Als één pianist met vier handen I r Tijd voor muziek, festivals en meer 2 SCHUBERT Centree brengt retrocafé donderdag 15 augustus 2019 Uitgelicht Een recital met pianowerken, gespeeld door twee toppianisten in een prachtige entourage, wat wil een mens nog meer? In de tuin van buitenplaats Overduin bespelen Jan Vermeulen en Veerle Peeters een pianoforte. Zij spelen werken voor vier handen van Schu bert. Het quatre-mainsspel is een van de meest delicate kamermuziekgenres. Het vereist een absolute eensgezindheid qua toucher, timing, emoties en interpretatie. Dit duo speelt als één pianist met vier handen. Het quatre-mains spel werd twee eeuwen ge leden beoefend door bevallige jongedames in de huiselijke kring. In de salons van de gegoede burgerij was het klavecimbel of de pianoforte een standaardmeubel en de aanwezigen moes ten 'verstrooid' worden. Op en top romantiek dus en een bloeiende business voor de muziek uitgevers. Componisten werd gevraagd om toe gankelijke, niet te moeilijke werkjes te schrij ven. Schubert had niets met eenvoudige stukjes. Met het extra paar handen aan de piano trok hij dit genre uit de salonsfeer. Hij schreef prachtige werken zoals zijn Fantasie in f Divertis sements en Grand Duo. Te moeilijk voor ama teurs, maar in handen van Vermeulen en Peeters worden het pareltjes. Schuberts pianovierhandige composities zijn or kestraal geschreven. Hij maakte gebruik van de polyfone en dynamische troeven in het vierhandig piano spel. Schubert had niets met eenvoudige stukjes Vermeulen en Peeters hebben zeven cd's op genomen met de werken pianovierhandig van Schubert. Zij houden van deze sublieme mu ziek en hebben dezelfde visie over de interpre tatie van deze werken. Zij spreken dezelfde mu zikale en emotionele taal. Het wordt genieten van een bijzonder concert met in de pauze de keuze een wandeling te maken over het land goed en de collectie Zeeuws agrarisch erfgoed (gereedschappen en koetsen) te bezichtigen. MUZIEK TOP 3 Havendagen Zierikzee Het is een mix van oud en nieuw. De 32ste editie van de Havendagen in Zierikzee heeft nieuwe onderdelen, zoals een Kinderplein en een reünie voor oud-Zierikzeeënaars. Maar ook wordt Neptunus nog door mosselkotters van de zandbank gehaald. Het is een feest van, in en rond de Nieuw Ha ven'', benadrukt Joachim Schot, bestuurslid van de organisatie. ,,Vorig jaar hebben we even over wogen het festijn eventueel 'Mos- seldagen' te gaan noemen, maar Bruinisse heeft al zijn mosselfees ten en dit jaar hebben we het er niet meer over. Het blijven ge woon de Havendagen.'' Natuurlijk weet Schot ook wel dat veel bezoekers gretig afkomen op de mosselen die op zaterdag middag aan de kade worden ge kookt. Helaas is het dit keer niet zo heel best met de opbrengst, laat hij weten. ,,Aan de oostkant van de Zeelandbrug zijn een heleboel mosselen doodgegaan, waar schijnlijk door een schuimalg. Aan de andere kant van de brug mer ken we er ook wat van. Dat is dus niet het meest florissante dat je als mosselvisser kan overkomen'', zegt hij. Schot richt zich echter liever op de vrolijkere kanten van de Ha vendagen, zoals de nieuwe impul sen. Een daarvan is de vervanging van de culinaire boulevard door een breed opgezet Kinderplein aan de Engelse Kade en de Loswal. Er komt ook voor jong en oud een reuzenrad te staan ,,De horeca zag te weinig kansen voor het in stand houden van de culinaire boulevard. Dus nu is er alle ruimte voor het vermaken van de kinderen met een springkussen, schminken, kinderdisco en er komt ook voor jong en oud een reuzenrad te staan. Dat is 18 meter hoog, dus van daaruit heb je een schitterend zicht over de haven.'' Omdat het leuk is voor de ouders op dat Kinderplein ook wat te doen te hebben, wordt daar op zaterdagmid dag vanaf 15.30 uur een pubquiz ge houden. Belangstellenden dienen zich vooraf aan te melden via: enter- tainment@havendagenzierikzee.nl ,,Voor die pubquiz zijn minimaal vijftig deelnemers nodig, maar dat gaan we vast wel halen als ik de vele 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... |p Openluchtfestijn Jeanette Vergouwen houdt van cultuur en vooral van klassieke muziek. Zij is mu- ziekrecensente. Wat: Schubert vierhandig door Jan Vermeulen en Veerle Peeters Waar: Buitenplaats Overduin Oostkapelle Wanneer: zondag 25 aug 14.00 tot 17.00 uur Schubert was een van die componisten. Maar De keuze van onze redactie: Bon Iver - i, i Prachtige liedjes weer, al zijn het er minder dan we gewend zijn en zijn ze verscholen tussen ondoor dringbare door samples en syn thesizers gedo mineerde experi menten. Iggy Azalea - In my defense Nog iemand die de belofte niet helemaal waar maakt. Muzikaal niet spannend, wel een overdaad aan explicit lyrics. Vijf jaar na haar laatste studio album had van de Australische meer verwacht mogen worden. Slipknot - We are not your kind Na de vorige twee recensies én deze drei gende albumtitel zal menig lezer bij voorbaat afha ken. En dat is dan weer jammer. Want de nu- metal-Amerika- nen weten juist wel te overtuigen. GO B Jan Vermeulen en Veerle Peeters geven een concert bij buitenplaats Overduin. 'Het blijven gewoon de Havendagen' Ali Pankow Neptunus en de mosselprinses van 2018, Evelien de Ruy- ter. FOTO PETER KOUIJZER 44 Joachim Schot Tijd om eropuit te gaan! De redactie heeft uit het aanbod aan concerten, festivals en andere evenementen voor komende week een selectie gemaakt. Hiernaast vier tips, op de volgende pagina's nog eens vier. De Stichting Centree brengt de tweede editie van het Openlucht Retro Café op het plein rond de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het plein wordt om getoverd tot een groot oud café waarin de nostalgie hoogtij viert. Met plaatjes draaien, pinda's pellen en spelletjes als sjoelen en pim-pam-pet. Ook is een barbershop ingericht en staan er allerlei op tredens op het programma met muziek uit de jaren 60 en 70. Zo betreden onder meer soulzanger Steffen Morrison (foto), de band Wild May West, sin ger/songwriter Peetman en de Zeeuwse band Smelly Kitchen het podium. Zaterdag, Kerkplein Nieuwe Kerk, Zierikzee, 15.00-23.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46