Britse krant prijst Zeeland als vakantieparel aan 7 donderdag 15 augustus 2019 te sluiten. Toen maakten we als gezin de eerste uitstapjes. Naar Brussel, naar West-Vlaanderen. Maar zeker ook naar Axel, Hulst, Breskens, het Veerse Meer. In één van mijn vroeg ste herinneringen zie ik de magische flonkering van de zon in het water van het openluchtzwembad in Axel. Het licht leek daar zuidelijker. Je kon daar frites eten met zoete mayonaise, die je bij ons niet had. En roze hagel slag. En van die dikke chocoladevlok ken. Warenhuis Wilking in Hulst, dat was pas mooi. Je had er de boeken van Sjors en Sjimmie. Die las ik om me te onderscheiden van de lezers in Vlaanderen, die alleen Robbedoes en Kuifje hadden." Hij herinnert zich ritjes naar Veere met zijn broers en hun vriendinnen. Hoe zijn broers de kwaliteiten van de Zeeuwse meisjes zaten te roemen. En hoe de vriendinnen van de weerom stuit aan de Nederlandse kant van de grens vooral knappe gasten zagen die ze wel eens een avondje uit wilden vragen. Lanoye: ,,Zeeuws-Vlaanderen was dichtbij en toch heel anders. De men sen spraken er raar, maar je kon ze Je kon daar frites eten met zoete mayonaise, die je bij ons niet had.En roze hagelslag wel verstaan. Het voelde als een spe ciaal voor ons opgericht niemands land. Heel exotisch. Je kon er poffer tjes eten. In Philippine zaten alleen Vlamingen en Walen in de restau rants. Je kunt wel zeggen dat de hele horeca in Zeeuws-Vlaanderen op Vlamingen draaide. Auberge des MoulesDe mossels waren er lek kerder dan bij ons, vooral door de flinke kwak Zeeuwse boter die ze erop gooiden. Ze waren echt vers en het water van de mosselen werd tot een heerlijk soepje gemaakt." Boter, porno, wiet De familie van Lanoye is afkomstig uit West-Vlaanderen, Mariekerke. ,,In 1917 zijn ze precies op tijd ge vlucht om het laatste gasoffensief voor te zijn. Zo kwamen ze in Sint Niklaas. Ach, de geschiedenis. Ik be grijp nog steeds niet waarom de Bel gen tijdens de Brabantse Omwente ling in 1830 niet hebben doorgeduwd en Zeeuws-Vlaanderen hebben in genomen. Achteraf waren de Vla mingen er blij mee, want over de grens konden ze hun zwarte geld kwijt en er was echte porno te koop. Onder de toen nog strenge katho lieke censuur had je die bij ons niet. Boter, porno, wiet, dat was in de loop der jaren de volgorde, daar liepen de Vlamingen warm voor." Wajangpoppen In zijn latere leven bleef Lanoye ver bonden met Zeeland. Dichter en dagboekenschrijver Hans Warren (1921-2001) in Kloetinge werd een goede vriend. Lanoye schreef een dissertatie over diens poëzie. En: ,,Ik ben regelmatig bij Warren op bezoek geweest, in Kloetinge, zijn huisje met de boekenkasten en de wajangpoppen. Hij werd een on-Ne- derlandse schrijver genoemd. In elk geval paste hij niet in de Amster damse grachtengordel. Mede door Hans Warren ben ik één van de wei nige Nederlandse auteurs die in zijn vorming veel banden met Zeeland heeft gehad." De Britse krant The Guardian pu bliceert regelmatig reistips van lezers. In een recente top 10 wordt Zeeland genoemd als een plek met lange zandstranden waar je met een drankje op het terras van een strandpaviljoen heerlijk kunt genieten van de ruisende gol ven. Bij het artikel staat een foto van luxe strandhuisjes. In de tip krijgt Vlissingen een opgestoken duim Het is ook niet ver weg, schrijft The Guardian: twee uurtjes rij den van Calais. Onderweg kan de toerist - tip! - lunchen in het his torische Brugge. Huur daarna een fiets, luidt het advies. ,,Het is Ne derland, dus je kunt fietsen hu ren. Er zijn ook veel fietspaden langs de duinen." Zeeland staat tussen andere pa reltjes zoals Sarajevo, de Arden- nen, het Albanese Berat, Ohrid in Noord-Macedonië, het Griekse Arcadia, het Spaanse Laroles, het Portugese Lapa dos Dinheiros, Sperlonga tussen Napels en Rome en de lijstwinnaar Val Trebbia, ten noordoosten van de Italiaanse stad Genua. De VVV Zeeland buit het nieuwtje uit op sociale media. The secret is out. Zeeland top holiday destination in Europe ,,Lezers van The Guardian benoe men Zeeland tot één van de hoogtepunten van Europa. Leest het artikelOok de provincie pakt het op zijn Facebookpagina op. ,,Wat denk jij? Komen er meer Britse toeristen naar Zeeland?" Eures Nederland gebruikt de Gu ardian-tip om Britten te wijzen op de vele (seizoens)banen die Zeeland biedt. ,,The secret is out. Zeeland top holiday destination in Europe. Enough seasonal jobs too! Want to work and play in Zeeland? Send us an email." Brexit of niet. Een beetje re clame bij de Britten voor Zeeland als vakantieland kan geen kwaad. Net als de Fransman is de Britse toerist nog een zeldzaamheid in Zeeland. In 2017 waren het er 14.000, al nam hun aantal wel met 27 procent toe ten opzichte van 2016. In die zin scoren ze be ter dan de Duitsers, maar die kwamen wel met bijna 790.000 gasten en daarmee 14 procent meer dan in 2016. Het aandeel overnachtingen van Britse toeristen is met 54.000 (cijfer 2017) bescheiden. Duitsers zijn goed voor bijna 4 miljoen nachtjes over, Belgen voor ruim 1 miljoen. Maar de westerburen blijven met gemiddeld 3,9 nacht per bezoek wel langer dan de Bel gen die gemiddeld 3,1 nacht aan de Zeeuwse kust doorbrengen. GO Voor Tom Lanoye is het extra speciaal dat de première van 'Wie is bang?' in Middel burg plaatsvindt. foto ARTHURLOS Het theaterstuk 'Wie is bang' van Tom Lanoye is de openingsvoor stelling van het Zeeland Nazomer Festival, dinsdag 27 augustus in de Schouwburg van Middelburg, en is daar tot en met 7 september te zien. De boekuitgave (128 pagi na's) verschijnt bij Prometheus en kost 21,99 euro. De Britse krant The Guardian prijst Zeeland aan als fantasti sche 'weg van de snelweg' va kantiebestemming. In Zeeland worden de loftuitingen inmid dels trots rondgebazuind door de provincie en de VVV Zee land. Zelfs Eures, het Europese portaal voor arbeid over de grens, haalt het nieuws door zijn marketingmachine. Frank Balkenende Middelburg - Eures

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35