Schietende Noor filmde aanslag Man direct uit vliegtuig zo de cel in Afghaanse vrede lonkt 7 Terwijl half Nederland ergens op een camping in het zuiden zit, kunnen kinderen van asielzoekers de hele zomervakantie niet weg. Om ze de schoolloze weken door te helpen, verzorgt Jantje Beton speelweken. Ik ga liever naar school, dan heb ik altijd wat te doen dinsdag 13 augustus 2019 Tijdens de speelweken van Jantje Beton kunnen de asielkinderen, zoals hier in Gilze, allerlei sporten en spellen doen. foto ramon mangold Ellen van Gaalen Gilze Haar vriendinne tjes van school kan ze niet thuis uitnodigen. De 10-jarige Un-Zin - ze is in Korea geboren, maar al zes jaar in Nederland en heeft een Brabantse zachte g - woont niet in een echt huis. Op asielzoekerscen trum Gilze deelt ze twee kamers met haar vader, moeder en broer. Ze slapen, leven én eten er. ,,Als we een huis hebben, mag ik zoveel vriendinnetjes uitnodigen als ik wil. Dat heb ik met mijn moeder afgesproken. Maar hier gaat het niet'', vertelt Un-Zin. Nu speelt ze altijd bij haar vriendinnetjes. ,,Als ik bij hen ben voelt het als een thuis", verzucht ze. ,,Daar heb je een bank, een ei gen kamer, lekkere matrassen. Soms ben ik jaloers dat wij geen echt huis hebben. Dan ben ik ver drietig. Gelukkig heb ik een squeezy waar ik dan in kan knij pen.'' Thuis zijn in het azc is voor deze kinderen niet per se fijn. Daarom worden ze niet allemaal blij van zes weken zomervakantie. Veel kinderen die - soms al jaren - in Gilze verblijven, gaan net zo lief naar school. Want tijdens die vrije weken slaat de verveling toe. Ze hebben geen geld om er op uit trekken, maar op het terrein vin den de kinderen het saai. De speeltuin is voor kleintjes, er wordt weinig georganiseerd en lang niet alle jonge vluchtelingen zijn onderling bevriend. ,,We spe len weleens verstoppertje of gaan voetballen, maar verder zitten we een beetje te computeren op de kamer'', vertelt de in Nederland geboren Kevin (10), wiens moeder door oorlog uit Burundi vluchtte. Om deze kinderen tóch een -Kevin (10), asielzoeker leuke vakantieweek te bezorgen, organiseert Jantje Beton speelwe- ken. De hele zomer laten ze de jonge bewoners op asielzoekers centra sporten, dansen, theater maken en een circusvoorstelling opvoeren. Jantje Beton hoopt dat de kinderen even hun ellende kunnen vergeten. ,,Via school ko men ze altijd wel in contact met andere kinderen, maar een zomer vakantie is voor hen een zwart gat. We hopen dat ze gelukkig kunnen zijn, even kunnen lachen'', legt di recteur Dave Ensberg-Kleijkers uit. Koorddansen Het project begon twee jaar gele den met een proef, maar de asiel kinderen zijn zo enthousiast dat Jantje Beton door wil. Ensberg- Kleijkers: ,,Ik was laatst bij een cir cusvoorstelling waarop ze de hele week hadden geoefend. Daar was een meisje dat permanent in een rolstoel zit en alleen heel kleine stukjes kan lopen. Ze had in een week tijd geleerd om te koorddan sen. Nou, ik kon het maar net droog houden. Ze straalde en haar moeder glunderde.'' Ook deze zonnige middag op asielzoekerscentrum Gilze hebben de kinderen de grootste lol. Ze wo nen op een enorm bosrijk terrein. Een uitstekende plek voor een spelletje Jachtseizoen, ofwel poli tie en boefje. Helemaal bezweet en flink hijgend komt boefYosef (7) aangerend. Tussen alle bomen is hij gesnapt door een groepje 'agen ten' op de fiets. Hij wordt getikt en moet de gevangenis in. ,,Zo, je bent snel man'', roept begeleider Luuk hem toe. Ja, ze vinden het leuk dat er de hele week iets te doen is op het azc. Want zeker nu zijn het voor veel kinderen moeilijke tijden. Sinds de regering een kinderpar- don heeft uitgesproken voor kin deren die langer dan vijf jaar in Nederland zijn, is het onrustig op het terrein. De eerste gezinnen hebben al goed nieuws ontvangen en zijn naar 'een echt huis' ver trokken. Voor anderen betekent dat slechts afscheid nemen van vrienden en zelf hopen op net zo'n bericht. ,,Het wachten geeft zoveel stress. Ook voor mijn zoon. Hij raakt veel vriendinnen kwijt en moet steeds afscheid nemen'', legt Mani, moeder van Kevin, uit. Lastig De jongen vindt het lastig om vaste vrienden te maken. Hij zit ook op het azc op de basisschool. In zijn klas is het steeds een ko men en gaan van kinderen, terwijl hij zelf al zeven jaar op azc Gilze woont. ,,Sommige kinderen krij gen een status en zijn weg. Die missen we dan. Ik zou liever in een woonwijk wonen, want dan kan ik tenminste echt vrienden maken en lekker buitenspelen. Ik ga liever naar school, dan heb ik altijd wat te doen.'' Tenzij Jantje Beton de volgende vakantie weer terugkomt. ,,Ja, jullie moeten dit écht nog een keer doen. Maar dan wel met Luuk en Yannick. Echt hoor. Die zijn tof!'' OSLO De man die zaterdag zwaarbewapend een Noorse moskee binnendrong, filmde die aanval. Hij had een camera op zijn helm, zeggen autoriteiten. Voor zover bekend zijn de beel den niet op internet verschenen. Dat gebeurde eerder dit jaar wel bij een vergelijkbaar incident in het Nieuw-Zeelandse Christ- church. Daar zond een schutter die twee moskeeën aanviel beel den van het bloedbad uit via so ciale media. De 21-jarige Noor verscheen maandag voor de rechter in hoofdstad Oslo. Die oordeelde dat de man nog vier weken vast gehouden kan worden. Hij zou het islamitisch centrum in Bae- rum met zeker twee vuurwa pens zijn binnengedrongen en ook hebben geschoten. Daarna zou hij zijn overmeesterd door een 65-jarige man. De verdachte verscheen met twee blauwe ogen en andere verwondingen aan zijn gezicht in de rechtbank. MAASTRICHT De marechaus see heeft agelopen zondagmid dag op Maastricht Aachen Air port een man opgepakt die nog bijna 4,5 jaar gevangenisstraf moet uitzitten. De man landde met een vliegtuig uit Turkije en werd direct aangehouden en naar de gevangenis gebracht, maakte de marechaussee giste ren bekend. De 38-jarige man uit Breda was veroordeeld wegens een drugsmisdrijf. De marechaussee was op de hoogte dat de man uit Turkije zou komen door een sys teem waarmee van tevoren pas- sagiersgegevens kunnen worden bekeken. ISTANBOEL De Verenigde Sta ten en de taliban hebben giste ren hun jongste gesprekken in Qatar om vrede te bereiken in Afghanistan beëindigd. De ge sprekken waren 'lang en nuttig', aldus de taliban op Twitter. Amerika noemde ze 'construc tief'. Beide partijen zullen nu met hun leiders overleggen over de volgende stappen. Het is on duidelijk of de dele gaties overeenstemming hebben bereikt. Waarnemers geloven dat de Afghanen met hun leiders moeten overleggen voordat een mogelijke overeenkomst offici eel wordt aangekondigd. Ook de VS gaan praten met andere be langrijke partners. De gesprek ken lopen sinds juli vorig jaar. Jantje Beton helpt kind in azc door zomervakantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7