Pieternella Riemens-Hengst beleefde de bevrijding van W Bevrijding tli 75 jaar Pieternel Hengst was acht jaar toen in de herfst van 1944 de Slag om de Schelde werd gestreden. Ze woonde in de Dijkstraat in Westkapelle, pal achter de zeedijk die doelwit was van de geallieerde bommenwerpers. ,,De enorme verwoesting, de ontreddering: als kind vind je heel veel gewoon en normaal, maar hiervan zijn me beelden bijgebleven." 8 Dit is het zesde deel van de serie waarin Zeeuwse ooggetuigen ter gelegenheid van 75 jaar bevrijding verhalen over hun leven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vandaag vertelt Pieternella Riemens-Hengst (1936) hoe zij in Westkapelle het bombardement op de zeedijk overleefde in een Duitse bunker: ,,Een enorme knal, de bunker bleef wel vijf minuten schudden." :'rV Officieel heet ze Pieternella Corne lia, in haar jonge jaren werd dat Pietje, daarna Nel. Tegenwoordig kiest ze voor Pieternel. Dat klinkt wel netjes, vindt ze. Haar eerste herinnering dateert van voor de oorlog. In Westkapelle werden Nederlandse militairen ingekwartierd. Ook bij het gezin Hengst in het nieuwe gedeelte van de Dijk straat. ,,Het was een soldaat uit Gouda. Hij had een kist met kaas meegenomen, die stond bij ons op zolder. En hij had een fototoestel. Daar was ik bang voor." Klederdracht Haar zus Jane (Joantje) was twaalf jaar ouder, haar broer Maarten zes jaar. Ze omschrijft zich zelf als een wat onzeker en bangig kind. Naar de kleuterschool wilde ze niet. Haar ouders ga ven toe: „Helaas, dat hadden ze niet moeten doen, ze hadden me naar school moeten stu ren, dat was veel beter geweest. Eerlijk gezegd voelde ik me niet zo thuis in Westkapelle." De meeste kinderen liepen in die tijd in kleder dracht. Pieternella of Pietje niet, er was - denkt ze - onvoldoende textiel voorhanden. Toen vond ze dat jammer. Nu vindt ze het een geluk kige samenloop van omstandigheden en is ze blij dat ze nooit met een kap op door het dorp heeft gehold. Vader Hengst was metselaar. Hij had ook an dere baantjes. Zo was hij in de tijd van de sui kerbieten weger op de weegbrug. Het huis had bedsteden, een keuken en een woonkamer en een grote schuur eraan vastgebouwd. Water kwam uit de waterput, er was geen waterlei ding. Zoals de meeste Westkappelaars hadden ze een varken en een geit voor eigen gebruik. Het begin van de oorlog maakte indruk. ,,Ie- dereen in Westkapelle had een verrekijker in huis om over de zee te kijken. Staand op een muurtje keek mijn moeder door haar kijker naar Middelburg. 'Heel de stad brandt', zei ze. Die avond kleurde de lucht rood." De bezetting bracht Duitsers in het dorp. De school werd gevorderd. Pieternella kreeg haar eerste schoollessen in de consistorie van domi nee Reus. Thuis hadden ze geen radio. Een tante wel, en die werd in beslag genomen. Er vlogen vrijwel elke nacht geallieerde vliegtui gen richting Duitsland. 'Weer een nacht slecht geslapen', zei haar moeder dan. Evacuatieadres Met de bouw van de Atlantikwall lag Westka pelle in 1942-1943 opeens in de frontlijn. Dijk en strand waren voor de inwoners niet meer toegankelijk. De loodrecht op de dijk toelo pende Rookstraat werd gebarricadeerd met pa len en hekwerk. Alle bewoners van de Dijk- straat moesten hun huizen uit. Ook het gezin Hengst. ,,Wij kregen een evacuatieadres toegewezen bij een mevrouw die heel precies en ziekelijk was. 'Dat doe ik niet', zei m'n vader die meestal toch best meegaand was. Hij kreeg het gedaan dat we in ons huis in de Dijkstraat mochten blijven. We woonden in de keuken en sliepen op zolder. In de voorkamer zaten Duitse mili tairen. Pal tegenover ons huis was een zoge naamde slaapbunker gebouwd, bovenop de zeewering stond een geschutsopstelling. De Duitse mannen sliepen in die bunker, overdag zaten ze in ons huis. In de gang stond een rek voor hun geweren. Het waren normale men sen. De wc stond buiten in de achtertuin. Als ze naar het toilet moesten, zag ik ze door de ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 GO 'Kom de bunker maar in, zeiden de Duitsers' S, If Pietje in 1939 met haar twaalf jaar ou dere zus Jane op de Westkappelse zee dijk. Tijdens de oor log mochten de Westkappelaars niet meer op de dijk komen. Foto links: Pieter- nella in het eerste oorlogsjaar. Ze werd op de foto gezet door fotograaf Lou- werse toen haar moeder een foto liet maken voor haar persoonsbewijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 56