Tem het groene monster in jezelf Ooit was hij jouw prins op het witte paard. Nu verneem je dat hij een nieuwe jonkvrouw heeft geschaakt. Voorkom jaloezie met de adviezen van seksuoloog Chloé De Bie. 25 jMJjUU££€£^ tAXlAa/ Ex, zelden had zo'n kort woord zo'n zware lading of riep het zulke heftige emoties op. Vooral jaloezie steekt nogal eens de kop op, zeker als de ex in kwestie zijn of haar hoofd nog regel matig laat zien. Aanstelleritis? Aller minst, stelt de Belgische klinisch seksuoloog Chloé De Bie. ,,Op jaloezie rust een huizenhoog taboe. Het wordt afgedaan als een kinderlijke, onredelijke emotie, terwijl het in feite een basisin stinct is dat in werking treedt als we ons angstig of bedreigd voelen. In die optiek is jaloezie eigenlijk een positieve emo tie: het toont dat je om iemand geeft.'' Jaloezie valt onder te verdelen in drie categorieën. ,,De 'normale' variant heet reactieve jaloezie. Oftewel: je bent jaloers, maar hebt er een goede reden voor. Die komt bovendrijven wanneer je partner je voldoende munitie geeft tot achterdocht of twijfel. Als hij of zij staat te flirten met iemand anders bijvoorbeeld. Een tweede, problemati schere soort is de angstige jaloezie: bang zijn dat je lief je bedriegt of verlaat zon der dat daar aanleiding voor is. De preventieve jaloezie vervolledigt het trio. Die uit zich in controlerend gedrag. „Iedereen is weleens jaloers. Maar als de emotie je relatie overheerst, is het tijd om aan de bel te trekken. Een typisch voorbeeld is het checken van de smartphone. Fout op meerdere manie ren: je schendt de privacy van je lief en zijn of haar vertrouwen. Veel mensen voelen op het moment zelf al dat ze een grens overschrijden.'' Jaloezie kent geen maatstaf. Daarom moeten we een beroep doen op ons morele kompas. ,,Wat te veel is, is in dit geval persoons- en situatiegebonden. Tegelijk moet je eerlijk zijn met jezelf. Als je jaloezie veel tijd en energie op slorpt en een wrang gevoel achterlaat, is het tijd om jezelf een spiegel voor te houden.'' Facebookstalken Zoals dat gaat in de liefde, treft één partij nooit alle blaam. ,,Jaloezie heeft een dynamisch karakter: bepaalde gebeurtenissen werken die emotie in de hand. Als Facebookfoto's verraden dat die rustige avond onder vrienden van je lief een braspartij is geworden met heel wat vrouwelijk schoon, dan vormt dat de ideale potgrond om jaloezie te kweken. Het speelt zich niet af in iemands hoofd, maar wel tussen twee mensen." Sociale media maken het ons lastig om over een breuk heen te komen. In het pre-internettijdperk werd je alleen per toeval met je ex geconfronteerd. Nu kun je als een heuse privédetective op onderzoek uitgaan. Facebookstalken is de gangbare term geworden voor iets wat tegenwoordig bijna iedereen weleens doet: de sociale media van een (ex-)geliefde in de gaten houden. Maar bezint eer je begint, adviseert De Bie. ,,Wie facebookstalkt, doet aan automu tilatie. Omdat de sociaalnetwerksite het summum van oppervlakkigheid is: je weet dat wat je daar ziet, positief is. Bovendien ontwikkelen we op basis van het Instagram- of Facebookprofiel tal van theorieën. 'Ha, hij heeft al een maand geen foto's meer gepost met zijn nieuwe vlam. De liefde zal bekoeld zijn.' Zulke ideeën kloppen niet." Wat dan weer wel logisch is, is dat de foto's van het kersverse koppeltje je een knoop in de maag bezorgen. Reden te meer om er niet naar te speuren, aldus de seksuoloog. ,,Een breuk betekent dat het ophoudt als koppel. Maar de liefde die je voor elkaar voelde, verdwijnt niet van de ene dag op de andere. Er blijft verbondenheid tussen exen sluimeren. Daarom steekt het als er plots een signi ficant other op de proppen komt. Geen fijn gevoel, maar problematisch is het allerminst." TIPS GO ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 Trap niet in de val NATHALIE TOPS PRAAT EROVER Chloé De Bie: ,,Het uit spreken van emoties is vaak de helft van de op lossing. Het lucht op en bedaart de gemoederen, waardoor het gevoel van zelf minder heftig wordt.'' ZELFRELECTIE ,,De mate waarin je jaloe zie voelt, houdt verband met hoe je jezelf in de markt ziet. De literatuur omschrijft het als 'part- nerwaarde'. Heb je het gevoel dat jouw partner- waarde hoog is (jullie hebben een goede relatie en je zelfbeeld zit wel snor), dan ervaar je ande ren minder snel als een bedreiging. Ben je onze ker of zit in je relatie iets niet goed, dan ben je sneller geneigd om de partnerwaarde van je ri vaal hoger in te schatten. Alles is terug te voeren op de leus dat je pas van ie mand anders kunt houden als je van jezelf houdt.'' NEGEREN ,,Een van de basisregels is dat wat je aandacht geeft, groeit. Met jaloezie is dat hetzelfde. Zonder voe dingsbodem verdwijnt die. Focus op je eigen leven, het is te kort om over een ander te kniezen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 73