Huawei probeert goodwill te kweken met openheid Net nu Huawei op koers lag om werelds grootste smartphone- maker te worden, ligt China's grootste telecommunicatie bedrijf onder vuur vanwege vermeende spionage. Op bezoek bij de techreus in Shenzhen, die voor het eerst de deuren opende voor westerse journalisten. Voor Europese ogen doet de campus aan als Disneyland 11 Wie niet beter weet, waant zich in Europa. Links het kasteel van Versailles, verderop Slot Heidel berg. Kasteelmuren, poorten, wa terpartijen. Een Italiaanse zuilen galerij in de stijl van Verona. Maar dit is hartje China, de splinternieuwe onderzoekscam- pus Ox Horn van Huawei, in Dongguan om precies te zijn. Het 108 gebouwen tellende complex is volledig opgetrokken in de stijl van twaalf Europese steden, zoals Parijs, Granada, Heidelberg en Oxford. Kosten noch moeite heeft Hua wei gespaard voor de hypermo derne campus; een miljard yuan (bijna 850 miljoen euro) werd er ingestoken. Er is een kunstmatig aangelegde waterpartij waarin uit Australië geïmporteerde zwarte zwanen zwemmen, een replica van de Vrijheidsbrug in Boeda pest geeft toegang tot het com plex. Het terrein is zo omvangrijk dat een zeven kilometer lange tramlijn de 'Europese' wijken ver bindt. Uit Zwitserland ingevlogen rode trams - art deco lampen aan het plafond - rijden in 22 minuten de nep-monumentale stationne tjes langs. Nergens valt een imperfectie te bekennen, alles is spik en span. Een Amsterdamse gracht had er mooi tussen gepast, maar onze hoofdstad is overgeslagen. België is met Brugge wél van de partij. Voor Europese bezoekers mag de campus aandoen als Disney land - Huawei is er trots op. Heel vreemd is dat niet: de steden Shenzhen en Guangdong worden gekenmerkt door oneindige rijen karakterloze woon- en kantoor torens. Voor de doorsnee Chinees is deze werkomgeving een ver ademing. ,,Een prettige werkplek leidt tot betere prestaties, blijkt uit onderzoek'', doceert de gids die westerse journalisten rond leidt. DAVID BREMMER Zwaar weer Nog geen decennium terug kende geen Nederlander de naam Huawei. Voor een goede smart- phone waren er twee smaken: Apple of Samsung. Toen kwamen de Chinezen onder aanvoering van Huawei. Eerst met goedkope, kwalitatief matige telefoons, daarna met steeds betere. En nu lopen honderdduizenden Neder landers met een Huawei-smart- phone in hun broekzak. Maar Huawei verkeert in zwaar weer, het klatergoud op de cam pus ten spijt. China luistert die te lefoons af, beweert de VS. Volgens de CIA wordt het bedrijf finan cieel ondersteund door het GO ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 Achter de facade LEES VERDER OP PAGINA 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59