DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 1^ Gebrek aan lef en ambitie heeft Mark van Baal niet. De oprichter van Follow This is als eenling de strijd aangegaan met olieboer Shell en hij lijkt nog te worden gehoord ook. Het is een vrij smal koord waarop we balanceren met onze economie, maar voor alsnog houden we stand. In de kranten lees je vooral waarom we elk moment van dat koord kunnen vallen, met teksten als: 'De econo mie groeide het tweede kwartaal een half procent, maar hoe lang houden we dat nog vol, want.En dan volgen de geijkte dreigingen van de handelsoorlog, de no deal- brexit, de Italiaanse schulden en sinds deze week de krimpende Duitse economie. Vooral dat laatste maakt ons bang, want 'Als Duits land niest, wordt Nederland ver kouden', luidt het aloude gezegde. Maar laten we het eens van de positieve kant bekijken. Die drei gingen zijn allemaal niet nieuw. De handelsoorlog tussen China en de VS heeft eerder al op het punt ge staan om uit te groeien tot een we reldwijd handelsconflict, maar echt ontploffen wil het maar niet. Hoe vervelend het ook is, handelsketens beginnen al nieuwe routes te vin den tussen bron en klant nu duide lijk wordt dat dit conflict nog wel een tijdje aanhoudt. En de dreiging van een no deal-brexit mag groot zijn, toch zit hij al grotendeels in de prijzen verwerkt. Wat wel verrast, is dat de krim pende Duitse economie niet op de voet wordt gevolgd door een hape rende Nederlandse economie. Ne derland blijkt vooralsnog niet ver kouden nu Duitsland niest en waarschijnlijk flink verkouden wordt. Dat komt doordat onze eco nomie minder afhankelijk van de Duitse lijkt te zijn geworden. Onze band met 'moedertje Duitsland' is een stuk losser geworden doordat we zijn getransformeerd naar een diensteneconomie. Dat maakt ons minder afhankelijk en het maakt ons ook weerbaarder tegen de bui tenlandse dreigingen, die vooral de maakindustrie raken. dig uit de dienstensector. En nee, die groei komt niet door een uitdij ende overheid die steeds meer zorg, onderwijs en politie levert. 70 pro cent van die diensten zijn commer cieel en vaak digitaal. Adviesbu reaus, appbedrijfjes, platforms als Thuisbezorgd.nl, het zijn allemaal diensten die we ook met succes in het buitenland verkopen. Gevestigde belangen maken verandering lastiger, nieuwkomers zijn veel innovatiever Bij onze oosterburen heeft die ont wikkeling veel minder plaatsgevon den. Duitsland leunt nog voor een groot deel op de maakindustrie: machines en auto's die veelal voor de export bestemd zijn. Duitsland is groot geworden door zijn maak industrie en heeft niet alleen mul tinationals maar ook een superrijke Mittelstand opgebouwd. Al die ge vestigde belangen maken transfor matie lastiger, daarom zijn nieuw komers vaak veel innovatiever. Duitsland is nog steeds onze be langrijkste handelspartner en als de krimp daar een recessie wordt, dan krijgen we het vast en zeker zwaar. Maar als dat leidt tot een verdere groei van de diensteneconomie, dan raakt de navelstreng met de Duitse economie misschien wel he lemaal los en kunnen we de Duit sers adviseren hoe ze ons voorbeeld kunnen volgen. Ahold Delhaize Aegon TKH Group IMCD ls freelance energiejourna list voelde Mark van Baal (50) zich vaak een roepende in de woestijn. Hij be greep maar niet waarom oliebedrij- ven zo weinig haast maakten met de energietransitie. Van Baal, opgeleid als ingenieur aan de TU Delft, voelde de olieboe- ren als reporter kritisch aan de tand over hun rol in de opwarming van de aarde. En over het feit dat olie uit de grond halen steeds duurder wordt. ,,Ik dacht nog heel naïef: als ze straks mijn artikel lezen, dan zien ze het licht wel.'' Dat gebeurde nooit. Toen het tot hem doordrong dat hij als journalist de wereld niet kon veran deren, werd hij aandeelhouder. ,,Toen ik het boek De Prooi van Jeroen Smit las, over de geschiedenis van de ^0 @sandraphlippen met Duitsland wordt losser Bijna 80 procent van de toege voegde waarde komt tegenwoor- Vergelijk dat eens met Duitsland. m Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 17 augustus 2019 GO De supermarkt keten was de grootste stijger in de AEX. De verzekeraar sloot moeizame beursweek posi tief af. m ING verlaagde het advies voor het aandeel van de technologie- groep. De marktomstan digheden voor de chemicaliëndis- tributeur zouden onzeker zijn. a> E o Irene van den Berg Rotterdam Wanneer ontstond het idee voor Follow This?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14