Privacy is geen doofpot Geen kruiskwallen meer in Veerse Meer Menselijke resten in Bruinisse gevonden Kip en ei 2 EINDE VAKANTIE NIEUW JAAR Leerlingen genieten van hun laatste vrije week, maar in de scholen wordt al hard gewerkt. Op het Ostrea Lyceum in Goes treffen conciërges, roostermakers en het boekenteam voorbereidingen voor het nieuwe schooljaar. donderdag 15 augustus 2019 Commentaar emke Halsema is burgemeester van Amsterdam. Ze leeft in een glazen huis. Ze wordt kritisch gevolgd en alles wat ze doet ligt onder een vergrootglas. Dat hoort bij die functie. Femke Halsema is ook moeder van een puber. Haar 15-jarige zoon heeft in juli, samen met een vriend, een verlaten woonboot en een daarnaast gelegen sloep betreden. Ze hebben staan spuiten met brandblussers die ze vonden. Toen omstanders de politie alarmeerden, is de zoon van Halsema op de vlucht gesla gen omdat hij een neppistool bij zich had. Voor het bezit van dit il legale voorwerp is hij opgepakt. Het is een gotspe dat de Tele graaf, die het na een tip nodig vond dit nieuws naar buiten te brengen, spreekt van een 'gewapende inbraak'. Wie het vriendje is, weten we niet, zoals we ook niet horen te weten dat de zoon van Halsema een ernstige misstap heeft be gaan. Het is in Nederland de gewoonte de identiteit van minder jarige daders niet te onthullen. Anders zou het zijn wanneer de Amsterdamse burgemeester had geprobeerd de zaak in de doof pot te stoppen, zoals de Telegraaf suggereert. Niets wijst daarop. Ze heeft de kwestie gemeld bij de gemeentesecretaris en de ge meentelijke integriteitscommissie en de politie gevraagd haar zoon te behandelen als ieder ander. Net als elke ouder was ze wel blij dat zijn identiteit - zoals gebruikelijk - werd afgeschermd. Dat had gerespecteerd moeten worden. Maar kennelijk mag de burgervader van Amsterdam geen gewone moeder zijn. Het is een gotspe dat de Telegraaf spreekt van een 'gewapende inbraak' In het Veerse Meer zijn bij de laat ste meetronde geen kruiskwallen meer aangetroffen. Dat betekent dat de waarschuwingsborden die eind mei bij Wolphaartsdijk en Kortgene zijn geplaatst, worden weggehaald. Bij aanraking van de kruiskwal kunnen er klachten zoals jeuk, prikkeling en een rode huid ont staan. Bij mensen die last hebben van overgevoeligheid kunnen de huidreacties nog wat heftiger zijn. De provincie besloot daarom dit voorjaar waarschuwingsborden te plaatsen. Ook werd de aanwezig heid van de dieren op plekken waar veel gezwommen wordt in de ga ten gehouden. Aangezien er de laatste ronde geen kruiskwallen meer zijn aangetroffen, wordt er ALMANAK De buren wilden wel een dagje voor de kippen zorgen. Dat leek ze geen probleem. Tot bleek dat de buurvrouw het deurtje van het hok niet goed had gesloten. Even later scharrelden de vier kippetjes lekker rond in de tuin. Toen zij ze probeerde te vangen, vloog er een op het net van de dit jaar geen verder onderzoek meer gedaan. In het Veerse Meer komen di verse kwallensoorten voor. De meesten zijn onschadelijk voor mens en dier. De Japanse kruis- kwal is ongeveer twee centimeter groot. De naam is afgeleid van het Provincie haalt waarschuwingsborden bij Wolphaartsdijk en Kortgene weg kruisje dat op de kwal te zien is. Aan de rand van zijn lichaam heeft het dier tentakels waarmee het kan steken. Ook in eerdere jaren dook de Japanse kruiskwal in het Veerse Meer op. buitenren. Leunend op de om rastering strekte de buurvrouw haar armen uit, waarop alle paaltjes afbraken. Toen haar man te hulp schoot, stapte hij in een vijvertje en stond tot zijn knieën in de prut. Op de vraag hoe het gegaan was, grapten ze: ,,Ach, het was een eitje." Vrijwilligersmarkt in de Lasloods Inloopavond over wijk Essenvelt Omwonenden van de te bouwen wijk Essenvelt in Middelburg krijgen op dinsdag 27 augustus meer uitleg over het pro ject. De gemeente houdt dan een inloopavond van 17.00 tot 21.00 uur in Wijkcentrum Palet aan de Johan van Reigersberg straat. Iedereen kan daar vragen stellen over de wijk, de inrichting, het groen, de planning van de woningbouw en het bouwverkeer. Wie een huis wil kopen in de wijk, moet zijn vragen nog even bewaren. Volgens de gemeente komt daar later een andere informa tiebijeenkomst over. RILLAND Renners gewond bij valpartij Duizenden boeken liggen klaar in de gymzaal van het Ostrea Lyceum aan de Bergweg in Goes. Hoge sta pels, gesorteerd op vak en leerjaar. Voor in de zaal zijn de jongens en meisjes van het boekenteam in de weer met plakband. Ze repareren beschadigde boeken: gescheurde pagina's worden geplakt en bescha digde hoekjes worden gefatsoe neerd. In de gang staan pallets boe ken, die nog uitgepakt moeten wor den. Vandaag komen de eerste vmbo- en mavo-leerlingen hun boekenpakketten, agenda's, sport- shirts en tekenpakketten ophalen. Het boekenteam bestaat uit leer lingen en oud-leerlingen van de school. ,,Het is heel gezellig. We hebben veel lol, maar als er leerlin gen komen, zijn we natuurlijk seri eus", zegt Anne Dek (19). ,,Als de leerlingen komen, is het helemaal leuk, omdat je dan een praatje kunt maken. Vooral de brugjes. Die zijn een beetje zenuwachtig." Hoewel de zomervakantie voor leraren en leerlingen nog niet is af gelopen, is het Ostrea Lyceum is al volop in bedrijf. De ondersteu- Ik krijg weer energie als de leerlingen er zijn. Die reuring, daar houd ik van nende medewerkers - conciërges, medewerkers van de leerlingenad ministratie, roostermakers, ict'ers - doen er alles aan om de lessen vol gende week goed te laten verlopen. De vloer van de schoolkantine blinkt. ,,We hebben 'm voor de va kantie in de was gezet. Zo kon 'ie mooi vier weken uitharden", vertelt conciërge Luciën Maat. Hij sjouwt woensdagochtend met tafels en stoelen. ,,We zorgen dat de over- blijfruimte weer helemaal klaar is voor de leerlingen." De conciërges zijn deze week van half acht 's och tends tot half zes 's avonds bezig met allerlei klussen. „Sommige do centen verhuizen naar een ander lokaal: dan zorgen we dat de posters en de schilderijen in het nieuwe lo kaal gehangen worden. We krijgen de hele dag vragen." Maat kijkt uit naar het begin van het schooljaar. ,,Het is een rustige opstartweek, maar ik krijg weer energie als de leerlingen er zijn. Die reuring, daar houd ik van." Klussen De zomervakantie is ook het mo ment voor grote en kleine klussen aan het gebouw. De raamkozijnen in de school krijgen een vers laagje verf. En naast de school staat een hoogwerker. ,,De buitengevel is ge renoveerd", zegt Jacqueline van Mil, hoofd financiën. ,,Dit soort klussen kan niet plaatsvinden als de leerlin gen er zijn. Het maakt te veel herrie en het kan voor onveilige situaties zorgen." De roostermakers hebben een drukke week. Zij halen de laatste Tijdens het graven van proefsleu- ven rondom de bibliotheek aan de Molenstraat in Bruinisse zijn stof felijke resten gevonden van men sen. Ze zijn afkomstig van het voor malige kerkhof waar tot halver wege de twintigste eeuw nog men sen begraven werden. Gisterochtend stuitte archeolo gisch bureau Artefact al op de res tanten van ongeveer 23 grafkisten. Bij een aantal was ook een deel van een schedel zichtbaar. Het onderzoek vindt plaats als voorbereiding op de herinrichting van de Dreef. Omdat de gemeente Schouwen-Duiveland de kans op archeologische vondsten op voor hand al vrij groot achtte, is het par keerterrein deze week afgesloten voor onderzoek. Vandaag en morgen worden, zo als gepland, nog meer proefsleuven gegraven. Vervolgens wordt met gespecialiseerde archeologen geke ken wat de vervolgstappen zijn. De gemeente benadrukt dat de menselijke resten 'vanzelfsprekend met zorgvuldigheid en respect worden behandeld'. Het bouwterrein is afgezet met hekken. Het is dan ook niet toege staan om zonder toestemming het bouwterrein te betreden of in de bodem te graven. II Wendy de Jong Wolphaartsdijk Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Wie zin heeft om wat nut tigs te doen met vrije tijd kan donderdag 12 sep tember zijn licht opsteken bij de Vrijwilligersmarkt in de Lasloods in Vlissin- gen. Het Vrijwilligerspunt Vlis- singen, Samen Vrijwillig en HZ University of App lied Sciences verzamelen daar tot zeventig stichtin gen, verenigingen en in stellingen die mensen nodig hebben. Organisa ties kunnen zich tot 1 september aanmelden. Deelname is gratis. De markt is van 15.00 tot 18.00 uur aan de Tweede Binnenhavenweg in Vlis- singen. MIDDELBURG Bij een ongeval in de buurt van Rilland zijn gisterochtend enkele wielrenners ten val ge komen. Twee van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeval gebeurde rond 10.50 uur op de Oostelijke Schelderijn- weg. Een toegesnelde ambu lance heeft de gewon den behandeld en met onbekend letsel naar het ziekenhuis ge bracht. Een stuk hout op de weg was volgens een van de wielrenners uit de groep de oorzaak van de valpartij. Zij zorgen Cornelleke Blok Goes - Luciën Maat, conciërge Wendy de Jong Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30