Vriendschap INHOUD VOORWOORD De verlaten gebouwen van piloot Van Rensbergen Terug naar Perugia, vijftien jaar na het tussenjaar De onjuistheden in Over de Muur, de hit van Klein Orkest Op de profielfoto van ons WhatsApp- groepje staan acht lachende vrouwen. Meisjes waren we toen we elkaar, deze zomer precies veertig jaar geleden, in de brugklas leerden kennen. Nu heten we vrouwen van zekere leeftijd. Maar ik zie in ieder van ons nog altijd het meisje. Destijds, op dat Brabantse vwo, ontstond een intense, warme pubervriendschap. Huis werk, winkelen, dansen, toneelspelen, uitgaan, vakanties - liefst deden we alles samen. Achte loos als tieners zijn, hadden we niet in de gaten hoe bijzonder onze band was. Schrijver Daan Heerma van Voss is 33 jaar. Hij vroeg of hij een verhaal mocht schrijven over een jongensvriendschap van vijftien jaar geleden. Natuurlijk, zeiden wij. Daan schreef het universele verhaal van twintigers die elkaar uit het oog verliezen door verschillende studies, andere steden, nieuwe relaties, drukke banen. En de net zo universele vraag die daaruit voortvloeit: is er nog iets over van wat ons ooit bond? Ik denk dat ik Daan kan vertellen hoe het verdergaat. Na een lange periode van spora disch contact, vind je je vriend(inn)en terug als je ergens achter in de veertig bent. De kinderen zijn groot, de relaties in rustig vaarwater of voorbij, de carrières gemaakt of gebroken, en ineens is er weer ruimte voor het verlangen naar elkaar. Pas dan voelt die gedeelde geschiedenis als een groot goed. De rimpels zijn dieper en het ego kleiner - zorgvuldig gepolijst door de weerbarstige werkelijkheid. Je glimlacht om elkaars verhalen. Omdat je ze herkent, omdat je weet hoe het kan gaan, omdat je hebt geleerd te luisteren met je hart. Je moedigt elkaar aan, meer nog dan destijds, want de tijd van jaloezie en oordeel ligt inmiddels ver achter je. Je gunt elkaar de wereld, en meer. En op een dag stuur je elkaar ontoereikende appjes waarin je zegt dat je meeleeft met die eerste chemo. En realiseer je je dat je elkaar ooit, op een slechte dag zult moeten begraven. 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Fijn spul 08 Lévi Weemoedt 14 De zomer van 1989 18 Prachtige ruïnes 26 Oude vrienden 30 Noten kraken 32 Lezen 36 Eten 38 Reizen 42 BV De Liefde 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Ieke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Medewerkers Edith Andriesse, Hans Avontuur, Shody Careman, Daniël Cohen, Wilmie Geurtjens, Ronald Giphart, Gijs Groenteman, Joost Hoving, Pieter Hulst, Bart Jansen, Gijs Kast, Annemarie Kleywegt, Rianne van der Molen, Johan Nebbeling, Jolanda van der Ploeg, Joost Prinsen, Vic van de Reijt, Annemart van Rhee, Peter Sierksma, Studio Ski, Corné Sparidaens, Vijselaar Sixma Reageren? magazine@persgroep.nl EFacebook @admagazine De foto op de voorkant is van Daniël Cohen. Anniek van den Brand ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83