Ik nam aan dat Sam net zo'n onsuccesvolle hetero was als ik Vrienden in vijftig uur conférences, een titel zo gewichtig dat ik niet eens durf te vragen wat hij inhoudt. Jan is architect en bezig met twaalf opdrachten tegelijk. Zijn voornaamste klacht is dat hij te veel werk heeft. Ter vergelijking: ik hing de dag voor ons vertrek nog de hele middag in een coffeeshop, omdat ik het allemaal even niet meer wist. Toch kijk ik niet meer tegen ze op. De eerbied is verdwenen. Mis schien is daarmee ook een element van onze vriendschap teloorgegaan, peins ik. Karl Ove Knausgard schrijft in zijn be roemde romancyclus Mijn strijd dat onze jonge jaren meer indruk op ons maken dan de latere omdat we als kinderen en tieners de juiste afstand tussen ons en de wereld nog niet kennen. Het is alsof we door een camera kijken die nog scherpgesteld moet worden. Als twintiger en dertiger is die camera haarscherp geworden en hoef je dus niet meer na te denken over binnen komende beelden of ervaringen, met als gevolg dat ze vaak langs je heen glijden. Op je 18de glijdt niks langs je heen. Alles voelt even heftig en uniek - nooit eerder is iemand verliefd geworden zoals jij, nooit eerder is iemand gekwetst geraakt zoals jij. En nooit heeft iemand zulke goede vrien den gehad als jij. Opvallend genoeg schuiven we, terwijl we voortsjokken, als vanzelf in onze oude rollen. Jan wordt weer de moeder die zegt dat we genoeg moeten drinken en dat we ook fruit moeten eten. Ik ben de puber die steeds vragen stelt over seks, over vrouwen, over de volgende fles wijn. Sam gedraagt zich als het jongste kind, dat vergeefs zoekt naar een moment in het gesprek om zqn mening te geven, en ondertussen specu leert over middagslaapjes. Pas bij de lunch voelen we echt dat we bijna twee keer zo oud zijn als toen. Jan laat een foto van ons zien, uit 2004. We waren slungelig, alsof we onze lichamen net hadden gekregen en nog niet wisten hoe ze te gebruiken. Pukkels in plaats van rimpels. Lang, sluik haar. Spekgladde wangen. De tweede foto die hij laat zien, is vorige week genomen, van zijn 2-jarige dochtertje. Als vanzelf komen we te spreken over of we erg veranderd zijn, en op welke manier dan. Het is moeilijk te bepalen waarom en hoe levens hun uiteindelijke vorm krijgen. Het is, denk ik, een combinatie van een paar grote keuzes (zo verhuisde Jan op ze- ker moment naar Denemarken, waar hij zijn vrouw ontmoette), heel veel kleine keuzes waarvan je de gevolgen niet kunt overzien en keuzes die eigenlijk helemaal geen keuzes zijn maar dingen die je 'over komen'. Zo kwam Sam een paar jaar na onze gezamenlijke Italiaanse tijd uit de kast. Ik had geen idee dat hij op mannen viel, ik nam altijd aan dat hij gewoon net zo'n onsuccesvolle hetero was als ik. Zowel Sam als Jan hebben kortom grote gebeurte nissen gekend in hun levens. Revoluties, markeringen die hun leven verdeelden in een tijd ervoor en een tijd erna. Voor mijn gevoel is mijn eigen leven nau welijks veranderd. Ik heb geen kinderen, geen koophuis, ik begrijp nog steeds weinig van het leven, en schrijf daarover. Tegen woordig noemt men dat een beroep, dat wel. Misschien is onze vriendschap daarom een beetje verwaterd - omdat ik ben blijven hangen terwijl zij zijn gegroeid. Op het moment dat ik dit denk, komt op mijn telefoon - bizar toeval - een bericht binnen van het vriendinnetje dat ik hier ontmoette en dat ik al zeker tien jaar niet heb gesproken. Ze laat weten dat ze een boek aan het lezen is waaruit een sinter klaasversje viel uit december 2004, toen de kleine Nederlandse enclave in Perugia was samengekomen om Sinterklaas te vieren. Ze had erg haar best gedaan mijn lootje te krijgen, had ze eens opgebiecht. Het cadeau: een knuffelbeertje. 28 Volgens socioloog Beate Völker heb ben Nederlanders gemiddeld drie a vier vrienden, van wie 42 procent bin nen een straal van 3 kilometer van hen vandaan woont. Het is daarom niet ver wonderlijk dat de middelbare school een vruchtbare grond is voor vriendschappen, die dan weer kun nen verwateren als de levens van de vrienden na het eindexamen uiteen beginnen te lopen. Of een oude vriend schap weer op te pakken is, hangt volgens therapeut en vriendschapson derzoeker Miriam Kirmayer vooral af van de manier waarop de vriend schap eindigde. Als het een proces was van uit elkaar groeien, is dat mak kelijk te repareren. Vriendschap is trouwens erg ge zond: het verkleint de kans op chroni sche ziektes en depressies, het vergroot het gevoel van geluk en het verlengt het leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 108