El Sierd op dreef: 'Leve Argentinië, leve Maxima' Y N MEDIA CULTUUR 25 donderdag 15 augustus 2019 A$AP Rocky Het was een populair spel in de we ken voor het festival: komt-hij-of- komt-hij-niet? Rapper A$AP Rocky (Rakim Mayers, 30) logeerde bijna een maand in een cel in Stockholm op verdenking van zware mishande ling. Een rel waarmee zelfs president Trump zich bemoeide. Hij hoorde gisteren een voorwaardelijke celstraf en een boete eisen. Rocky mocht de uitspraak vanaf 2 augustus in vrijheid afwachten. Trump moedigde hem aan om ASAP (hahaha, die Donald) naar huis te komen. Dat deed hij. Eer der deze week werd bekend dat hij toch naar Lowlands komt. De Staat Oranje Boven in de Alpha. Alleen Anouk en Junkie XL gingen De Staat voor als headliner van het grootste podium van het festival. Er gingen tragische omstandigheden aan vooraf (The Prodigy zegde af na de zelfgeko zen dood van zanger Keith Flint in maart), als vervangers staan de man nen van De Staat plots voor het grootste optreden uit hun loopbaan. Ze speelden vorig jaar ook al op het zelfde podium - een onbetwist suc ces - maar dat was op een veel min der prestigieus tijdstip. Spannend of De Staat ook een dubbele hoeveel heid publiek bij de les kan houden. Vrijdag, 21.45 uur, Alpha Giorgio Moroder Op Glastonbury zijn ze er meesters in: het kiezen van een artiest die voor sommigen een guilty pleasure is en voor anderen niets minder dan bril jant (en oké, voor een enkele zuur pruim een aanval op het tandgla zuur). Het festival programmeerde al eens Shirley Bassey, Neil Diamond en Tom Jones. Lowlands zet daar dit jaar de bijna 80-jarige Giorgio Moro der tegenover. De Italiaanse glitter producer die Donna Summer en haar I Feel Love naar een extatisch hoogte punt mixte en en passant een van de bouwstenen van de housemuziek leverde. Lévi Weemoedt Ik zit vaak op verlaten stadsstationnen met in mijn mond een beet saucijzenbrood. Denk steeds: waarom ben ik de reis begonnen? En eig'lijk, eig'lijk wil ik liever dood. Het is te hopen dat Lévi Weemoedt in deze gedeprimeerde gemoedstoe stand koers zet naar de Flevopolder. Dankzij de door bewonderaar Özcan Akyol samengestelde bundel van zijn beste poëzie - Pessimisme kun je leren - is Weemoedt op zijn 70ste plots weer een hit. Het zal hem toch niet werke lijk in een vrolijke stemming hebben gebracht? Henny Vrienten Erik Scherder Eindelijk: Henny Vrienten op Low lands. Niet met de goed geconser veerde popdino's van Doe Maar, maar met neuropsycholoog Erik Scherder, die zich specialiseerde in de heil zame werking van muziek op het brein. Scherder ontleedt op Lowlands de neurologische kwaliteiten van en kele grote door Vrienten gepende hits. Waarom is zijn Is dit alles? een oorwurm? En belangrijker: is zo'n oorwurm ook goed voor de herse nen? Rimon De Nederlandse Lauryn Hill? Zange res Rimon is 21, maar haar stem biedt de gelaagdheid van een soulveterane. Rimon kwam als kind uit Eritrea en bereidt nu vanuit Amsterdam een overname van het poldersoulland- schap voor. Daarvoor tot haar be schikking: lekker tripperige neosoul- hits als Grace en Sugarcoated Love. Vrijdag, 19.40 uur, India De literaire boyband Lijkt op voorhand een even grote sla- gingskans te hebben als een dweilor kest dat Rachmaninovs symfonieën programmeert, maar Jelko Arts, Koen Frijns, Laurens van de Linde, Martin Rombouts en Wout Waanders belo ven boybandballades mét literaire teksten. De vijf- qua uiterlijk dichter bij Ronald Giphart dan bij Justin Timberlake - beloven ook het gepa tenteerde jongensgroeparsenaal van danspasjes, openhangende overhem den en dreigende soloavontu- ren. Vrijdag, 13.45 uur, Sexyland Op Twitter was Sierd zelfs even trending topic - het meest bespro ken onderwerp op dat moment. Sommige kijkers moesten lachen om zijn opmerkingen over de halfblote Griekse supporters - ,,het gaat slecht met de Griekse economie zoals u weet, daarom hebben sommigen geen kleren meer'' - anderen konden ze niet aanhoren. De Vos was op dreef, zoveel was duidelijk. ,,Als je en thousiaster bent dan je collega's, dan valt dat kennelijk op", zegt hij een dag na de wedstrijd. Normaal is De Vos te horen op Ziggo, een zender voor klanten en abonnees. Omdat Ajax een kwali ficatieduel speelde voor de Cham pions League, een wedstrijd die volgens de Mediawet voor ieder een te zien moet zijn, was het ka naal voor alle tv-kijkers beschik baar. Zo hoorden ruim 1,6 miljoen mensen De Vos' commentaar. ,,Het was de eerste werkdag na mijn vakantie, ik had er zin in. Mensen die mij niet kennen, rea geren soms verrast. Die moeten wennen.'' Stamboom Met vier wedstrijden per week die hij becommentarieert, is het zaak om 'niet vast te roesten'. ,,Ik pro beer niet in herhaling te vallen, dus ik zoek steeds naar nieuwe be woordingen. Meestal lukt dat, maar soms niet. Dat is het risico.'' Dat hij zo'n beetje de hele stam boom van Amsterdammer Diego Biseswar besprak toen die Ajax op achterstand schoot, was dat vol gens 'El Sierd' onderdeel van het vak. ,,Het is niet meer zo droog als in de tijd van Herman Kuiphof, waarin je alle spelers moest noe men en alles moest verklaren. Wat er op het veld gebeurt, ziet de tv- kijker zelf ook wel. ,,Voordat ik naar het stadion kom, heb ik er al zo'n zes uur aan voor bereidend werk op zitten. Tachtig procent van de informatie die ik heb verzameld gebruik ik niet, maar ik kan het maar beter paraat hebben voor als een speler wel een hoofdrol heeft. Dat verhaal van Bi- seswar en zijn vader, moeder en drie broers vind ik een romantisch verhaal. Een zoon van een oud bokser en buschauffeur die ooit is weggestuurd bij de jeugd van Ajax en nu twee doelpunten maakt te- Mensen kunnen beter op Twitter hun gal spuwen dan hun vrouw af te tuigen gen die club.'' Dus toen Ajax in de slotfase van de wedstrijd via de Argentijn Ni- col^s Tagliafico op voorsprong kwam, greep De Vos zijn kans. ,,Leve Argentinië'', riep hij, ,,leve Mlxima!" Nu zegt hij: ,,Ik houd van dat land, twee van de beste voetballers zijn Argentijnen en ja, dan vind ik het leuk om onze ko ningin, ook Argentijnse, erbij te betrekken.'' De negatieve commentaren doen De Vos niet zoveel. ,,Ik ben voor Fifa 20, het grootste voetbal spel ter wereld, gevraagd als com mentator. Nou, die vragen echt geen koekenbakker, hoor. Het is al mijn hele carrière een tweedeling: mensen die het fantastisch vinden of die me helemaal niks vinden.'' De Vos zegt blij te zijn met Twitter. ,,Dan kunnen al die men sen daar hun gal spuwen in plaats van hun vrouw af te tuigen of er gens een steen door de ruit te gooien. Als ik die kritiek moet dra gen voor een vredelievender we reld, dan doe ik dat graag. Er zijn ook twitteraars bij die vinden dat ik een debiel ben'', zegt De Vos. Grinnikend: „Overigens is dat niet zo.'' FOTO'S EPA, ANP, HOLLANDSE HOOGTE, WIREIMAGE, NICK WILSON GO Zondag, 19.30 uur, Alpha Zaterdag, 21.00 uur, Heineken Zaterdag, 12.30 uur, Sexyland Vrijdag, 14.30 uur, Echo ica- Sierd de Vos op zijn commentaarpositie. foto sportlust Voor of tegen, zwart of wit, an dere opties zijn er niet zodra Sierd de Vos achter de microfoon zit. Dinsdagavond loodste hij op Ziggo Sport anderhalf miljoen kij kers op zijn geheel eigen manier door Ajax - PAOK Saloniki heen. Marlies van Leeuwen —Sierd de Vos, commentator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25