De karretjes in de Flash Dance staan voor eeuwig stil Zijn crew zoekt tussen heen- en terugvlucht graag het hotelzwembad op of de plaatselijke shoppingmall. Hun captain trekt er in verre buitenlanden liever op uit met zijn camera. Op zoek naar verlaten gebouwen, waarvan hij het aangetaste inte rieur wil vastleggen vóór het voorgoed is verdwenen. Hopend op een open deur of verdwenen vensterraam - ongeschreven regel: hij for ceert nooit iets en neemt ook nooit iets mee uit de gebouwen die hij bezoekt - waardoor hij het verlaten pand kan betreden en de stilte ervan op zich kan laten inwerken. Dan, als het gebouw goed voelt, stelt hij zijn camera op, meet het licht, bepaalt de com positie, stelt scherp en drukt af. De fascinatie van Henk van Rensbergen voor het verlatene ontstaat in zijn jeugd. In het Vlaamse kustplaatsje Oostduinkerke ontdekt hij een villa waarvan de vertrokken bewoners het complete interieur, inclusief jassen aan de kapstok, aan zijn lot hebben overgelaten. Hier droomt hij voor het eerst over de levens die deze plaats hebben gete kend. Het is het begin van de levenslange passie van urban exploring: het heimelijk bezoeken van, zoals Van Rensbergen zegt, 'de verla ten tempels van de industriële revolutie'. Die passie krijgt een extra dimensie als hij de verlaten gebouwen begint te foto graferen. Zijn werk valt op; zijn boek Aban doned places uit 2007 gaat rap over de toon bank en wordt diverse keren herdrukt. 20.000 zijn er van verkocht. Intussen blijft Van Rensbergen fotografe ren, waar zijn vluchtschema hem brengt. In Italië, Kroatië en Portugal bezoekt hij verla ten paleizen, theaters, sanatoria, villa's en hotels. In Abchazië, een door slechts vier landen erkende republiek in de Kaukasus, fotografeert hij door oorlogsgeweld gete kende ruïnes. Die foto's zijn aanleiding voor zijn uitgever om zijn succesvolle boek opnieuw uit te geven. Met deels dezelfde, maar ook veel nieuwe beelden van verlaten gebouwen waarin nog de geest hangt van de mensen die er hebben geleefd en ge werkt en er uiteindelijk zijn vertrokken. Henk van Rensbergen (Lannoo, €17) 20 Abandoned places - revi sed edition, St.-Curvy kerk (Detroit, VS 2012) Lobby van het Lee Plaza Hotel (Detroit, VS 2010)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 100