'Met brandblusser klieren is nog geen gewapende inbraak' Franse politie: pas op voor 'Ierse oplichters' 5 donderdag 15 augustus 2019 Mijn zoon verdient geen extra publieke straf, alleen omdat hij mijn zoon is De boot is een wrak in staat van ontbinding en ligt vol met afval ken over een kwajongensstreek, ze waren het aan het uitzoeken. Wij lachten nog over 'een gerichte ac tie' tegen ons. Het stelde allemaal weinig voor.'' Toch is politie zich er bewust van hoe gevoelig de zaak ligt en draagt deze over aan een ander parket, om belangenverstrengeling te voorkomen. Het Openbaar Mi nisterie in Haarlem neemt de zaak over. Omwille van de privacy wordt hij onder een andere naam in het systeem ingevoerd. Halsema schrijft dat ze daar geen weet van had, maar is er wel blij mee. Direct na het weekend meldt Halsema de arrestatie van haar zoon bij de gemeentesecretaris en het integriteitsbureau van de ge meente. Tegen de eenheidschef en de Hoofdofficier van Justitie zegt Halsema dat ze de zaak als ouder bespreekt met de dienstdoende beambten. Er volgen nerveuze weken, tot dat de puberjongen wordt ver hoord, in het bijzijn van advocaat Peter Plasman. Al die tijd staat Femke Halsema voor een di lemma: moet ze de zaak in de openbaarheid brengen, als trans parante burgemeester? Of moet ze als bezorgde moeder waken over de privacy van haar zoon? Ze kiest voor het laatste. Op het Amsterdamse politiebu reau zit het sommigen niet lekker. Al weken horen ze niets meer over het toch zo opmerkelijke voorval met de burgemeesterszoon. Het voedt bij hen de twijfel of de zaak nog wel wordt opgepakt. Is er mis schien sprake van een doofpot? Om dat laatste te voorkomen, lich ten ze De Telegraaf in. Pijnlijk 'Halsema pijnlijk getroffen', kopt De Telegraaf dinsdagochtend. De krant spreekt ook over een gewa pende inbraak. Halsema is inge licht dat het stuk eraan komt en reageert met de open brief. 'Er is geen sprake van een doofpot', schrijft ze. 'Er is sprake van een privékwestie, van een jongen van vijftien jaar wiens gegevens in ver gelijkbare zaken nooit openbaar zouden zijn gemaakt. Mijn zoon is een gewone Amsterdamse jongen die inderdaad een fout heeft begaan die hij moet herstel len. Hij verdient geen extra pu blieke straf, alleen omdat hij mijn zoon is.' De zoon van Halsema wordt verdacht van het bezitten van een nepvuurwapen, bevestigt advocaat Peter Plasman. Wanneer de zaak voor de rechter komt, is nog niet bekend. ,,Het gaat hier echt, echt, echt om een kwajongensstreek. Hij is samen met een vriend een verlaten woonboot in gegaan en nog op een soort bootje, een sloepje dat daarnaast lag gegaan. En daar hebben ze met brandblussers staan klieren. En hij had een nepwapen bij zich." „Ik hou het bij een nep wapen. In elk geval een van het soort waar je niet mee rond mag lopen.'' ,,Dat wapen hadden ze toevallig bij zich. Dat had niets met de kwajon gensstreek te maken.'' ,,Mijn cliënt wordt niet beschuldigd van het in bezit hebben van messen. Ik beperk me tot mijn cliënt.'' ,,Omdat bij een inbraak er sprake moet zijn van braak. Dat moet nog onder zocht worden. Deze verlaten, niet be woonde woonboot, stond gewoon open. Of er bij dat andere sloepje een klep of zo is opengemaakt, moet nog blijken. En ook moet er toch sprake zijn van iets van voorgenomen dief stal. En dat was niet het geval.'' ,,Nee, zeker niet. Ze stonden ermee te spuiten, zodanig in het zicht dat iemand de politie heeft gebeld. Als jij iets wil stelen ga je niet opzichtig met een brandblusser staan klieren.'' „Vanwege de privacy van haar zoon. Als ze dit naar buiten had gebracht wordt die zaak opgeblazen omdat het hddr zoon is. Ze heeft iedereen geïn formeerd die ervan hoort te weten. Dat er van een doofpot wordt gespro ken is echt schandalig. Bovendien is de zaak expres bij een ander Openbaar Ministerie ondergebracht om de schijn van belangenverstrenge ling te voorkomen." De Telegraaf schrijft dat 'binnen justitie en politie' onvrede is over 'deze zaak onder de pet houden'. Is er echt niks aan de hand? „Ik begrijp daar niets van. De burgemeester heeft de ge meentesecretaris op de hoogte ge bracht, de integriteitscommissie, ze heeft niets te maken met het feit dat iemand die jongen onder een andere naam in de computer heeft gezet. Daar werden zij, en ik ook, door verrast. Ze heeft alles gedaan wat ze moest doen. Misschien heeft iemand bij de politie de voorbarige conclusie getrokken dat 'we niks meer van deze zaak gaan ho ren', terwijl het pas een maand gele den is. Maar ik weet het echt niet. Wie houdt er dan wat onder de pet?'' ,,Nee, ik denk het niet. Dit is een pri- vézaak en je kunt niet alles wat je kin deren uitspoken voorkomen.'' ,,Ik zat erbij toen hij werd verhoord: hij is first offender, dus geen strafblad.'' ,,De zaak ligt bij het Openbaar Minis terie. Dat gaat daarover.'' De zogeheten 'Aires de Repos' langs de Franse tolwegen worden door Nederlanders veel gebruikt als rustplaats onderweg. Maar wie er zijn benen strekt en een kop koffie met croissant nuttigt, riskeert ook een ontmoeting met oplichters, die hun slachtoffers soms honderden euro's aftroggelen. Het gaat hierbij in de regel om Ierse of Britse op lichters. De afgelopen weken is bij de Franse gendarmerie meermalen melding gemaakt van mensen die slachtoffer werden van wat in Frankrijk al de 'Ierse oplichterstruc' is gaan heten. De truc werkt als volgt: vakantie gangers worden op de parkeer plaats benaderd door een verwil derd kijkende man of vrouw, die in perfect Engels uitlegt dat hij of zij en de rest van de familie zojuist zijn uitgekleed door gewetenloze dieven. Hierdoor kunnen ze niet te rugkeren naar eigen land en dus vragen ze of ze geld kunnen lenen. De oplichters spelen het spel zeer geraffineerd en zien er keurig ver- zorgd uit, aldus de Gendarmerie. ,,Je wordt meegenomen naar de auto van het 'slachtoffer', waar een zogenaamd geschrokken gezin aan boord is'', aldus de politie. ,,Vervol- gens tonen ze hun identiteitsgege vens, geven je hun telefoonnum mer en beloven het geld terug te be talen zodra ze weer thuis zijn.'' Wat uiteraard niet gebeurt. Een zogenaamd geschrokken gezin zit in de auto van het slachtoffer Er is volgens de politie maar één re actie mogelijk: zo snel mogelijk het alarmnummer van de politie bel len. Want als het echte slachtoffers van een dievenbende zijn, weten de agenten hoe ze moeten helpen. In de meeste gevallen zullen ze vluch ten, op zoek naar nieuwe potentiële slachtoffers van de tot nog toe in Frankrijk vrij onbekende truc, die vorig jaar voor het eerst werd toege past in de regio rond Toulouse, maar die zich nu lijkt te verspreiden over heel het land. Bij de Fraudehelpdesk meldden zich vorig jaar al enkele Nederlan ders die waren benaderd door le den van de bende. In ieder geval één gezin gaf honderd euro, die ze nooit meer terugzagen. GO -Halsema in haar brief -Ondernemer aan de Cruquiusweg Volgens Femke Hal- sema is er sprake van een privé- kwestie. FOTO FRANK RUITER Het haventje aan de Cruquiusweg. foto marco okhuizen Advocaat Peter Plasman verdedigt de 15-jarige zoon van Femke Hal sema. Hij probeert uit te leggen waarom het allemaal meevalt. Victor Schildkamp Amsterdam Wat is er gebeurd? Wat voor nepwapen? Wat was de bedoeling van dat wapen? Er zouden ook twee messen aan boord zijn gevonden. Maar met verboden nepwapen een boot in die niet van jou is, waarom is dit dan een kwajongensstreek en geen gewapende inbraak? Ze gingen toch met brandblussers aan de haal? Waarom heeft de burgemeester dit niet zelf naar buiten gebracht? Brengt deze zaak Halsema niet in problemen? Is hij al eerder in aanraking geko men met de politie? Wordt haar zoon vervolgd? De Franse politie waarschuwt voor oplichters die langs de Au toroutes in Frankrijk met een zielig verhaal geld proberen te 'lenen'. Ze vertellen argeloze va kantiegangers dat ze zoge naamd net zijn beroofd en niet meer naar huis kunnen. Erik Kouwenhoven Rotterdam/Parijs -Franse politiewoordvoerder De politie waarschuwt toeris ten voor de Ierse oplichterstruc. FOTO GENDARMERIE DE LA HAUTE-GARONNE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5