14 ZEELAND Onderzoeker: Rijk is te optimistisch over grootschalige voedselproductie donderdag 15 augustus 2019 In het Ontwerp-Klimaatakkoord noemt het kabinet een areaal voor zeewierproductie van 14.000 vier kante kilometer. Wageningen Ma rine Research, Deltares en NIOZ hebben onderzocht of zo'n enorm oppervlak haalbaar is. Het ant woord is nee. Volgens hen is het on realistisch om een kwart van de Ne derlandse Noordzee te gebruiken voor de teelt van zeewier. Dat kan het ecosysteem niet aan. Het zee wier zelf ook niet. De WUR baseert dat mede op de mate waarin voedingsstoffen aan het water worden onttrokken bij grootschalige zeewierteelt op Noordzee. Het onderzoeksinstituut denkt dat, afhankelijk van de soort zeewier, een areaal van enkele hon derden vierkante kilometers realis tisch is. Dat is beduidend minder dan de 14.000 vierkante kilometer in het Ontwerp-Klimaatakkoord. Het gaat om een eerste inschatting. De WUR acht nader onderzoek no dig, zowel naar de opbrengst van zeewierteelt als naar de gevolgen voor het dieren- en plantenleven in het water en de bodem. Wereldbevolking Zeewier is het potentiële voedsel van de toekomst. Het kan een ant woord zijn op de klimaatproble men én de explosief groeiende we reldbevolking. Het wordt steeds moeilijker op land zoveel gewassen te telen dat wereldwijd alle mon den kunnen worden gevoed. Je kunt bijvoorbeeld de veestapel wel vergroten, maar dat kost ruimte en zorgt ervoor dat er (nog) meer broeikasgassen de lucht ingaan. Het meeste brood zien wetenschappers in zeewieren als voedselbron en als duurzame koolstofbron voor de cir culaire economie. Er is nog veel on derzoek naar offshore-kweek no dig, want boeren op zee staat nog in de kinderschoenen. Tot nu zijn de experimenten kleinschalig. Windparken op zee zoals Bors- sele 1 tot en met 4 voor de kust van Walcheren moeten helpen om de in Parijs afgesproken klimaatdoel stellingen te bereiken. Maar ze leg gen ook een forse ruimteclaim op de Noordzee. Dat heeft gevolgen voor de huidige voedselbronnen op de Noordzee. De sleepnetvisserij bijvoorbeeld ziet haar visgronden slinken. Het idee is de bouw van windparken op zee te combineren met voedselkweek, zoals viskweek en zeewierteelt. Er is echter nog on voldoende informatie beschikbaar of windparken geschikt zijn om op een verantwoorde manier op zee te kunnen boeren en zo de sterk groeiende wereldbevolking te kun nen voeden met onder meer zee wierproducten. WUR, Deltares en NIOZ zetten dan ook hun onderzoek naar de kweek van zeewier, schaaldieren, schelpdieren en vissen in en om windparken voort. Onrealistisch om een kwart van de Noordzee te gebruiken voor de teelt van zeewier BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Energietransitie Jammer dat de provincies wel hun mond vol hebben over duur zame energie, maar het ontbreekt nog aan concrete acties, aldus de Nederlandse Vereniging Duur zame Energie (krant van 7 augus tus). Geen acties? Als u de foto van het 'klimaatavondje' van Goes bekijkt (op pagina 4) ziet u dat de burgers behoorlijk angstig worden gemaakt, ondanks dat angst aanjagen tegen wordt ge sproken door raadslid Jordy van Leeuwen (Gemeentebelang). En angst is een goed middel voor schijnbare oplossingen met dure nauwelijks werkzame klimaat maatregelen, zoals zon- en wind- parken waar de aandeelhouders van de Duurzame Energie Ver eniging niet slechter van zullen worden. Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede Kerncentrale Nu het vooraanstaande Duitse Instituut voor Economisch On derzoek (DIW) heeft aangetoond dat kerncentrales nooit winst hebben gemaakt en nooit een bij drage kunnen leveren aan een schonere economie, kunnen we niet anders concluderen dan dat de voorstanders van kernenergie willens en wetens hun zaak roos kleuriger hebben voorgesteld dan in werkelijkheid (krant van 31 juli). De bevolking werd wijsge maakt dat werd gespaard voor af braak. Duidelijk is dat kernener gie afgezien van de (altijd geheim blijvende?) ontmantelingskosten, onbetaalbaar is en het klimaat opwarmt met afvalhitte. Onge twijfeld zullen, net als na ieder negatief advies over kernenergie, een paar schapen gaan blaten over een thoriumcentrale, maar daar kun je geen kernwapens mee laden, dus komt die er niet. Zon, wind en getijden zijn gratis. wat had er voor die vijf miljard verlies - het gemiddeld verlies op een veertig jaar draaiende kern centrale kunnen worden ontwik keld aan schone alternatieven? E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg Westerscheldetunnel Al eerder is opgemerkt dat de Westerscheldetunnel een onder werp blijft van financiële maatre gelen. Recent (krant van 11 juli) werd bekend dat de winst van de Westerscheldetunnel het verlies van de Westerschelde Ferry Vlis- singen-Breskens moet compen seren. En volgend jaar wordt die ferry een dochteronderneming van de Westerscheldetunnel. Een belangrijke vraag is: waar komt die winst vandaan? Dat is van tol geld dat automobilisten voor de tunnel moeten betalen. Is dat nu redelijk dat Zeeuws-Vlamingen dat ook moeten betalen bij het verlaten van Zeeuws-Vlaanderen om elders in Nederland iets te be zoeken? Iedere keer tweemaal tolgeld, voor heen en voor terug naar huis. Alle andere Nederlan ders maken zo iets niet mee. De tunnel is een openbare weg. Er is geen alternatieve route naar Ne derland. Het eisen van tolgeld van Zeeuws-Vlamingen is niet te rechtvaardigen. Het moet worden vervangen door een vrijkaart. Daar moet de provincie toe be sluiten. Jaap Schijve Markt 18, Retranchement Maaibeleid De Oostweg is een vrij smalle, bochtige weg in het buitenge bied, met een rijke natuurlijke vegetatie. Onlangs was het weer zover (krant van 17 juli). Onder het mom van verkeersveiligheid (wel een snelheid van 60 kilome ter per uur toegestaan) en 'er stond heel veel onkruid', werden de bermen, met een grote varië teit aan bloeiende planten, weer gemaaid. Nodig of niet. Alles dat geen gras is, wordt blijkbaar als slecht onkruid gezien. Helaas zijn er ook landbouwers, fruittelers en particulieren die regelmatig, soms wekelijks, de bermen maaien, want 'het moet netjes zijn'. Doordat er regelmatig ge- maaid wordt, wordt er ook harder gereden. Momenteel is er veel landbouwverkeer, enorme trac toren en machines om te oogsten en er is sluipverkeer. Al dat ver keer komt door de Oostweg, maar die weg is er niet op berekend. Ooit was er een plan voor een rondweg, maar dat zit waar schijnlijk in een afgesloten lade. Berty Hundersmarck Oostweg 7, Kapelle Scheldestraat Wat een leuk artikel over de Scheldestraat in Vlissingen (krant van 10 augustus) en gelukkig flo reert deze straat weer meer. Zo gezellig al die winkeltjes met hun eigen mix van inheemse produc ten, achtergronden en heerlijke gerechten. Zo zie ik de kleerma ker de heer Osman Aydinli in zijn atelier HOYY die hier op de foto heel toevallig mijn rok aan het in korten is. Ik kom graag in deze winkeltjes van vriendelijke men sen, waar je goed geholpen en waar naar je geluisterd wordt. Een heel leuke en fijne straat die wat opsmuk nodig heeft denk ik door middel van vlaggen, bloembak ken et cetera. Gemeente Vlissin- gen kom maar over de brug. Het zou heel erg leuk zijn als er ooit weer een 'kraampjesdag' zal zijn met de goede waar buiten en dat de geur van vers brood en lekkere baklava je vanuit binnen tege moetkomt. Elly van der Bliek Zeemanserve 30, Vlissingen Teelt zeewier ligt aan banden De mogelijkheden voor groot schalige zeewierteelt in en om toekomstige windparken op de Noordzee worden veel te opti mistisch ingeschat. Dat stelt on derzoeker Marnix Poelman van de onderzoekstak van de Wa- geningen Universiteit (WUR). Frank Balkenende j» Geteelde zeewier bij de WUR in Yerseke. foto johan van der heijden E. den Heijer schrijft dat het duidelijk is dat kernenergie onbe taalbaar is. ARCHIEFFOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42