SCHRIJVER LEEST RECENSIE Helemaal maf na je veertigste Van Jeroen Windmeijer (50) verscheen afgelopen week de thriller De offers. 'De naam van de roos is een meesterwerk, zo erudiet' Ik lees nu „Veel mensen denken bij kabbala misschien aan Madonna, die zich bezighield met joodse mystiek. Maar dit boek speelt zich af in het Palestina van de 16de eeuw en gaat dieper in op het dagelijks leven binnen een joodse gemeen schap. Ik ben nu halverwege en vind het bijzonder hoe Kimpen weet door te dringen tot de kern van de kabbalistiek zonder dat zijn roman theoretisch wordt.'' Wat ik aan mijn kinderen voorlees Leèuvtfenh Het boek dat mijn leven heeft veranderd Het boek dat ik maar niet uit krijg Het boek dat ik zelf had willen schrijven Umberto Eco De naam van de roos ,,Wat een meesterwerk, zo erudiet en spannend. Het zit vol kennis over het klooster leven en toch spat het leven ervan af; je ruikt en proeft de middeleeuwen. Dit boek is de ideale combinatie van informa tie en verhaal. Zonder mezelf te willen vergelijken met Eco, maar naar dat evenwicht streef ik in mijn boeken ook. Dat lukt me, denk ik, steeds beter.'' Charmant en innemend, zo zou je de roman In het diepe van Fabio Genovesi (Signatuur, €22) kunnen typeren. Het coming-of- age-verhaal gaat over Fabio, die opgroeit in een Toscaans kust- plaatsje met een zorgzame moeder, een lieve en zwijgzame vader die alles kan fiksen en een hele trits zonderlinge, vrijgezelle ooms. Op de familie rust een vloek, wordt Fabio verteld: ben je met je veertigste nog niet getrouwd, dan word je hartstikke maf. Fabio doet er daarom alles aan om een heilige te worden en de toekomstige vloek af te wenden. Als met Kerstmis zijn vader van een ladder stort en in coma raakt, moet Fabio nog harder zijn best doen. Niet alleen moet hij zijn vader redden, hij moet nu ook zelf zijn bestaan proberen vorm te geven. Fabio heeft geen aan sluiting bij zijn klasgenoten; terwijl de jongens zich met seks bezighouden, leest Fabio elke week een handboek voor aan zijn vader over het kweken van wormen, de rundveehouderij of het herkennen van bomen en heesters. Andere kinderen vin den hem maar raar. En het feit dat zijn beste vriendje sinds zijn zesde niet meer groeit en fysieke afwijkingen heeft ten gevolge van een blikseminslag, maakt Fabio er niet populairder op. Maar gelukkig is daar Mar tina, een slim meisje dat zich nergens aan stoort en hem leuk vindt om wie hij is. Genovesi tekent de lotgevallen van Fabio en zijn wonderlijke familie op met schwung; In het diepe is grappig, wijs en soms ontroe rend. TEKST PETER SIERKSMA FOTO TACO VAN DER EB Geert Kimpen De kabbalist Astrid Lindgren De gebroeders Leeuwenhart ,,Kort nadat mijn moeder overleed, las ik het voor aan mijn dochter, nu bijna dertien jaar. Zij had een boel vragen: wat gebeurt er als je er niet meer bent? Waar ben je dan? Hoe gaat het verder? In dit boek draait het daar ook om die vragen, op een mooie en avontuur lijke manier. En wat ook fijn is en belangrijk op zo'n moment: het loopt goed af.'' Teheran, een zwanezang Astrid Linderen Locbroeders- F. Springer Teheran, een zwanezang „Springer is een van de schrijvers die mij heeft aangezet om te schrijven. Denk je aan voorbeel den als Dostojevski of Tsjechov, dan denk je al snel: 'dat zal mij nooit lukken', maar Springer schrijft zo eenvoudig, zo ogen schijnlijk simpel, dat je denkt: dat kan ik ook! Die eenvoud is natuurlijk bedrieglijk, maar toch. Wat ook zo goed is aan deze roman over de tijd van ayatollah Khomeini: de keuzes die mensen in hun leven maken en het bal van de gemiste kansen.'' Salman Rushdie De duivelsverzen ,,Om dat boek is veel te doen geweest, omdat Rushdie er als gevolg van de over hem uitge sproken fatwa voor moest onderduiken. Maar of het nou een goed boek is? Na 200 bladzijden heb ik nog geen idee waar het over gaat. Mijn vrouw Hamide is groot fan van Rushdie en vindt dat ik beter Shalimar de clown kan lezen.'' LITERATUUR Fabio Genovesi In het diepe GEKDVESI IN IET —Vivian de Gier ZATERDAG 17 AUGUSTUS 2019 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 115