Mill t Spaans groepsmisbruik Nederlandse (25) NIEUWS 13 lilt AANSLAG DADER NAGEAAPT Het leven in Christchurch staat vandaag weer even stil. De verlenging van het voorarrest van Brenton Tarrant roept de afschuwelijke herinnering op aan het bloedbad in de Al-Noor moskee, vijf maanden geleden. De dader is inmiddels een voorbeeld voor anderen. De meest gehate man van Nieuw-Zee land hoeft vandaag van rechter Came ron Mander niet aanwezig te zijn bij de derde pro-formazitting in Christ church. Die zitting duurt maar kort en gaat alleen over procedures, aldus Mander. De inhoudelijke zaak wordt pas volgend jaar mei behandeld, als het vooronderzoek is afgerond. Als de rechter anders had beslist, zou Brenton Tarrant (Australiër, 28) overigens ook niet in de rechtbank van Christchurch hebben gezeten. Hij wordt vastgehouden in een zwaarbe veiligde vleugel van de gevangenis in Paremoremo, aan de rand van Auck land. De laatste keer dat Tarrant wel 'aanschoof, gebeurde dat met behulp van een tv-verbinding. Hij luisterde toen met een tevreden gezicht naar Shane Tait, een van zijn advocaten, die namens hem verklaarde onschuldig te zijn aan alle 92 aanklachten: 51 voor moord, 40 voor poging tot moord en één voor terrorisme. Het zijn de kille cijfers achter het grootste bloedbad uit de geschiedenis van Nieuw-Zeeland. Op 15 maart leegde Tarrant zijn wapens in twee ge bedshuizen in Christchurch, in de Masjid al-Noor en in de Linwood- moskee. Hij koos bewust voor de vrij dag en deze doelwitten omdat hij zo veel mogelijk slachtoffers wilde ma ken op de plek die moslims het dier baarst is, de moskee waar zij samen met familie en vrienden in gebed gaan. Tarrant zond de beelden van de schietpartij live uit via Facebook. Hij zette ook een 73 pagina's tellend ma nifest online waarin de extreem rechtse nationalist moslims 'indrin gers' noemt die 'de blanke bevolking willen vervangen'. De aanslag raakte Nieuw-Zeeland, een van de veiligste landen ter wereld, in het hart. Vijf maanden later zijn de zichtbare herinneringen uitgewist. In de Al- Noor moskee ligt een nieuw dik, blauw tapijt op de vloer, De muren zijn opnieuw gepleisterd en geverfd. ,,We hebben alles vervangen'', zegt Murray Stirling (52) tegenover een Britse krant. ,,Wat dat betreft herin nert niets meer aan wat hij ons toen heeft aangedaan.'' Maar de gedachten aan de dag van toen zijn nog springle vend. In een hoekje van de moskee staat een jonge man zachtjes te huilen. Mede daarom zijn er vandaag in de rechtszaal hulpverleners die nabe staanden en herstelde slachtoffers - voor wie tientallen plekken zijn gere serveerd - bijstaan in de verwerking van alle emoties die weer zullen vrij komen. Dat anderen hem naapen laat zien dat het hier gaat om een wereldwijd probleem Het doet Christchurch en de rest van Nieuw-Zeeland ook pijn dat Brenton Tarrant inmiddels een voorbeeld is voor andere extremisten. De jonge Noor Philip Manshaus die zaterdag zwaarbewapend een moskee in Bae- rum nabij Oslo binnendrong en kon worden overmeesterd, liet zich door 'Saint Tarrant' inspireren. Dat geldt ook voor Patrick Crusius, de Ameri kaan die op diezelfde dag in een win kelcentrum in El Paso (Texas) 22 'Mexicanen' doodschoot en in een manifest dezelfde extremistische taal uitte als Tarrant. Veiligheidsexperts noemen drie redenen waarom zijn aanslag 'een voorbeeld' is geworden voor andere blanke extremisten: de aanval gebeurde in een moskee, werd live uitgezonden op internet en telde een groot aantal slachtoffers. Gekken ,,Dat anderen hem naapen laat zien dat het hier gaat om een wereldwijd probleem. Niemand is immuun voor het geweld van deze gekken'', zegt Shamsideen Iposu die op 15 maart op het nippertje kon ontsnappen aan het dodelijk vuur van Tarrant. Dat er 'co pycats' zijn valt anderen in Christ- church zwaar. Nieuwe aanslagen rijt hun wonden open en werpt opnieuw die ene vraag op: hoe maak je een einde aan deze zinloze aanvallen? In de tussentijd groeit ook de kritiek op de eigen regering. In de eerste we ken na de aanslag werd vooral premier Jacinda Ardern op handen gedragen. In en buiten Nieuw-Zeeland maakte zij grote indruk met de manier waarop zij troost bracht en de eenheid be waarde. Ardern kondigde in mei een groot onderzoek aan. De 'Royal Com mission' moet bijvoorbeeld een ant woord geven op de vraag of het veilig- W' "-1 heidsapparaat het gevaar van blank extremisme niet heeft onderschat, zich te veel richtte op moslimterro risme. Al snel bleek dat ook de com missie zelf niet weet om te gaan met de eigen kleine moslimgemeenschap (ongeveer 1 procent van de totale be volking). Hoorzittingen werden ge houden op belangrijke islamitische feestdagen, er werd te weinig rekening gehouden met hun belangen, aldus klachten van moslimleiders en men senrechtenadvocaten. Ook duurt de procesgang tegen Tarrant in hun ogen veel te lang. In juni kregen ze te horen dat het proces 4 mei volgend jaar be gint. Juist dan wordt de islamitische vastenmaand ramadan gehouden. Brief Dat Brenton Tarrant recent vanuit zijn cel een handgeschreven brief heeft kunnen versturen, zorgt ook voor veel onbegrip in het land. In de brief waar schuwt de schutter voor 'een groot conflict' en gebruikt hij oorlogstaal. De brief werd gepubliceerd op de website 4chan, die erom bekendstaat dat racisten er hun mening posten. De autoriteiten erkenden gisteren dat het een grote fout is geweest het sturen van de brief toe te staan. De verdachten kwamen na het af leggen van een verklaring weer voorlopig op vrije voeten. Zij wor den formeel beschuldigd van sek sueel misbruik met penetratie. ,,Waarom de rechter besloten heeft dat zij weer vrijkwamen, is niet aan ons om te beoordelen'', zei een woordvoerder van de Cata laanse politie tegen deze krant. Wel is van de drie mannen, die alle drie de Cubaanse nationaliteit hebben, het paspoort in beslag genomen om te voorkomen dat ze het land verla ten. De drie - twee jongens van 19 jaar en een man van 53 - hoefden geen borgsom te betalen. Ze mogen niet dichter dan 500 meter in de buurt van het slachtoffer komen. De twee jongsten wonen in Blanes, de man in een nabijgelegen dorp aan de kust. Het was bij het portiek van het appartementencomplex van de twee jongens waar een inwoner zondagochtend de Nederlandse vrouw verward en half ontkleed aantrof. Zij vertelde de man wat er was gebeurd en met zijn telefoon kon zij de politie alarmeren. Die ging onmiddellijk over tot arresta tie van de twee in de flat. De derde werd later die dag in zijn woning in Arenys de Mar aangehouden. e Inwoner vond vrouw verward en half ontkleed op straat In haar verklaring stelt de Neder landse dat zij door de mannen eerst in een park in Blanes werd ver kracht, en dat ze daarna naar de be wuste flat werd meegenomen, waar het misbruik werd voortgezet. Na onderzoek in het ziekenhuis is de vrouw inmiddels weer thuis, aldus de politiewoordvoerder. Meer dan tweehonderd mensen kwamen gisteren bijeen voor het gemeente huis van Blanes om hun afschuw te tonen over de verkrachting en hun medeleven met het slachtoffer te betuigen. ,,We veroordelen alle vor men van seksueel en huiselijk ge weld en roepen alle overheden op met harde hand hiertegen op te tre den'', luidde de verklaring die de burgemeester voorlas. Grote zaken In Spanje zijn de laatste jaren ver schillende grote zaken van groeps verkrachting geweest. Vijf jonge mannen werden vorige maand in hoger beroep veroordeeld tot elk 15 jaar celstraf wegens verkrachting van een meisje tijdens de stieren- rennen in Pamplona. Aanvankelijk waren hun straffen lager omdat de rechters hen slechts voor misbruik zonder geweld veroordeelden, om dat de vrouw zich niet zou hebben verzet. Dat ontketende een golf van protesten in heel Spanje. Het hoog gerechtshof oordeelde uiteindelijk dat er wel sprake van geweld was en berispte de lagere rechters. Een vergelijkbaar geval wordt op dit moment berecht in Barcelona: drie jaar geleden werd een meisje van 14 jaar in een verlaten fabriek in het stadje Manresa door zeven mannen verkracht. In deze zaak wordt binnenkort het vonnis ver wacht. donderdag 15 augustus 2019 GO Christchurch als voorbeeld Hans van Zon Rotterdam/Christchurch - Shamsideen Iposu, slachtoffer Brenton Tarrant kreeg 92 aanklachten aan zijn broek. FOTO REUTERS Patrick Crusius. FOTO EPPD Drie mannen zijn aangehouden op verdenking van het verkrach ten van een 25-jarige Neder landse vrouw. Het misbruik zou afgelopen weekeinde zijn ge beurd in het plaatsje Blanes aan de Spaanse Costa Brava, waar zij al enkele jaren woont. Edwin Winkels Barcelona Philip Manshaus. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13