Saskia Noort Ontspoord, maar het kwam goed Zo doen zij dat Vakantietijd? Dat is werken op het land en naar koranles VEEL GEDEELD Pistachenoten plukken in de hete zon, tien tot twaalf uur per dag, zes dagen per week 10 Ik voelde alle ogen prikken als ik door de Albert Heijn liep Gewapende docenten Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. e koe is vergeten dat hij kalf is geweest, zeiden ze vroeger in mijn dorp wanneer moreel superieure ouderen klaagden over de jeugd. En er viel wat te klagen. Ieder weekend was het raak. Knokpar tijen bij de kerk, drugsmisbruik aan het herten kamp, inbraken in villa's waarvan de eigenaren op vakantie waren. We rookten, we dronken vaak te veel, hebben ooit in het huis van mijn beste vriendin alle KLM-businessclass- huisjes leeggedronken, waarna haar ouders ons brakend in de tuin aantroffen. Er was een kanariegele DAF, vermoede lijk gestolen, waar we met twaalf man ingingen om 's nachts naar strand te rijden en daar een vuurtje te bou wen. Halverwege zakten we door de carrosserie en was het feest voorbij. Ook werd er nog weleens wat gekraakt in de naburige stad. Wat ik me nog steeds het best herinner, is de keer dat dezelfde vriendin en ik gingen jatten bij de plaatse lijke parfumerie. We hadden dit nooit eerder gedaan, maar dankzij de tips van een klas genote slaagden we erin een potje nagellak in onze jaszak te stoppen, en vooruit, ook nog een lippenstift. De golf euforie waarop we de zaak uitliepen, viel in het niets bij de schrik toen we thuis kwamen en de moeder van mijn vriendin ons vroeg hoe we hieraan kwamen. Of ze ons echt bij de kraag vatte of dat mijn fantasie dat ervan heeft gemaakt weet ik niet meer, maar een klein uur la ter stonden we bevend voor de kassa om de gestolen waar in te leveren en hui lend onze excuses aan te bieden. Dit en de keer dat ik een nachtlang naast het toilet sliep en om het half uur Pi sang Ambon-jus braakte, hebben me teruggeleid naar het rechte pad. Gelukkig had ik ouders die niet al te geschokt waren over mijn pubergedrag. Toen mijn eigen kinderen deze helse leeftijd bereikten en ik ook nog eens in schei ding lag, heb ik mijn doch ter bij de politie opgehaald nadat ze, o ironie, een lippenstift had gestolen bij de H&M, wat ons bracht bij bureau Halt en aansluitend een volstrekt zinloze gezinstherapie, want alles kwam natuurlijk door de scheiding. Ondertussen klommen mijn zoon en dochter 's nachts uit het raam om zonder rijbewijs op opgevoerde scooters naar Amsterdam te rijden, vuurtjes te bouwen met tweetaktolie, op pad te gaan met foute gasten, te blowen bij het hertenkamp, door tuinen van de buren te rennen en te klimmen over daken, te vechten om een reuzenzakmes met als apotheose het (per ongeluk) in brand steken van onze schuur. Er zal ongetwijfeld geroddeld zijn over mijn ontsporende kroost, ik heb in ieder geval alle ogen voelen prikken als ik door de Albert Heijn liep. Hé jij daar, slechte, ontaarde moe der, dat krijg je ervan, hè. Ach, zei mijn vader dan, de koe is vergeten dat hij kalf is geweest. Tot mijn opluchting ont spoorden de kinderen van anderen daarna met rasse schre den en gingen hun ouders ook bijna allemaal scheiden, juist toen de mijnen het fantastisch gingen doen. Het kwam alle maal goed. Dus Femke, wacht gewoon maar af tot de zonen en dochters van de haatzaaiers deze leeftijd bereiken. Dan gaan we samen lachen. In ons vuistje, niet in De Telegraaf. In Turkije vieren schoolkinderen langer en vooral anders vakantie dan bij ons. Ze hoeven weliswaar drie maanden lang geen huiswerk te maken, maar luxe trips zitten er vaak niet in. Beetje luieren - thuis of bij familie - en helpen op het land, daar komt het vaak op neer. En naar koranles natuurlijk. MARC GUILLET ISTANBOEL In Nederland hebben kin deren maar zes weken vrij in de zomer. Ruim een kwart van hen gaat niet op vakantie, omdat hun ouders te weinig geld hebben of het vakantiegeld gebruiken om schulden af te lossen of een gat te dichten in de huis houdboekje. In Turkije gaan veel min der scholieren en studenten met vakantie. Het gemid delde inkomen per hoofd van de bevolking is maar een vijfde van dat in Neder land. Alleen werknemers bij de grootste Turkse of buiten landse bedrijven krijgen hier vakantiegeld. Twee op de drie Turkse gezinnen hebben onvoldoende geld om op vakantie te gaan. Jongeren van de armste ge zinnen in Turkije moeten in de zomermaanden vaak meewerken op het land om het magere inkomen van de ouders aan te vullen. Voor hen geen leuke uitjes, laat staan een vakantie naar een ander land. Tien tot twaalf uur per dag, zes dagen per week on der de brandende zon zijn eerder regel dan uitzonde ring. Hazelnoten en pista chenoten plukken. Helpen bij de oogst van tomaten, komkommers, aubergines, sinaasappels en andere groentes en fruit. Om kinderen die niet op het land moeten werken, van de straat te houden, organiseren moskeeën in de zomervakantie in heel Turkije koranlessen en andere activiteiten. In de Selim Yavuz moskee in Istanboel bijvoorbeeld. Binnen en buiten zitten groepjes jongens op de grond. Hardop dreunen ze na wat de leraar uit het hei lige boek van de islam voor leest. ,,Het programma is een mix van serieus en speels'', zegt vrijwilliger Nibras (24). ,,Koranles, wiskunde, spre ken in het openbaar door video's van TED Talks te be kijken, bewustwording van de zorg voor het milieu door hen van zwerfafval een werkstuk te laten maken.'' Hij lacht en zegt: ,,Maar een potje voetballen doen we ook gewoon, hoor.'' Leraren en conciërges in de regio Denver, VS, krijgen schietles. De staat Colorado sponsort de cursussen sinds 2017. In dertig Amerikaanse staten mogen leerkrachten en andere medewerkers een wapen dragen. De maatregel is ingevoerd als reactie op de tientallen schietpartijen die in de laatste jaren plaatsvonden op scholen. foto afp D ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58