Verhoudingen in Duitsland op scherp na politieke moord en Waar moet het heen met Duitsland? Verslag uit een land dat na een bewogen zomer worstelt met een politieke moord, een miljoen vluchtelingen, oprukkend rechts. Kortom: met zichzelf. ,,Ik ben echt radeloos.'' Anti-immigratiepartij AfD plukt de electorale vruchten van de maatschappelijke onrust 14 moord in Duitsland sinds de jaren 80, toen de links-extremistische terreurgroep Rote Armee Fraktion (RAF) dood en verderf zaaide. De eerste politieke moord sinds de val van de Muur. En daarmee ook de eerste in het Duitsland na Wir schaffen das ('Het lukt ons wel'), de inmiddels historische uitspraak van Angela Merkel op 31 augustus 2015, op het hoogtepunt van de Eu ropese vluchtelingencrisis. Thomas Bockelmann kende Lübcke goed. Bockelmann (64) is al veertien jaar artistiek leider van het stadstheater in Kassel, de stad waar Lübcke politiek actief was. De twee 'hadden gewoon een goede klik'. ,,Hij was een humoristische, toege wijde, nuchtere man'', vertelt Boc- kelmann tijdens een wandeling door zijn geliefde Kassel. ,,Ik mocht hem enorm graag. Als we tegelijk op een bijeenkomst of borrel wa ren, vroeg Walter vaak: 'Even ro ken?' Of we dronken samen wat. Walter hield van het goede leven. Toen ik hoorde dat hij dood was, dacht ik: die heeft een hartaanval gehad. Maar ik had het mis.'' Lübcke, zegt Bockelmann, had Zivilcourage, wat zoiets betekent als burgermoed of morele moed. ,,Een belangrijk begrip.'' Een van de mo menten dat de CDU-politicus zich geroepen voelde om een stevig standpunt in te nemen was in ok tober 2015 tijdens een bijeenkomst over de opvang van vluchtelingen in een dorp bij Kassel. Beschimpt en geprovoceerd door leden van Ka- gida, de Kasselse afdeling van anti islambeweging Pegida, zei Lübcke: ,,Wie deze waarden (van een open samenleving, red.) niet deelt, kan dit land op elk moment verlaten, als hij het er niet mee eens is. Dat is de vrijheid van iedere Duitser.'' Twitter De uitspraak, die op sociale media talloze keren gedeeld werd, kwam Lübcke op tientallen bedreigingen te staan, sommige met de dood. Daarna werd het stil. Tot een voor malige CDU-politica die nu de rechts-populistische Alternative für Deutschland (AfD) steunt, het citaat afgelopen februari via Twitter en Facebook opnieuw de wereld in slingerde. Bockelmann: ,,Ze wekte de indruk alsof het een actuele uit lating van Lübcke was. Zonder die tweet had hij nog geleefd, daar ben ik van overtuigd.'' De moord op Lübcke was een be langrijke, maar lang niet de enige gebeurtenis in Duitsland die deze zomer voor beroering zorgde. In Wachtersbach bij Frankfurt werd een Eritreër in het hoofd geschoten door een man met vermoedelijk ra cistische motieven. In Stuttgart doodde een Syriër zijn voormalige huisgenoot, een Duitser van Ka- zachse afkomst, op straat met een 'zwaardachtig voorwerp'. En dan was er nog het ijzingwekkende drama op het station in Frankfurt, waar een in Zwitserland woonach tige Eritreër een 8-jarig jongetje voor de trein duwde. Het zijn op zichzelf staande ge beurtenissen die één ding gemeen hebben: sinds de toestroom van zo'n 1 miljoen vluchtelingen vanaf 2015, is elk incident voer voor een ongekend hard debat. Dat het bij onze oosterburen sinds de hereni ging in 1989 op basis van de mis daadstatistieken nooit veiliger was dan nu, krijgt veel minder aan dacht. Politiek gezien is het vooral anti immigratiepartij AfD die de vruch ten plukt van de maatschappelijke onrust. De in 2013 opgerichte partij is vooral in voormalig Oost-Duits- land populair. Bij de regionale ver kiezingen in de oostelijke deelsta ten Saksen en Brandenburg (1 sep tember) en Thüringen (27 oktober) maakt de AfD kans om de grootste partij te worden. Een kwart van de kiezers zegt op ze te gaan stemmen. De dood van Lübcke lijkt de rechts-populisten niet te hebben geschaad. Dit terwijl heel wat pu blicisten en hoogleraren de AfD op zijn minst medeverantwoordelijk achten voor de moord. Zij stellen dat de partij een klimaat heeft ge creëerd waarin vluchtelingen openlijk worden gehaat, de politiek gewantrouwd en de pers weggezet als Lügenpresse (liegende pers). AfD-kopstukken doen geregeld uitspraken die de rest van het land schokken. Björn Hocke, leider van de AfD in Thüringen, ging vorig jaar los op het Holocaustmonu ment in Berlijn, volgens hem een 'monument van schande' in het hart van de hoofdstad. Het maakt elke plek die Hocke bezoekt in de verkiezingscampagne er een van De steen is nog niet geplaatst, dus vooralsnog heeft Walter Lübcke een eenvoudig graf. Midden op de lieflijk groene begraafplaats in het dorpje Wolfhagen-Istha staat een smal houten kruis, met een ovalen plaatje: dr. Walter Lübcke, 22.08.1953 - 02.06.2019. Op het graf- bed liggen bloemen; roze rozen, schildzaad, lavendel, rode zonne hoed. Daarvoor een rijtje waxine- lichthouders, beplakt met inmid dels verregende papiertjes. Woe dende en lieve woorden die lang zaam vervagen, als uitgelopen make-up na een huilbui. Je zou dit graf zo voorbij lopen, zonder door te hebben dat hier het lichaam ligt van een politicus die op het terras voor zijn huis werd neer geschoten, even na middernacht. Op dat moment was in Istha het jaarlijkse dorpsfeest aan de gang. Rechts-extremist Stephan E. kon net na middernacht zonder op te vallen de woning van CDU'er Lübcke naderen. Met een pistoolschot in het hoofd, van dichtbij, werd E. verant woordelijk voor de eerste politieke ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 GO 'Wir schaffen das' klinkt CHRIS VAN MERSBERGEN Demonstranten eisen het vertrek van buitenlanders tijdens een door AfD georganiseerde pro testmars. Aanleiding is de verkrachting van een 18-jarig meisje door (meest) Syrische mannen. FOTO DPA Het graf van de vermoorde CDU-politicus Walter Lübcke in het dorpje Wolfhagen- Istha. FOTO CHRIS VAN MERSBERGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62