Het nieuwe gif van PSV'er Gutiérrez naar cruciaal duel met APOEL II 21 1 V seft Stam dat de Rotterdamse club wel een oppepper kan gebruiken na weken waarin zijn ploeg tegen veel tikken aanliep. Met een lek kere overwinning in Tbilisi zou Feyenoord een basis leggen voor de duels die komen gaan. De na kende play-offs om een ticket voor de Europa League. En, tenminste zo cruciaal, de duels met FC Utrecht (thuis) en AZ (uit) in de competitie. Stam: ,,In het traject waarmee we bezig zijn, is een overwinning belangrijk. Het geeft een ploeg vertrouwen, wanneer je hier met een goed resultaat en goed voetbal weg zou gaan. Daar zijn we van doordrongen. De boodschap is dus heel simpel: winnen." Want waar Feyenoord nu daad werkelijk staat? De coach lijkt zelf ook nog te gissen naar het ant woord. Vaststaat dat de gebles seerde Nicolai J0rgensen, Jens Toornstra, Sven van Beek en Leroy Fer nog ontbreken in Tbilisi. Stam kan evenmin een beroep doen op Yassin Ayoub (zijn vrouw staat op het punt van bevallen) en Rick Karsdorp (niet speelgerechtigd). Het wordt dus opnieuw improvi seren voor Stam, die zijn opstel ling geheim houdt voor de wed strijd die vanwege een straf voor Dinamo Tbilisi voor nagenoeg lege tribunes wordt afgespeeld. Stam: ,,Het zal dus een merkwaardige ambiance worden, waarin we ko men te spelen." Of dat misschien niet Feyenoord allergrootste tegenstander is? Stam schudt resoluut het hoofd, veegt de zweetparels van zijn gezicht, en zegt dan: ,,We zijn er klaar voor." In de kleedkamer van PSV lag zon dagavond het vuile goed in de was mand van een speler die daar niet om bekend staat. Kousen met gras- vlekken, broekje met modderve gen; ze behoorden toe aan Érick Gutiérrez, stilist van beroep. In de wedstrijd tegen ADO Den Haag had de Mexicaan een statis tiek die je eerder bij types als Jorrit Hendrix of Michal Sadilek zou ver wachten. Guti veroverde 14 keer een bal en dat was het hoogste aan tal voor een PSV-speler sinds vorig jaar november. Over de geheimen van de steek pass hoeven ze Gutiérrez bij PSV niks te leren. Maar topvoetbal vraagt naast techniek ook om posi tieve agressie, om duels winnen. Zeker wanneer je zoals 'Guti' op een positie speelt in het hart van het middenveld. Vanavond voetbalt PSV in de Eu ropa League tegen FK Haugesund en Mark van Bommel moet glimla chen bij een vraag over die 14 bal veroveringen. ,,Het heeft natuurlijk met Guti zelf te maken'', zegt de trainer van PSV. ,,Maar daarnaast ook met het hele elftal. Als het team goed samenspeelt en ruimtes klein houdt, kom je automatisch in situ aties dat je ook ballen künt verove ren. Als het team functioneert, kan het individu uitblinken.'' Het is geen geheim dat het bij Guti allemaal wel wat agressiever mocht. Een beetje meer peper in zijn reet. Niet het spel ondergaan in één tempo. Niet spelers zomaar on gehinderd van afstand laten uitha len en scoren zoals laatst nog tegen FC Twente. Gebrek aan natuurlijke agressie was in feite de reden dat hij vorig seizoen zo weinig speelde. Nu, in jaar twee, kan hij mogelijk beter en lukt het om zijn eigen wapenarse naal uit te breiden. Het maakt nieuwsgierig waar 'Guti-met-gif' straks in pak 'm beet oktober staat. Want leuk zo'n recordstatistiek als die van zondag: één zwaluw maakt natuurlijk nog geen zomer. Tegen ADO was er toch ook weer een mo ment dat Guti mis zat in een cruci aal duel. Prompt profiteerde ADO- spits Thomas Necid die de 0-1 bin- nenramde. Guti liet zich aftroeven op de rand van zijn eigen 16-meter, op een plek waar Van Bommel zelf vroeger als spelers desnoods met een Schwalbe een overtreding van Necid had gesimuleerd. Betrouwbaar Vanavond start Guti voor de zesde keer op rij in de basis. Zo'n reeks had hij bij PSV niet eerder. Hij krijgt dus de kans te laten zien dat hij betrouwbaar genoeg is om te blijven staan als middenvelders als Ibrahim Afellay en Ryan Thomas zich straks fit melden. Nog vaker een broekj e en kousen met vegen in de wasmand kan voor Guti in de concurrentiestrijd geen kwaad. Hirving Lozano is nog in Eindho ven, maar deed niet mee bij de laat ste training van PSV voor het tref fen met FK Haugesund. De Mexi caan herstelde nog van de blessure waarmee hij zondag uitviel tegen ADO. Die kwetsuur is niet ernstig of langdurig. PSV is daarnaast ook in onderhandeling met Napoli over een transfer van Lozano. PSV mist vanavond Daniel Schwaab. Hij is nog niet speelgerechtigd. afrenden. De landskampioen kwam bovendien net als eerder dit seizoen tegen Vitesse (2-2) en de uitwedstrijd tegen PAOK (2-2) te rug van een achterstand. Dat kost sowieso al kracht. Daar komt bij dat het spel technisch en tactisch nog niet zo verfijnd is als in het vorige seizoen. Zo vallen er regelmatig enorme gaten tussen verdediging en aanval en moeten spelers meer dan ooit lopen om die fouten te herstellen. ,,Die automatismen van vorig jaar moeten nog komen", weet Daley Blind. ,,Maar dat is in deze fase van de competitie ook wel logisch. Vo rig seizoen waren we in deze fase ook nog niet de geoliede machine die we later zouden worden. Tegen Standard Luik bijvoorbeeld. Toen werden we weggespeeld over de flanken. Daar hadden we geen op lossing voor. Nu, met zoveel nieuwe spelers ook nog niet", aldus Blind. De spelers van Ajax staan ook di rect onder druk, stelt Tadic. ,,Ajax moet elk jaar in de Champions League spelen en in die kwalifica tiewedstrijden is er altijd een ze- Automatismen van vorig jaar moeten nog komen. Maar dat is logisch in deze fase kere twijfel. Het is altijd zoeken, al tijd moeilijk." De aanvoerder denkt ongeveer te weten wat Ajax straks te wachten staat op Cyprus. Met Uros Matic, Vujadin Savic en Andrija Pavlovic spelen er drie landgenoten van de Serviër bij de club. Matic speelde nog in de eredivisie bij NAC. Hij is de broer van Manchester United- speler Nemanja Matic. Voormalig PSV en AZ-doelman (en jeugdspe ler van Ajax) Boy Waterman is te genwoordig reservekeeper van APOEL, dat de laatste zeven keer kampioen van Cyprus is geworden. Anders dan Ajax hebben de Cypri oten overigens niet te maken met in allerijl verschoven competitiewed strijden. Pas op 24 augustus begint de Cypriotische competitie. donderdag 15 augustus 2019 GO uit den boze ■MK'ï. - JÊÊÊÊKÊÊÊ_ 111 A I Over de geheimen van de steek pass hoeven ze 'm bij PSV niks te leren. Maar topvoetbal vraagt ook om positieve agressie en duels winnen. Zondag tegen ADO speelde Érick Gutiérrez eindelijk met gif. Zet zich dat vanavond door tegen FK Hauge- sund? Maarten Wijffels Eindhoven PSV-middenvelder Gutiérrez. FOTO BSR/SOCCRATES -Daley Blind (29) De PAOK-spelers belaagden de arbitrage na afloop. Arbiter Pawson (uiterst rechts) kijkt toe. foto epa mtmwom,,,, BRAlNpQn- EXNDHOviïi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21