Jaap is 77 en gaat 1200 km in 90 uur fietsen Gebruik van elektrisch vistuig per direct verboden voor Belgische kust Kunstenaar Richard Nijboer Tom Lanoye Tot zijn zestigste sportte hij niet. Daarna werd Goesenaar Jaap Bouman (77) fanatiek. Vanaf zondag fietst hij binnen 90 uur van Parijs naar Brest en terug. 1200 kilometer! Slapen zal hij amper, net als zwemmer Maarten van der Weijden tijdens diens Elfstedentocht. ,,Hij leverde een topprestatie. Wat ik ga doen, durf ik ook gerust zo te noemen." ZEELAND 11 'Bodypainten is steeds weer opnieuw een uitdaging' zeeland 4 heeft een bijzondere band met Zeeuws-Vlaanderen Theo Giele Vlissingen De twee landen grijpen hiermee de eerste beste gelegenheid aan om het gebruik van elektrisch vistuig in hun zone van de Noordzee te verbieden. Frankrijk heeft Neder land hiervan officieel op de hoogte gesteld, maar van België heeft het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) nog geen bericht ontvangen. Voor de twaalf overgebleven Zeeuwse pulsvissers is vooral de sluiting van de wateren voor de Vlaamse kust een zware slag. Hun voorman Cas Caljouw uit Arne- muiden voelt zich overvallen door het Vlaamse besluit. ,,We hebben hier nog niets over vernomen." Het verbod komt op het moment dat de Zeeuwse vissers volop aan het werk zijn. „Toevallig hebben die jongens vandaag nog controle ge had van de Belgische marine en er is niets over gezegd." In België is visserij een bevoegd heid van de Vlaamse deelregering. Ook de Nederlandse Vissersbond was gistermiddag niet van het Vlaamse verbod op de hoogte, zegt woordvoerder Durk van Tuinen. Volgens de nieuwe Europese visse rijverordening is de pulsvisserij vanaf i juli 2021 totaal verboden. Tot die tijd mag nog een klein deel van de Nederlandse vloot (22 schepen, waarvan 1 Zeeuwse) de techniek toepassen. 37 vissers, van wie 6 Zeeuwse, moesten per 1 juni al stoppen. Voor de overige 20 sche pen, waarvan 11 Zeeuwse valt het doek op 31 december dit jaar. Nieuwe verordening Binnen hun eigen 12-mijlszone mogen landen op eigen houtje de pulsvisserij verbieden twintig da gen na de officiële publicatie van de nieuwe verordening. De verorde ning werd 25 juli gepubliceerd. Dat 14 augustus een belangrijke datum zou worden, was bij de Ne derlandse Vissersbond bekend. De onheilstijding kwam niet geheel onverwachts. Maar dat het Vlaamse Er was vandaag nog controle van de Belgische marine en er is niets overgezegd - Cas Caljouw ministerie de Nederlandse vissers noch rechtstreeks noch via de Ne derlandse overheid in kennis heeft gesteld van het verbod wekt op zijn zachtst gezegd verbazing. ,,België weet perfect dat ze Nederland hier van op de hoogte moet stellen. Daar is hen ook eerder op gewezen. Wij moeten wel geïnformeerd worden want wij kunnen niet op stel en sprong uit het gebied zijn", aldus woordvoerder Van Tuinen. Volgens een woordvoerster van de Vlaamse minister Koen Van den Heuvel was de bedoeling dat het besluit later, tijdens een bezoek aan de vissers haven in Nieuwpoort, wereldkun dig zou worden gemaakt. Over het Franse besluit werd de Nederlandse Vissersbond gister middag geïnformeerd door het mi nisterie van LNV. De Nederlandse Vissersbond riep daarop haar leden met klem op om niet meer in Franse wateren met de pulskor te vissen. It donderdag 15 augustus 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN ZEELAND 6 Vlaams verbod overvalt vissers Het vissen met de pulskor is sinds gisteren verboden in de Belgische en Franse territoriale wateren. Frankrijk heeft dit laten weten in een persbericht. Het bevoegde Vlaamse ministe rie laat weten dat het verbod vanaf heden ook voor hun 12- mijlszone geldt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29