mmm i Deskundigen buigen zich over vraag wat er mis ging 5 het ondoenlijk om iedere ingedraaide schroef en de kwaliteit van het gele verde staal te controleren. Bovendien kan bij de bouw ook het nodige mis gaan. ,,Als een bouwvakker met een bak bouten op grote hoogte twee pro fielen moet verbinden met zes bouten, en hij krijgt er een niet goed vast om dat de hoogwerker schudt in de wind slaat hij hem misschien wel gewoon vast.'' Als in dat voorbeeld die vastge- slagen bout het begeeft, dan wordt de kracht verdeeld over de andere vijf en daarop zijn ze niet berekend. ,,Dat ge beurt. Dat is de praktijk. Geen enkele bouwer heeft tijd of geld om te wach ten tot het windstil weer is.'' Bouwfout? Waardoor het dak is bezweken is nog onduidelijk. Een bouwfout? Een losse bout? Inferieur staal? Deugde de con structie toch niet? OPA is nu de groot ste gemeenteraadsfractie in Alkmaar en Kloos wil de onderste steen boven. „Het boek werd na mijn aftreden ge sloten, maar gaat nu na dertien jaar weer open." Hij vindt het nu nog te ver gaan om te stellen dat hij in 2006 gelijk had. „Eerst wil ik het onderzoek dat AZ laat doen afwachten, en ik hoop ook dat de Onderzoeksraad voor Veiligheid een onderzoek opstart. Als daar iets alarmerends uitkomt, moet het rapport van Suurenbroek op tafel komen. Dan is er weer volop politieke discussie." Victor Kloos was van 2011 tot 2018 andermaal wethouder in Alkmaar en had de laatste vier jaar opnieuw veilig heid in zijn portefeuille. De veiligheid in het AZ-stadion was nooit meer een issue op het stadhuis, zegt hij nu. „Los van de waarschuwing die wij destijds hebben gegeven, kwam het instorten van het dak als een donderslag bij hel dere hemel.'' dinsdag 13 augustus 2019 GO kritiek VEJtlGHEIDSVERKLARJNG LICENTIEPERIODE SEIZOEN 2019T20 Naam BVO: AZ Naam stadion: AFAS Stadion Da,um 25 maait 2019 ALKMAAR Fragmenten uit de veilig heidsafspraken tussen club en gemeente. Hoe kon het zo fout gaan met het dak van het AZ-stadion in Alkmaar? Onderzoek moet uitwijzen wat er precies mis ging. Vijf vragen over het dakdrama. Sanne Schelfaut Alkmaar j Wie onderzoekt wat? Er doen verschillende par I tijen onderzoek naar de oorzaak van de instorting. De Onderzoeksraad voor de Veilig heid (OVV) begon gisteren met een verkenning in Alkmaar. Aan de hand daarvan wordt over twee weken besloten of er een volledig onderzoek komt, dat neemt ongeveer een jaar in be slag. AZ zelf heeft ingenieurs- en adviesbureau Royal Hasko- ningDHV ingeschakeld om grondig te bekijken wat er is misgegaan. Deskundigen van het bedrijf bekeken het stadion gisteren. Ook de politiek roert zich, de VVD gaf al aan een Ka merdebat aan te vragen over het ingestorte stadion. ,,Er had den tientallen doden kunnen vallen'', twitterde Kamerlid Da niël Koerhuis. Het Openbaar Ministerie Noord-Holland laat weten dat er op dit moment geen strafrechtelijk onderzoek wordt ingesteld naar het dakin cident. Dat was een ander ver haal in Twente, waar het OM in 2011 wél onderzoek deed naar het deels instorten van de Grolsch Veste, het stadion van FC Twente. Hierbij kwamen twee bouwvakkers om het leven. Deze zaak sleepte, tot groot verdriet van de nabe staanden, zes jaar voort. In 2017 troffen betrokken bouw bedrijven en het OM uiteindelijk een schikking en werd een strafzaak vermeden. 2 Hoe lang is het stadion onbespeelbaar? Deskundigen verwachten dat AZ minimaal een paar weken zal moeten uitwijken naar een ander stadion. In ieder geval de komende twee wed strijden worden in Den Haag in het stadion van ADO gespeeld: donderdag de voorronde in de Europa League tegen FC Mari- oepol en zondag de 'thuiswed strijd' tegen Groningen. ,,Hoe lang we moeten uitwijken, hangt af van de onderzoeken die nu gaande zijn. Daarnaast moet alles worden opgeruimd en zal er een uitgebreide in spectie van het complete sta dion worden uitgevoerd. We willen geen enkel risico lopen'', aldus een AZ-woordvoerder. 3 Is er al iets bekend over de kosten? Dat zal vermoedelijk in de miljoenen euro's lopen. De AZ- woordvoerder laat weten dat het stadion uiteraard is verze kerd, maar dat het nog veel te vroeg is om alles te overzien. „Verder wil ik niet op details in gaan.'' 4 Sommige stadions, zoals dat van AZ, hebben dui zenden zonnepanelen op het dak liggen. Is dat een veiligheidsrisico? Als de constructie goed en re gelmatig wordt gecontroleerd, zou er niks mogen gebeuren. Volgens bouw- en brandexpert Ynso Suurenbroek was de con structie van het Alkmaarse sta diondak sowieso al zwak en was de extra belasting van zon nepanelen in combinatie met de rukwinden een dodelijke combinatie. Bij andere clubs, zoals NAC Breda, worden extra controles uitgevoerd als er sprake is van extra belasting. Ook op het NAC-stadion liggen zonnepanelen. Voordat die pa nelen werden neergelegd, werd de constructie wat verstevigd. ,,Je moet zeker weten of de constructie die extra belasting kan dragen, het is ook nodig om een bouwvergunning te krij gen'', aldus een NAC-woord- voerster. Verschillende ingeni eurs laten weten dat bouw- en veiligheidsvoorschriften van stadions in een Bouwbesluit vastliggen. ,,Als dit goed wordt opgevolgd, is er eigenlijk niets aan de hand. Wij zijn zelf niet betrokken bij het AZ-stadion, maar zijn wel benieuwd naar de onderzoeksresultaten'', aldus Arno Pronk van bouwbedrijf BAM. 5 Wat doet de KNVB? De voetbalbond doet voorlopig niet veel. ,,Voor- dat we eventueel actie onder nemen, wachten we de onder zoeken af die nu in gang zijn gezet. Het heeft weinig zin te gaan speculeren over de oor zaak'', aldus KNVB-woordvoer- der Jaap Paulsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5