9 TeamNL Steenhuis zoekt het unieke 'ippon-gevoel' In de hotseat 22 T^L KALENDER Guusje Steenhuis is een van de succesvolste judoka's van de laatste jaren. Zondag reist de winnares van EK en WK-zilver in de klasse tot 78 kilo af naar Japan voor één ding: de wereldtitel. donderdag 15 augustus 2019 Stabiele Steenhuis EK 2015 EK 2016 EK 2017 WK 2018 EK 2019 Sportklimmen, WK tot en met 21 augustus Hockey, EK VANAF 17 AUGUSTUS Badminton, WK VANAF 19 AUGUSTUS Paardensport, EK vanaf 19 augustus Voor Guusje Steenhuis (26) is judo een soort puzzel. Elke stukje moet worden uitgezocht en heeft een ei gen plek. Zo werkt het ook bij te genstanders. Geen tactiek is het zelfde. Zwakheden vinden van een tegenstander is een mentale uitdaging én het mooie aan haar sport, vindt de nummer 2 van de WK van vorig jaar. Zondag ver trekt ze naar Tokio voor een nieuwe 'puzzel', het doel: goud winnen op de WK, op hét toer nooi van het jaar, in de klasse tot 78 kilogram. Er staan weinig Nederlandse ju doka's zo stabiel aan de top als Steenhuis. Ze is de nummer 2 van de wereldranglijst, in juni won ze zilver op de EK. En, al hindert haar 'Brabantse nuchterheid' haar wan neer ze over haar kwaliteiten praat (,,Ik ben niet zo van het mezelf omhoog praten"), toch zegt ze tij dens de persbijeenkomst voor de WK op Papendal: ,,Ik pak bijna al tijd een medaille en dat is waarde vol. Het is lastig om zo constant te zijn in judo." Haar carrière werd niet vaak ge hinderd door zware blessures. Dat speelt mee, denkt zij. ,,En ik ben compleet. Ik ben sterk, kan be weeglijk zijn en heb scorend ver mogen. Dat zijn belangrijke eigen schappen om bij de top te komen." Bovendien teert Steenhuis op een multidisciplinaire opleiding. ,,Waarschijnlijk was ik vroeger veel te druk, want mijn ouders brachten mij vier avonden in de week naar sport. Zo van: 'Ga jij maar lekker sporten meid'. Dat zorgt denk ik dat ik breed lichame lijk ben opgeleid. Als je makkelij ker beweegt, kun je dat ook ge bruiken bij het judo." Aan de tafeltennistafel won ze menig potje van coaches of team genoten. Een paar keer een afwij kende conditietraining in de vorm van racquetball vindt ze een leuke onderbreking. „Judoka's kunnen hard meppen." En als kind zwom ze, turnde, deed aan tennis en aan basketbal en passeerden allerlei sporten de revue. Maar één sport is sinds haar 5de onderdeel van haar leven. ,,Mijn ouders brachten me naar judo en ik was verkocht." Eén startplek De WK is haar hoofddoel dit jaar. Het is ook een belangrijke stap naar de Olympische Spelen. Er is maar één startplek per land en geen klasse is in Nederland zo sterk bezet als die van Steenhuis. Zij en Marhinde Verkerk, de num mer 3 op de WK vorig jaar, zijn al lebei kanshebber voor een me daille op de mondiale eindstrijd in Tokio, die zondag 25 augustus be gint. ,,Als Marhinde op mijn pad komt, moet ik haar verslaan. Maar daarvoor kom ik nog heel wat an deren tegen." Terug naar het judo. De uitda ging van het 'puzzelen' is mooi, maar geen gevoel is zo goed als het op de rug gooien van een tegen stander. ,,Meestal als je een worp inzet, weet je het al. Dat je iemand te sterk en te slim af bent en vol op haar rug gooit. Dat had ik vorig jaar bij de WK vier keer. Zo'n uniek ge voel." Ippon na ippon. Eén partij was ze zelfs binnen twintig secon den klaar. ,,Als dat straks in Tokio vijf keer lukt, ben ik kampioen." Seve van Ass, captain van onze hockeymannen, gaat in Antwerpen op jacht naar de Europese titel en een olympisch ticket. BEKIJK DE COMPLETE KALENDER OP TEAMNL ORG Heinekeri Rabobank Mark Caljouw en Soraya de Visch Eijber- gen komen in Bazel uit in het enkelspel. Jelle Maas, Robin Tabeling, Selena Piek en Cheryl Seinen spelen de T\ dubbels. TeamNL is hét sportteam van Nederland. Wij vertegenwoordigen Nederland 365 dagen per jaar, op het hoogste internationale niveau. Onze reis op weg naar de Olympische en Paralympische Spelen voert ons langs vele toernooien over de hele wereld. Kijk hier waar we deze week onder andere actief zijn en volg ons via STteamnltweets, Bteamnlinsta of n EchtTeamNL. Onze ruiters strijden in het Kralingse Bos in Rotterdam om de Europese titels bij het springen, dres suur en paradres- suur. Puzzelend op weg naar goud Lisette van der Geest Papendal Sportklimmen is nieuw op het programma van de Olympi sche Spelen. Tim Reuser probeert zich tijdens het WK in Japan te kwalificeren. Onze hockey teams verdedi gen beide de Eu ropese titel. Voor de winnaars in Antwerpen ligt een ticket klaar voor de Olympi sche Spelen in Tokio. Ippon: Guusje Steenhuis wint in 2017 op haar geliefde wijze van Natali Sokolov. „Meestal als je een worp inzet, weet je het al." foto soenar chamid i NEDERLANDSE 7 LOTERIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22