Vochtig is het nieuwe vet, hadden ze bedacht O Lekker makkelijk Weetje wat we doen, we verzinnen gewoon ter plekke een nieuw woord \oete« 21 Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Hanneke dacht een bijdrage te hebben geleverd aan de jongerentaal, maar helaas werd ze ingehaald door een volwassene. Het is even oefenen met wegrijden, maar dan rijdt de tweewielbakfiets als een gewone fiets. Mamafiets Ouders met een of twee kinderen kunnen prima uit de voeten met een fietsstoeltje op het stuur (tot 15 kilo) en/of de bagagedrager (tot 22 kilo). Hoewel er verschillen zijn in de riempjes, gordels en clipjes waarmee de passagiertjes worden vastgesnoerd, voldoen vrijwel alle zitjes op de markt aan de Euro pese veiligheidsnorm EN14344, zegt Bakker. Zelfs met de beste zitjes wordt je fiets er echter niet bepaald stabieler op; logisch dat er inmiddels een heel peloton aan extra stabiele ouderfietsen verkrijgbaar is, 'mamafietsen' genoemd. ,,De fietsen hebben een bredere, stevige standaard'', zegt Bakker. ,,Het voorzitje staat verder naar voren en het frame is wat langer, waardoor je meer ruimte hebt. Dat komt de balans ten goede.'' Ook stuurvergrendeling behoort tot de standaarduitrusting. Aanhangfiets Blijft je kind zelfstandig op een zadel zitten? Dan komt hij in aanmerking voor een aanhang- fiets: een fiets zonder voorwiel waarop kinderen tussen 4 en 9 jaar met een stang aan de bagage drager of zadelpen van pa of moe gekoppeld worden. Bij die laatste variant kan er geen kinderzitje achterop. ,,De aanhangfiets moet stijf verbonden zijn met de fiets van de ouder'', benadrukt Bakker. ,,Bij goedkopere modellen gaat-ie soms een eigen leven leiden.'' Nog een tip: koop een extra lang spatbord om te voorkomen dat je koter onder de spetters zit. m Burley Piccolo, €339 ,,Ja, dus dan zeg je: ben ik bij.'' ,,Ik ben d'r bij?'' ,,Ja, nee, het is meer straattaal. Je moet het meer swag geven.'' ,,Swag?'' ,,Laat maar.'' ,,Dus je zegt: ben d'r bij.'' ,,Ja, nee, je zegt: ben ik bij.'' ,,En als je ergens bij bent?'' ,,Hoe bedoel je?'' ,,Nou, als er iets tofs is en je wilt zeggen dat je d'r bij bent?'' ,,Dan zeg je ook: ben ik bij.'' ,,En dat is dé nieuwe uitspraak?'' ,,Ja, dat is dé taal van nu.'' ,,Je verzint dit gewoon.'' ,,Nee, écht!'' ,,Maar jij bent zelf ook al 28 jaar, hoe weet jij nu wat jongeren tegen elkaar zeggen?'' ,,Het feit alleen al dat je het jonge ren noemt, wil zeggen dat je er niks van snapt.'' ,,Stel hè, we moeten naar de verjaardag van Hans en niemand, maar werkelijk niemand, heeft zin in de verjaardag van Hans. Stel nou hè, dat Hans heeft gebeld dat zijn verjaardag niet doorgaat omdat hij vastzit op Terschelling. Wat dus betekent dat we mét naar Hans gaan, en daar ben ik dan heel blij om. Dus als jij zegt: 'Hans viert zijn verjaardag niet', kan ik dan zeggen: 'ben ik bij?''' ,,Nee.'' ,,Hoezo nou niet?'' ,,Zo werkt het niet!'' ,,Dus ik kan niet zeggen: 'ben ik bij', als ik het tof vind dat Hans' verjaardag niet doorgaat?'' ,,Ja, nee, dat kan wel.'' ,,Hè?'' ,,Ik snap het niet meer.'' ,,Ik ben er helemaal niet bij.'' ,,Je verzint dit gewoon.'' ,,Nee, echt niet.'' ,,Weet je wat we doen, we ver zinnen ter plekke een nieuw woord en gebruiken dat heel veel en dan kijken we of iedereen het gaat gebruiken. Dan kunnen we met zekerheid zeggen dat wp Mér nü dat woord hebben verzonnen.'' ,,Zoiets als 'vet', maar dan iets nieuws.'' ,,Elk bijvoeglijk naamwoord kan, nu ik er zo over nadenk.'' ,,Nat.'' ,,Nee, ik weet het. Vóchtig.'' ,,Dat is precies vies genoeg, maar niet té vies!'' ,,Ben ik bij!'' „Wacht, daar komt Henk aan, laten we het meteen uitproberen.'' ,,Henk, wat een vochtige avond is het!'' ,,En vochtig bier!'' ,,Hoe weten jullie dat?!'' ,,Weten we wat?'' ,,Vochtig is het nieuwe vet, hadden we tijdens de vakantie bedacht.'' ,,NIET!'' ,,Wij verzinnen dit net!'' ,,Je hebt het gewoon gehoord.'' ,,Ik heb zelfs een WhatsApp- groep om het te bewijzen.'' ,,DAT KAN NIET!'' ,,Jawel, kijk hier maar.'' „Vochtige Vogezen.'' ,,Het staat er.'' ,,Het is net als de boekdruk kunst, die werd ook op meerdere plaatsen uitgevonden. Vet niet vochtig.'' ,,Ik ben er dus niet bij. Absoluut niet bij.'' ,,Nee, ik ook niet.'' ,,Ben ik niet bij.'' ,,Droog.'' ,,Heel. Erg. Droog.'' KOKEN Koppelstukken Ook kinderfietsjes die wel over beide wielen beschikken, kunnen dankzij koppelstukken achter de ouderlijke fiets worden bevestigd. Het nageslacht kan in het geval van minder inspannende ritjes of energieke buien zo ook (tijdelijk) losgekoppeld rondtrappen zonder dat er een nieuwe fiets moet worden aangeschaft. Je kunt kiezen uit twee methodes: een trekstang is het goedkoopst en gemakkelijkst op te bergen, maar is lastiger uit te lijnen en begint bij kinde ren boven de 6 jaar te wiebelen. Een tandem koppeling van diverse stangen aan de as van je eigen achterwiel is prijziger, maar stabieler en zit niet in de weg voor een extra achterstoeltje. Trail-gator trekstang, €80 FollowMe tandemkoppeling, €275 FOTO DESIREE SCHIPPERS Gazelle Bloom C7, €759 -Hanneke Hendrix Nynke de Jong (34), Hanneke Hendrix (39) en Alex van der Hulst (42) hebben kinderen in de leeftijd van 1 tot 8 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69