O 0 O 12 ZEELAND De Rijcke snelt naar zege in Zoutelande Schaafwonden voor Brian van Goethem Bijzonder duel voor verdediger Klomp donderdag 15 augustus 2019 Nadat de eerste twee zeezwemtochten van wege de slechte weersomstandigheden wer den afgelast, konden de deelnemers gister avond wél het water in. Bij de 4,5 kilometer lange tocht van Dishoek naar Zoutelande Si- mone de Rijcke de snelste bij de vrouwen. De zwemster uit Hulst finishte in een tijd van 39 minuten en acht seconden. De Rijcke bleef Amy van Lier uit Kaatsheuvel (41.44) bijna drie minuten voor. De derde plaats was voor Marije Dinkelberg uit Rozenburg (42.48). Bij de mannen ging de zege naar Klaas van Beek uit IJmuiden, in een tijd van 38.41 minuten. Timo Dinkelberg (Rozenburg) finishte één seconde na hem. Rinke Hiel uit Clinge kwam zeven seconden later als derde binnen. In de derde etappe van de BinckBank Tour ging de zege voor de derde keer op rij naar Sam Bennett, die Dylan Groenewegen op nieuw klopte in de sprint. De finale werd ont sierd door een valpartij, waarbij ook Brian van Goethem betrokken was. De wielrenner uit Philippine finishte vervol gens wel en volgens zijn ploeg Lotto Soudal hield hij er alleen een gescheurde broek en wat schaafwonden aan over. Van Goethem kwam als 122ste binnen, op 1.32 minuten van ritwinnaar Bennett, die uiteraard ook de lei der in het algemeen klassement blijft. De Zeeuws-Vlaming staat daarin op plek 116, met 2.02 minuten achterstand op de Ierse leider. Minnaard Daan Klomp maakt zich op voor een bijzon der duel. De net 21 jaar geworden verdediger gaat morgenavond, op de tweede speeldag van de Keuken Kampioen Divisie, met Helmond Sport op bezoek bij NAC. De club uit Breda verhuurt Klomp - die afgelopen seizoen in de eredivisie negen duels voor NAC speelde - dit seizoen aan Helmond Sport. Klomp wil zich bij die club laten zien, ook omdat zijn contract bij NAC aan het eind van dit seizoen afloopt. In de eerste wedstrijd van het seizoen tegen FC Volendam maakte de uit Wissenkerke af komstige verdediger de negentig minuten vol. Helmond Sport hield een punt over aan het openingsduel (1-1). Abali LANGEAFSTANDSFIETSEN 1200 KILOMETER^ Jaap Bouman (77) uit Goes rijdt op de ligfiets Parijs-Brest- Parijs, een tocht van 1200 kilometer. Binnen de 90 uur. „Normaal gaat je conditie achteruit. Ik rijd op dit moment harder dan ooit." Hij mag dan enigszins breekbaar ogen, Jaap Bouman (77) is hart stikke taai. De Goesenaar gaat ko mende week iets onvoorstelbaars doen: 1200 kilometer fietsen in 90 uur. Van Parijs naar Brest - in de punt van Bretagne - en weer te rug. ,,Je weet nooit of je het gaat halen. Onderweg kan er van alles gebeuren", zegt hij. ,,Maar ik heb goede moed. Mijn voorbereiding was in elk geval beter dan ooit." Parijs-Brest-Parijs geldt als de Olympische Spelen voor 'randon- neurs'. Dat zijn fietsers die een sport maken van het afleggen van bijzonder lange afstanden binnen een bepaalde tijd. De Franse tocht (,,Het is geen wedstrijd!") wordt één keer in de vier jaar verreden. ,,Vanuit Nederland zullen er 110 mensen meedoen, waarvan ik de oudste ben", vertelt Bou man. ,,In to taal heeft Parijs- Brest-Parijs 7000 deelnemers. Je zult in de eerste nacht een sliert van lichtjes zien, als iedereen nog redelijk dicht bij elkaar zit." De Goesenaar weet dat hij van wege zijn leeftijd een bijzondere verschijning is. Hij vecht min of meer tegen de ouderdom. Bou man: ,,Als je ouder wordt, gaat je conditie achteruit. Dat weet ie dereen. Toch rijd ik nu een hoger gemiddelde dan ooit." Daarvoor traint hij ook hard - drie keer per week op de fiets, twee keer in de sportschool - en let hij goed op zijn voeding. ,,Mijn omgeving denkt af en toe wel dat het gek kenwerk is. Pas als ik dat ook zo ga zien, ga ik rustiger aan doen. Maar ik zal altijd blijven fietsen. Het brengt me namelijk zoveel goeds." Tropenarts Bouman had al een heel leven achter de rug toen hij de ligfiets ontdekte. In zijn jeugd zeilde hij, maar vervolgens deed hij in zijn werkzame leven nooit iets aan sport. Hij was elf jaar lang tropen arts in Pakistan en daarna streek hij neer in Goes, waar hij lang praktijk hield als homeopatisch arts. ,,In 2001 kreeg ik pijn op de borst bij inspanning", vertelt hij. ,,Na de eerste keer deed ik nog niks. Na de tweede keer dacht ik: dit is foute boel." Bouman liet zich onderzoeken en kreeg van zijn arts de vraag: 'Wat doet u ei genlijk aan sport?' ,,Ik antwoordde toen dat ik de hele dag mijn vul pen vasthield en recepten uit schreef. Hij adviseerde me om te gaan hardlopen." Dat leek de Goesenaar niets. Hij koos voor de ligfiets, nadat hij er een interessant onderzoek over had gelezen. Hij ging ook naar de sportschool en bouwde zijn acti viteiten in de eerste jaren lang zaam op. Vanaf 2005 werd het héél serieus. ,,Toen stond er in het blad van de Nederlandse Ligfiets vereniging een artikel over Parijs- Brest-Parijs. De laatste zin was: 'Als u dit ook wat lijkt, moet u nu beginnen met trainen, want de volgende is over twee jaar'. Ik vroeg me af of ik dat ook zou kun nen, 1200 kilometer rijden in 90 uur. Ik zag daar wel een uitdaging in. Zo is het gekomen." Bouman fietste de editie van 2007 probleemloos uit. In 2011 en 2015 strandde hij voortijdig. Hij heeft vervolgens niet gedacht: mijn tijd is geweest. Hij werd juist fanatieker en zocht hulp. ,,Zo'n drieënhalf jaar geleden was ik aanwezig bij een lezing van Ro bert Carlier, een fysiotherapeut en zelf randonneur. Hij vertelde onder meer over zijn tocht van België naar Turkije, met een lengte van 4200 kilometer. Ik dacht: hij is mijn man, hij kan mij helpen. De volgende dag heb ik hem opgebeld en sindsdien schrijft hij mijn trainings schema's. Ik neem elke dag mijn ochtendpols op en geef dat aan hem door, net als hoe ik de zwaarte van zijn trainingen er vaar." Daarnaast zorgde Bouman er voor dat zijn fiets geoptimaliseerd werd: z'n nieuwe vehikel is van PM ZWEMMEN WIELRENNEN VOETBAL Saïd Bouzambou werkt dit weekend weer een trainingsstage af met het Nederlands zaal voetbalteam. De Vlissinger (29), die dit seizoen voor het Belgische KK Malle Beerse uitkomt, verblijft en traint zaterdag en zondag met Oranje op het KNVB-complex in Zeist. Bonds coach Max Tjaden heeft 17 spelers uitgeno digd. Bouzambou mag zich op dinsdag 27 au gustus ook weer voor een training in Zeist mel den. Oranje speelt volgende maand twee oe feninterlands tegen Servië. Op maandag 23 september is de eerste interland in Almere, een dag later spelen beide landen in Volen dam. In oktober wacht een tweede WK-kwali- ficatietoernooi, in Roemenië. Marco Minn- aard (foto) moest in de tweede etappe van de Ronde van Burgos ge noegen nemen met de 67ste plaats. De 30- jarige wielren ner uit Wemel- dinge, die in het shirt van Wanty-Gobert aan zijn laatste maanden als prof bezig is, is in het alge meen klasse ment nu 65ste, op 1.26 minuten van leider Gia- como Nizzolo. 1 «ST 2-2 Ilham Abali moest met de vrouwen van ADO Den Haag in een oefen wedstrijd tegen KAA Gent ge noegen nemen met een gelijk spel (2-2). De voetbalster uit Vlissingen speelde de tweede helft. KAA Gent is sinds dit sei zoen de club van keepster Anouk van der Klooster uit Ar- nemuiden. a (O Knokken tegen Roeland van Vliet Goes Brian van Goethem. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40