Vier ingrediënten om je relatie leuk te houden VOOR U GETEST Klapstoelen 1 f jJ V David Arjan Je hoeft niet alle twee te veranderen om je relatie te verbeteren Een klapstoel moet lekker zitten, soepeltjes - maar niet te gretig - klappen en makkelijk met één hand te tillen zijn, vindt het klapstoelentestpanel. Een tukkie doen lukt wel, maar bij alle exemplaren ontbreekt de bekerhouder 26 f. J David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. Als je me nu ziet zitten, geloof je nooit dat ik in september zomaar kan scheiden. Stel je voor: in de warme buiten lucht staar ik naar de groene heuvels voor me. Het enige wat ik hoor, zijn de krekels en het zachte zoemen van de pomp van ons vakantiezwem bad. De zon gaat onder, het is een prachtige dag geweest. Mijn liefje heeft me zojuist koffie gebracht; misschien schenk ik straks een wijntje voor haar in. Het leven is goed voor ons. Toch weet ik: september komt eraan, de maand waarin de meeste huwelijken sneuve len. De zomer loopt ten einde, iedereen pakt zijn normale drukke leven weer op en opeens is er geen reden meer bij elkaar te blijven. Elk jaar rond deze tijd doe ik relatie huiswerk. Vanwege dat grote septembermonster natuurlijk, al die gebroken harten en ook ter voorbereiding van ons seminar over liefde en relaties. Zoals elk jaar begin ik bij mezelf: hoe doe ik het eigen lijk zélf in mijn liefdesrelatie? Niet slecht, ontdek ik met een zucht van verlichting. Ik schrik ook, als ik zie hoeveel er nog te verbeteren valt. Gretig verdiep ik me in het werk van John Gottman, misschien wel de beroemdste liefdespsycho loog van de wereld. In zijn 'Love Lab' onder zocht hij duizenden stellen. In hun ruzies, hun taal, hun aan rakingen. Inmiddels voorspelt hij met 90 procent zekerheid of een koppel bij elkaar blijft of niet. Wat zou hij over ons zeggen, flitst er door mijn hoofd. Hele maal gerust ben ik er niet op. Het fijne van een liefdesrela tie is dat het genoeg is als een van de twee zich erin verdiept. Je hoeft niet alle twee te ver anderen om je relatie te trans formeren. Zonder dat ik mijn lief ermee lastigval, kan ik in mijn eentje onze relatie leuker maken. Ik schrijf driftig over het werk van Gottman en on der mijn ogen ontstaat een to- dolijst. Het eerste wat ik zie, is dat ik vaker met mijn onverdeelde aandacht bij mijn liefje kan zijn. Nu is het vaak nog een kind, een telefoon of een krant die de aandacht afleidt, terwijl zij me ondertussen een ver haal probeert te vertellen. Ik schrijf op: stop met alles als ze tegen je praat. Dat is helder. Het tweede is dat we meer tijd samen mogen doorbren gen. Gottman ontdekte dat stellen, helemaal als ze jonge kinderen hebben zoals wij, slechts een half uur per week tijd maken voor elkaar - en die tijd gaat op aan gedoe over de kapotte vaatwasser. Ik herken het en schrijf op: regel een vaste avond in de week oppas om te dineren bij kaarslicht. Als derde zegt Gottman dat je in een goede relatie niet minder van elkaar verwacht, zoals veel mensen denken, maar juist meer. Omdat je elkaar zo bewondert, neem je niet langer genoegen met onuitgesproken verwijten of kinderachtig gedrag. ik schrijf op: wees volwassen. Voor de laatste tip hoef ik niet tot september te wachten - en ik ren naar haar toe. Vraag je lief dit, zegt Gott- man: ,,Hoe kan ik nog beter van je houden?'' -Arjan Vergeer Reageren? zo@persgroep.nl MATTHIJS MEEUWSEN Als doorgewinterde vissers zitten Bart Warmerdam en Henri Oostendorp al decennia langs de water kant. Hoe vaak hebben ze hun stoelen inmiddels in het gras gezet? ,,Op onze leeftijd moet je dat niet meer willen uitrekenen", glundert de 73-jarige Warmerdam. Het tweetal heeft al vissende niet alleen de favoriete stekjes van de stekelbaars, snoek en spiering leren herkennen, maar is ook expert geworden in het kiezen van een goede klapstoel. Ze tuurden al naar hun dobbers toen klapstoelen nog standaard werden uitgerust met springveren; een begrip dat je gerust letterlijk mocht nemen als ze hen bij te zware belasting, druistige bewe gingen of karige kwaliteit weer eens om de oren vlogen. Dankzij moderne klapscharnieren is dat euvel verleden tijd. Ook de bips plakt niet meer om de haverklap vast, dankzij de opkomst van zogeheten 3D-mesh-stoffen met een ventile rende, vochtabsorberende en snel drogende honinggraatstructuur. Wat niet wil zeggen dat de fervente hengelaars elke klapstoel in deze test de hemel in prijzen, blijkt al gauw. ,,Dit is net een zitzak", jammert Warmerdam, terwijl hij onderuit zakt als een gamende puber. ,,Je moet je hengel loslaten om über haupt op te kunnen staan." Ergernis Is zo'n lome luierhouding op het strand, de camping of in de achter tuin nou zo'n bezwaar? Toch wel, vindt ook panellid Patrick van En- schot, een houdingstherapeut die de poses van kantoortijgers tot topspor ters aanscherpt. Of een klapstoel goed of slecht is, verschilt tot op zekere hoogte van mens tot mens, legt hij uit. ,,Een hoofdsteun die bij de ene persoon als gegoten zit, kan met een korter of langer lijf juist totaal verkeerd uit vallen. Je merkt dat de meeste stoe len logischerwijs worden geënt op het gemiddelde lichaam." Er zijn wel universele kwaliteitsin dicaties waar iedereen rekening mee kan houden. ,,Als de voorzijde van het zitvlak niet strakgespannen is, glijd je sowieso onderuit. En om actief zitten van de gebruiker te stimuleren, is het belangrijk dat Jos Mark (58) Bart Warmerdam Patrick van Henri Oostendorp Enschot (47) ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 GO N Luieren zonder je rug te ruineren HA fl j «np»' I Oprichter en drijvende (73) Kent als fervent (77) Bestuurslid van kracht van visser eveneens het Rugwervelfluisteraar Hengelsportvereniging campingtrend.nl. klappen van de van Houdingstherapie De Bilt. klapstoel. Hercules.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74