Zoektocht naar bron van lekken arrestatie 4 FEMKE HALSEMA ARRESTATIE ZOON De 15-jarige zoon van de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema blijkt half juli te zijn gearresteerd wegens het bezit van een neppistool en een 'inbraak' op een woonboot. Wat is er precies gebeurd? Een ondernemer die 'last' had van het incident, zegt dat het weinig voorstelt. 'Herdenken blijft een ereplicht' Politiechef Frank Paauw van Am sterdam nam het gisteren op voor burgemeester Halsema. „Direct na de aanhouding verzocht de burge meester dat haar zoon op geen en kele wijze een speciale behandeling of voorkeurspositie zou krijgen.'' Halsema ontkent in een open brief aan de Amsterdammers dat de zaak is toegedekt Dat schrijft Paauw in een intern be richt aan zijn medewerkers. Halsema ontkent in een open brief aan de Amsterdammers dat de zaak is toegedekt. 'Er is sprake van een privékwestie, van een jongen van vijftien jaar wiens gegevens in ver gelijkbare zaken nooit openbaar zouden zijn gemaakt.' De jongen werd half juli opge pakt nadat hij een verwaarloosde en verlaten woonboot was binnen gegaan en daar aanwezige brand blussers leeg spoot. Hij was in bezit van een nepvuurwapen. Halsema erkent dat haar kind de wet heeft overtreden. 'Ik heb hem opgehaald, bestraft en daarna eindeloos met hem gepraat', schrijft ze. Het OM in Haarlem - dat de zaak heeft overgenomen - verwacht in september meer duidelijkheid te hebben over de afhandeling. Een gasalarmpistool. Verboden om mee rond te lopen, maar in de handen van een 15- jarige voelt het stoer. Samen met een vriendje maakt de zoon van Femke Halsema selfies met het nepwapen in de hand. Waar de twee het ding op de kop hebben getikt, is niet bekend. De balorigheid van de jongens gaat het bewuste weekend van 14 juli nog een stukje verder. In de rommelige omgeving van de Cru- quiusweg in Amsterdam-Oost zien ze een vergane 'woonboot' liggen. Nou ja, een boot met een kajuit. Je loopt er zo op. Een on dernemer van een bedrijf vlakbij omschrijft het wrak als 'in staat van ontbinding'. ,,Vol afval.'' De jongens gaan de loopplank over. Ze zien een open deur en gaan naar binnen. Hun blik valt op twee brandblussers. Die sle pen ze naar buiten en een mo- ment later spuiten ze het witte schuim in het rond. De jongens hebben dan nog geen idee dat ze worden gezien door iemand, die de politie belt. Ze schrikken zich rot als al snel een politieauto komt aanrijden. De zoon van Hal- sema rent weg. Op zijn vlucht route vindt de politie later het neppistool dat de jongen in pa niek heeft weggegooid. Inpraten Als de agenten die de pubers op pakken, horen met wie ze te ma ken hebben, slaat de schrik ze om het hart. Een 15-jarige met een net echt lijkend nepvuurwapen. De arrestatie had maar iets anders hoeven te verlopen en ze hadden de zoon van de burgemeester neergeschoten. Dat weekend haalt Halsema op het politiebu reau haar zoon op. Volgens een brief die ze gisterochtend publi ceerde, zegt ze diezelfde avond te gen de politie dat ze haar zoon zo als elke jongen moeten behande len. Dan neemt ze hem mee en praat 'eindeloos' op hem in. In de brief legt Halsema ook uit wat er is gebeurd: '...Mijn zoon en zijn vriendje vonden een ver waarloosde en verlaten woon bootDaar vonden zij oude brandblussers die zij naar buiten hebben gesleept en leeg hebben gespoten De al genoemde ondernemer - die nu op vakantie is en anoniem wil blijven - beaamt telefonisch het verhaal van Halsema, althans: het komt overeen met zijn ver haal: ,,Wij werden gebeld door de politie dat er brandblusschuim op onze ramen zat. De agenten spra- ,,Wij moeten de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in toen malig Nederlands-Indië blijven herdenken. Dat is een ereplicht.'' Dat zei de voorzitter van de Stichting Nationale Herdenking 15 augustus 1945, Erry Stoové, gisterochtend bij de herdenking in de hal van de Tweede Kamer. Stoové en de Kamervoorzitters legden een krans. Vandaag is het 74 jaar geleden dat Japan capitu leerde en Nederlands-Indië werd bevrijd. ,,Het is nog steeds nodig om dit deel van de nationale ge schiedenis uit de schaduw te ha- len'', aldus Kamervoorzitter Kha- dija Arib. ,,De erkenning in Ne derland kwam pas laat.'' Pas sinds de jaren 70 van de vorige eeuw worden de Indische slachtoffers jaarlijks herdacht. Vandaag is de officiële herdenking bij het In- dië-monument in Den Haag. Nieuwbouw afgeblazen Crash Sala door koolmonoxide? Veel aangiftes tegen priesters Oppasouders weer opgepakt donderdag 15 augustus 2019 AMSTERDAM De politie in Am sterdam onderzoekt in samen spraak met het Openbaar Minis terie hoe het verhaal over de ar restatie van de minderjarige zoon van burgemeester Femke Halsema van Amsterdam in de openbaarheid is gekomen. De aanhouding van de 15-jarige zoon wegens het bezit van een nep- vuurwapen werd gisteren gemeld door De Telegraaf. In de krant wordt verwezen naar de vrees in kringen van politie en OM dat de zaak in de doofpot verdwijnt. Wat deed Halsema's zoon nou precies? Koen Voskuil Victor Schildkamp Amsterdam DEN HAAG Kranslegging in de hal van de Tweede Kamer. foto anp ROERMOND Plannen voor de bouw van een nieuwbouw wijk in Roermond gaan niet door. De Raad van State heeft het bestemmingsplan voor de bouw van 468 woningen vernietigd, omdat de plannen vol gens die raad zijn ge baseerd op het stik- stofbeleid dat in strijd is met de Europese natuurwetgeving. Roermond reageert geschrokken. De ge meente heeft de nieuwbouw nodig. SARDOhk ESPOJR GUERNSEY De crash van het vliegtuigje met voet baller Emiliano Sala en piloot David Ibbot- son is mogelijk ver oorzaakt door kool monoxidevergiftiging. Dat stelt de Britse on derzoeksraad AAIB. NEW YORK Zeker zeventig men sen hebben in een dag tijd de katholieke kerk aangeklaagd in New York. Door nieuwe wetgeving die gisteren inging, kun nen slachtoffers van seksueel misbruik nu ook naar de rechter stappen als het mis bruik tientallen jaren geleden heeft plaats gevonden. Volgens gegevens van de rechtbank in New York worden vooral priesters beschuldigd. BRUNSSUM De twee oppasouders van een baby die op 11 oktober 2017 overleed in Brunssum zijn dins dag weer opgepakt. De man en vrouw (34 en 32) zijn opgepakt op basis van een rap port van het Neder lands Forensisch In stituut (NFI). Het tweetal wordt morgen voorgeleid. De twee zaten eerder al twee maanden vast. Uit het eerste autopsierap port bleek het kind te zijn doodgeschud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4