Ondine Hij kent de wereld, maar de wereld kent hem niet In het nieuws Uit het nieuws m Een goed studiejaar begint met feest Eindelijk, na maanden wachten DEZE WEEK IN Z. Ook niet- student is welkom op de Markt 'Ik kijk reikhalzend uit naar de volgende HluJriT 2 Schrijf mijn naam op een briefje. En hou dat bij je voor het geval er iets gebeurt 3 BELGEN WAARDEREN ONZE SUPERMARKT 6 HET LEVENSWERK VAN KEES TRAAS 8 PIETJE SCHUILDE IN EEN DUITSE BUNKER e Reiziger is terug. ,,Eet je morgen mee?", vraag ik. Hij zegt altijd ja en vindt alles goed, als het maar vegetarisch is. Ik weet wat hij zelf eet: iets simpels als witte bonen in tomatensaus, koud uit het blik. Of een stuk tahoe, rauw. Nee, ver wend kun je hem niet noemen. De Reiziger leeft van een piepklein AOW'tje: voor elk jaar dat hij in het buitenland verbleef, is er een paar procent op gekort. ,,Heb je dan geen pensioen?", vroeg ik eens. Maar nee. Er waren hem mooie banen aangeboden, in vaste dienst, bij mooie bedrijven, want zijn talent voor cijfers en zijn nauwgezetheid maakten hem een gewilde arbeidskracht. ,,Ik heb geweigerd. Ik wilde alleen tijdelijk werk via uitzendbureaus, want ik wilde rei zen", antwoordde hij. is oud geworden. Bijna tachtig. Zijn loop is stram, hij moet turen - met zijn éne, goede oog - om te lezen, hij schuift de stoel dicht naar de televi sie om te kunnen zien. Toen ik hem leerde kennen was ik 8 en hij al een vriend van de familie. Mijn moeder ontmoette hem op een van de feesten van de ambassade van India, waar zij werkte. De Reiziger was kind aan huis op de ambassade in Den Haag, door zijn talloze bezoeken aan India. Ja, hij kende de wereld, de héle we reld. Op verjaardagen kreeg ik boeken over de mummies in het museum in Caïro, over de natuur, over weten schap. Als hij weer eens op dook, na de zoveelste lange reis, praatte hij over de kos mos, over het planten- en dierenrijk, over de geloven waarin mensen over de hele wereld hun houvast vinden, over economie, de moesson en de oceanen. voor De Reiziger weer bij mijn moeder kwam eten en zijn spullen ophalen, die zij voor hem bewaarde tijdens de studiereizen. Zijn hele bezit paste in een paar plas tic tassen. Fotoalbums met plaatjes van wuivende palmbomen, van exotische vogels en kleurrijke mensen. Stapels boeken, waaronder gramma tica's van talen als het Mandarijn, Sanskriet of Hindu. Eén oude zwart-witfoto van hem, ontroerend jong, rimpelloos, blond. Geen enkele familiefoto. Hij heeft al jong beide ou ders verloren en is sinds zijn zeventiende op zichzelf aange wezen. Zijn reizen en een leven in hotelkamers en pensions hebben de rest gedaan. Hij kent de wereld, maar de wereld kent hem niet. ik luister naar zijn verhalen van de laatste reis. En dan stel ik toch maar de vraag. ,,Wat als er nu iets met je gebeurt, in een ver land? Hoe weten ze dan wie er gebeld moet worden? Is er verder iemand met wie je nog contact hebt?" Hij schudt van nee. Er is verder niemand. In heel Nederland niet. De Nederlandse ambassade zal wel worden ingelicht; hij heeft altijd zijn paspoort bij zich, immers. ,,Schrijf mijn naam op een briefje. En hou dat bij je, voor het geval er iets gebeurt", druk ik hem op het hart. Hij belooft het. hoe je leefde, van welke muziek je hield, wat voor mens je was: dat mag mijn Reiziger niet gebeuren. Nu de vakantie voorbij is, begin nen enkele duizenden studenten binnenkort aan hun studie aan de HZ, Scalda of UCR. Maar een goed studiejaar kan natuurlijk niet zon der een feestelijk begin. Dat vin den de drie onderwijsinstellingen nou ook. Daarom trappen ze woensdag het studiejaar geza menlijk af met het Kickoff Festival Zeeland op de Markt in Middel burg. Het is voor het eerst dat ze sa men het nieuwe studiejaar feeste lijk beginnen, vertelt Huub Jagers van de HZ. Dat is niet zonder re den. ,,Er is veel aandacht voor jon geren die uit Zeeland wegtrekken. Daar staat tegenover dat we drie goede onderwijsinstellingen heb ben en een bruisend studentenle ven. Dat is wat we met het festival extra onder de aandacht brengen." Ja, het is een studentenfeest, maar ieder die wil, kan tussen 15.00 en 23.00 uur komen kijken naar optredens van onder meer Famke Louise, The Partysquad en La Fuente. Ook treden lokale dj's op, wordt in het Oude Stadhuis het Four Freedoms debat georga niseerd en is er een student market. Daar presenteren verschillende bedrijven, organisaties en studen tenverenigingen zich. ,,Het is de bedoeling om het fes tival elk jaar te organiseren", zegt Jagers. ,,Het ene jaar in Middel burg, het andere jaar in Vlissingen. We hopen dat zoveel mogelijk stu denten naar Zeeland komen en dat ze met het festival een zo leuk mo gelijke start van hun studietijd krijgen." Al maanden zaten ze er met smart op te wachten. Op die ene dag. Een zaterdag of zondag waarop de straalstroom een depressie boven Zeeland aflevert en de wind aan wakkert tot een dikke 7 Beaufort. De dag dat maximaal 48 surfers het tegen elkaar opnemen in de Slag om Domburg, de spectacu laire windsurfwedstrijd. ,,Vaak komt die dag in het na jaar, maar nu al op 10 augustus", vertelt Patrick van Iersel, één van de organisatoren. ,,Eens per jaar, ergens tussen april en eind van het jaar, mogen we het evenement or ganiseren. Een week van tevoren zie ik of we het juiste weer krij gen; ik heb mezelf aangeleerd weerdata te analyseren." Op dat moment gaan een hele boel raders tegelijk aan het werk. ,,Binnen de organisatie - een man of vijf - heeft ieder zijn eigen rol. De één zorgt voor de vergunning, de ander dat de reddingsbrigade aanwezig is en weer een ander re gelt de faciliteiten op het strand." Een club van vrijwilligers staat de organisatoren bij. Pas 48 uur van tevoren valt de go of no go. Ook deze keer viel de go perfect uit. ,,Het was een groot succes", blikt Van Iersel terug. De omstandighe den aan het Westkapelse Strand konden niet beter voor de 35 deel nemers. ,,Nu is het nagenieten van de vele foto's." Reizen doet hij nog steeds, werken al lang niet meer. Hij Soms duurde het twee jaar Ik schep nog eens voor hem op, als hij bij me komt eten, Begraven worden zonder dat iemand weet wie je was, D ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 GO 11 Huawei probeert met openheid imago op te poetsen 14 Duitsland worstelt met zichzelf 16 Nepmedicijn moet serieus genomen worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50