;>cr Even terug naar het middeleeuwse hof 5 'Ook nieuwe muziek die doet denken aan de jaren 60 en 70' Kinderen even de baas Acrobatiek en verhalen donderdag 15 augustus 2019 Laus Polyphoniae KattrKerKrieij, ■Mildst Intra HOOGTEPUNTEN Goes Kinderstad Circusfestival Maria van Bourgondië was in de late middeleeuwen een van de machtigste vrouwen van West-Eu ropa. Toen de vorstin van de Ne derlanden in 1477 als twintigjarige aan de macht kwam, stond haar geen gemakkelijke taak te wach ten. De staatskas was leeg, haar buurlanden waren haar vijandig gezind en in eigen land heersten opstanden. Omwille van haar po sitie was zij de meest begeerde bruid van Europa. Zij trouwde met Maximiliaan van Oostenrijk. Door hun huwelijk werd het huis van Bourgondië verbonden met dat van het machtige Habsburg. He laas was Maria geen gunstig lot be schoren. Door een ongelukkige val van haar paard tijdens een valken jacht overleed zij in 1482. Ze was pas 25 jaar. Het festival Laus Polyphoniae wil de bezoekers van dit zomerfes tival de sfeer laten proeven van het kunstminnende hof. ,,We gaan dieper in op een van de rijkste mu- Begeleid door klokken bestrijden de zangers de demonen van het Antoniusvuur ziekperioden uit de late middel eeuwen, die tegelijk een belang rijke opstap vormde naar de re naissancemuziek'' vertelt Bart De- muyt, algemeen en artistiek direc teur van muziekcentrum AMUZ, dat het festival organiseert. ,,Het Bourgondische hertogdom stond per slot van rekening aan de wieg van de polyfonie.'' Al meer dan een kwart eeuw fo cust Laus Polyphoniae zich op het Europese erfgoed van de polyfonie en nodigt musici uit die de muziek volgens authentieke regels uitvoe ren. ,,Het intrigerende maar korte leven van Maria van Bourgondië is het boeiende vertrekpunt van Laus Polyphoniae. Zij hield van de stad Brugge, ook een economisch en ar tistiek centrum. Het centrum van Antwerpen is dit jaar het decor. In historische locaties zoals de Au- gustinuskerk (AMUZ), monumen tale kerken en het Rubenshuis worden concerten, lezingen, en culturele activiteiten gehouden.'' Filips de Schone Het openingsconcert is meteen een klapper. Het Sollazzo Ensem ble onder leiding van Anna Dani- levskaia brengt een ode aan Maria van Bourgondië (vrijdag 16/08). Sollazzo verzorgt ook het concert Amours, amours, waarin het leven van Joanna (de Waanzinnige) en haar liefde voor haar echtgenoot Filips de Schone van Spanje (zoon van Maria van Bourgondië) wordt verklankt. Een obsessieve liefde die leidde naar extravagante situa ties en extreme gevoelens van ge luk, afgewisseld met getormen teerde jaloezie en liefdesverdriet (20/08). Laus Polyphoniae haalt muzi kanten van hoog niveau naar Ant werpen. Enkele ensembles komen al jaren, waaronder Stile Antico, Cappella Mariana en Contrapunc- tus. Verder kan het publiek optre dens verwachten van onder meer het Huelgas Ensemble, dat werken uit het befaamde koorboek van de Bourgondische hofkapel zingt en het rebelse Graindelavoix rond Björn Schmelzer, dat aandacht be steedt aan de Heilige Antonius Abt. Begeleid door klokken bestrij den de zangers de demonen van het Antoniusvuur, een infectie die in de middeleeuwen duizenden slachtoffers eiste. De muzikanten van Comet Musicke staan voor muzikale storytelling vol humor en poëzie in het middagconcert (20/08) en Floris De Rijcker mengt het Bourgondische reper toire met eeuwenoude, mondeling overgeleverde, Litouwse traditio nals. GO Tri kif U U Staïs feats 3»i free «ïirslfi/ Bijna een half miljoen mensen woonden het legenda rische con cert Wood stock bij in augustus 1969. FOTO EL LIOTT LANDY /AFP Twee van de organisatoren van Tribute to Woodstock, Renny Minnaert en Johan Wattel, zul len zelf ook met hun bands op treden. Wattel drumt bij Chivy en Blended. Minnaert is gitarist en vocalist in de ANSCD band (And Now Something Completely Dif ferent). ,,Wij zullen onder meer liedjes brengen van Creedence Clearwater Revival (CCR)", ver telt Minnaert. ,,Eddy Telapary en zijn muzikanten hebben een San- tana-act voorbereid en het Rudy de Queljoe Powertrio gaat mu ziek van Jimi Hendrix spelen. Wat extra leuk is: ten tijde van Wood stock speelde De Queljoe in de legendarische band Dragonfly." ,,Andere optredens om naar uit te kijken zijn bijvoorbeeld Blue Steam, met Ben de Reu, voorma lig gedeputeerde van onze pro vincie, in de gelederen. En Petra ▲Renny Minnaert. ANSCD Band met rechts Renny Minnaert Sjef Hermans. De band Blended Hessing, die furore maakte bij The Voice van Vlaanderen. Tus sendoor de optredens is het po dium voor DJ To-Wa. Hij zal veel muziek uit het Woodstocktijdperk draaien, maar ook nieuwe muziek die doet denken aan de jaren 60 en 70." De binnenstad van Goes is zaterdag het domein van de kinderen, tijdens Goes Kinderstad. Voor hen zijn activi teiten georgani seerd waaruit ze kunnen kiezen tij dens het evene ment, dat jaarlijks door zo'n 5000 kin deren wordt be zocht. Net als voorgaande jaren wordt er ook deze editie weer een kindercollege &S0HI gekozen, bestaande uit een kinderburge meester en twee wethouders. Zaterdag, binnen stad Goes, 11.00 16.00 uur In Clinge vindt traditiegetrouw het Circusfestival plaats. Zaterdag 24 au gustus worden bij circuswerkplaats De Clinch een hele middag optredens ver zorgd. Verschillende acts komen naar het grensdorp om er hun kunsten te vertonen. Het festival wordt door cir cusmensen georganiseerd. Het publiek mag een breed palet aan optredens verwachten, van verhalen- vertellers tot tr"5* aan acrobatiek. Zaterdag 24 aug, circus werkplaats De Clinch, Clinge, 13.30-18.00 uur Het festival Oude Muziek Laus Polyphoniae in Antwerpen staat dit jaar in het teken van de late middeleeuwen. Van morgen tot en met zondag 25 augustus wordt het bloeiende culturele leven ten tijde van Maria van Bourgondië belicht. Jeanette Vergouwen Laus Polyphoniae, 16 tot en met 25 augustus, Antwerpen. Voor het volledige aanbod en de locaties, zie amuz.be. Het Sollazzo Ensemble verzorgt twee concerten op het festival Laus Polyphoniae in Antwerpen. foto martin-chiang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49