieel onverwacht breder hebt? ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 91