De provocatief therapeut daagt zijn cliënt uit Zit je eindelijk bij de psycholoog omdat je met jezelf in de knoop zit, maakt hij een grap over wat je dwarszit. Een traditionele therapeut zal dat niet snel doen, een provocatieve psycholoog wel. Dat helpt namelijk, zegt Freek Sarink (44), schrijver van een boek over de methode. Een alcoholist hoort van mij de voordelen van zijn drankgebruik 23 f o bot is het allemaal niet, integendeel: liefdevolle humor, een goed contact en de ander uitdagen zijn nodig om te kunnen helpen, zegt systeemtherapeut en provocatief psycholoog Freek Sarink, die de methode al tien jaar toepast. ,,Juist het tegendraadse maakt zo'n coach effectief. Cliënten zijn niet gebaat bij een lange serie sessies waarin een therapeut hen vertelt wat ze moeten doen. Juist door de regels los te laten, komt een provocatieve therapeut snel tot de kern. Mensen nemen dan zelf de teugels weer in handen." In zijn onlangs verschenen boek Provocatieve psychologie en coaching. De coach als advocaat van de duivel be schrijft hij zeven basisaannames van provocatieve psychologie en de bij behorende technieken. Zoals: eis van je cliënt dat hij grappig is. Of: benoem de voordelen van het probleem dat je hebt. Tweestrijd Een belangrijke aanname is dat iedere cliënt een innerlijke twee strijd voert. ,,Een deel van de cliënt wil het probleem oplossen, een ander deel niet. Er is altijd iets wat mensen weerhoudt te veranderen. Toch wil len ze dat wel, anders zouden ze geen hulp zoeken.'' Sarink speelt tegenover zijn cliën ten de advocaat van de duivel. ,,Ik benoem vooral de voordelen van een probleem als een depressie of versla ving. Tegen iemand die somber thuis zit, zeg ik: 'Het is toch fijn dat je het nu lekker rustig aan kunt doen? Vind je het dan leuk op je werk?' 'Nee', is vaak het antwoord. 'Nou dan!' ,,Een alcoholist hoort bij mij de pluspunten van zijn drinkgedrag en wie te veel hooi op zijn vork neemt, stimuleer ik om meer te doen. Want wie anders dan hij of zij kan de wereld op zijn schouders dragen? Mensen gaan dan tegen mij in en komen zelf met oplossingen.'' Zelfmoord Provocatieve coaching is niet alleen geschikt voor lichte problemen: ,,De grondlegger van de methode werkte met zwaar psychiatrische patiënten die kansloos leken. Toen hij zei wat hij echt dacht, bereikte hij verrassend goede resultaten met ze.'' Het is oppassen geblazen. Iemand met autisme kan uitdagingen te letterlijk opvatten. Dat geldt ook voor mensen met een verstandelijke beperking. ,,Bij provocatie hoort destabilisatie. Mensen zitten vaak vast in patronen. De kracht is dat je de cliënt daaruit helpt door hem in verwarring te brengen. Daarvoor moet de betrok kene enigszins stabiel zijn.'' Voor mensen die midden in een psychose zitten, is uitdagende thera pie geen aanrader. ,,Als de cliënt daaruit is, kan het weer wel. Ik be- ADVOCAAT VAN DE DUIVEL er in Spaanstalige landen geen infor matie beschikbaar was over provoca tieve therapie. Inmiddels geeft hij ook lezingen en cursussen aan Spaanse en Latijns- Amerikaanse collega's. mmmt handel bijvoorbeeld een man die suïcidaal is. Ik onderzoek eerst of hij serieus zelfmoord wil plegen of dat hij vooral zijn hopeloosheid uit. Dat laatste blijkt het geval, dus dan kan ik provocatief met hem aan de slag.'' Relatiecrisis In zijn boek passeren meer kwesties de revue. Zo leert 'Paula doet er niet toe' om voor zichzelf op te komen. 'Cristina de Schuldige' en 'Carlos de Afwezige' komen dankzij provoca tieve therapie uit een relatiecrisis. ,,Zij voelde zich schuldig omdat ze ziek was en hij zonderde zich steeds meer af. Door ze op hu morvolle wijze te confronte ren met het feit dat zij mis schien nooit helemaal be- v ter zou worden-ik heb zelfs Quasimodo nage daan - was haar ziekte geen taboe meer en kon den ze weer verbinding met elkaar maken." Eén keer liep een cliënt bij hem weg. Maar de meesten ervaren de behandelwijze als een bevrijding. Dat geldt voor zowel individuele thera pie als gezins- of rela tietherapie. Humor is on misbaar, zegt Sarink, die ook doceert aan de Vrije Uni versiteit Amster- dam. ,,Veel therapeuten zijn bang hun cliënten te kwetsen, maar men sen lachen veel sneller dan we den ken. Humor is een tegengif voor het verdriet en de druk die we ervaren in het leven. Humor helpt je je emoties te uiten en zorgt voor meer mense lijkheid en een directe benadering.'' Assertief zijn Provocatieve therapie is nog relatief onbekend, maar als het aan Sarink ligt, komt daar verandering in. ,,Juist in onze tijd snakken mensen naar persoonlijk contact en is asser tief zijn heel belangrijk. Provocatieve therapie is daarvoor heel geschikt. Bovendien kom je met uitdaging en humor snel tot de kern, waardoor mensen verder kunnen. Soms bete kent dat ook tegenslagen accepteren, want het leven is niet altijd leuk. Maar als je een ezel vooruit wilt helpen, duw je hem niet, maar trek je aan zijn staart. Niemand is gebaat bij ellenlange behandelingen, behalve misschien een narcistische thera peut.'' Een lachspiegel voorhouden levert dan ook betere resultaten op dan protocollen volgen, gelooft Sarink. Bovendien hebben therapeuten er ook plezier van. Hij hoopt dat zijn boek meer hulpverleners inspireert om met de methode aan de slag te gaan. ,,Om succesvol te zijn als provoca tieve coach of therapeut hoefje geen volleerd stand-upcomedian te zijn. Je moet wel het lef hebben om buiten de lijntjes te kleuren en af en toe iets van jezelf te laten zien. En niet bang zijn cliënten te kwetsen, die zijn vaak veerkrachtiger dan je denkt. Neem je cliënten serieus. Als je mensen seri eus neemt, kun je ze ook uitdagen.'' PC ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 Problemen? Lach erom BINA AYAR i Provocatieve therapie werd in de jaren 70 bedacht door de Amerikaan Frank Farrelly en is in Nederland verder ontwikkeld door Jaap Hollander en Jeffrey Wijnberg. i Technieken als 'problemen uitvergroten' en 'confrontaties aangaan' worden ook toegepast in bekendere therapieën als systeemtherapie en Acceptance and Commitment Therapy (ACT). i Freek Sarink schreef Provoca tieve psychologie. De coach als advocaat van de duivel eerst in het Spaans, omdat A Freek Sarink kleurt af en toe buiten de lijntjes. FOTO JOOST HOVING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71