Een dronken collega zelf naar huis laten rijden: dat kan toch niet meer? Zou ik (oppas)oma, mijn kleinkinderen wat minder vaak moeten bezoeken? JOOST MAG 'T WETEN En de HEERE zeide uw broeder? En hij zeide: Ik weet het niet; ben ik mijn broeders hoeder? (Genesis 4:9) Het oudste probleem van de wereld. Al durfik daar geen eed op te doen, want wij mochten thuis het Oude Testament niet lezen. Te veel moord, doodslag en incest. Ik was niet zo gelukkig als Jan Wolkers die ooit zei: 'Pornoblaadjes had ik als kind niet nodig, want wij hadden de Bijbel.' Het is 'een kwestie van eigen verantwoordelijk heid', volgens uw man. Ik deel die mening niet. Dronken mensen eigen verantwoordelijkheid ge ven is als een klein kind met een nietpistool laten spelen. Dus ik ben het met u eens dat hij en zijn vrienden manhaftiger hadden moeten optreden. Makkelijker gezegd dan gedaan, helaas. Ik heb ook diverse keren in zo'n situatie verkeerd. Bij een dronkaard vergeefs bidden en smeken dat hij in een taxi stapt. Maar je hebt geen trek om 's nachts op straat te rollebollen met een zatlap om zijn sleuteltjes af te pakken. Dus laat je hem - net als uw man deed - maar in zijn auto stappen, op hoop van zegen. Geen komische teksten over dit onderwerp. Te veel ellende gezien wat dat betreft. Een lang verhaal kort: natuurlijk zijn wij de hoeders van onze broeder. We hebben er alleen geen knokpartij voor over. Met de deur in huis: ik leef meer met de andere oma mee dan met u. Ook mijn vrouw en ik passen op de kleinkinderen op woensdag middag. Dat lijkt toevallig, maar is het niet. Die vrije woensdagmiddagen zijn voor menig wer kend ouderpaar een duur dagdeel. Dus de Bond van Grootouders, een wijdvertakte organisatie, mag dan overal in de bres springen. En ook wij moeten er een eind voor rijden. Anderhalf uur om precies te zijn. Geen ramp als op een van die woensdagmidda gen de andere oma ook aanwezig is. Maar als we tot drie keer toe met de hele rimpelmaffia oppas sen, denk je toch: waarom zou ik anderhalf uur in de auto gaan zitten? En dan duurt het niet lang of je zegt tegen je dochter: 'Als oma Zwolle er aan staande woensdag weer is, blijven wij lekker thuis.' Weet je wat: geef die (schoon)dochter de schuld. Die moet de boel wat beter organiseren. En ga dan net als wij de volgende verjaardag samen met oma Zwolle gezellig klagen dat die kinderen tegenwoordig niets anders doen dan de godganse dag op hun smartphone turen. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Mijn man is met collega's op stap geweest. Ie dereen had na afloop voor vervoer gezorgd, maar één beschonken collega wilde zelf rijden. Pogingen zijn sleutels af te nemen mislukten. Ik vind dat er manhaftiger had moeten worden op getreden en dat ze hem in een taxi hadden moe ten zetten. Mijn man vindt het een kwestie van eigen verantwoordelijkheid. Hoe ziet u dat? Onlangs bezocht ik mijn kleinkinderen, maar de andere oma - oppas voor die middag - keek me de deur uit. Ze heeft tegen haar dochter gezegd dat ze niet meer oppast als ik voor een derde keer op woensdagmiddag langskom. Zij maakt er een lange reis voor. Toch vind ik haar reactie jammer. Het liefst mijd ik haar nu, maar hoe pak ik het aan als ik haar toch tegenkom? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 123