SP Tholen: wijkagent moet bekender worden IN DE REGIO 6 Van alles over handwerken Historie bedehuizen op site f VAKANTIEWEEK HOOG BEZOEK/ MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Noordwelle Onder de paraplu van de stichting heeft de werkgroep Kloosterroute een website opgezet die een beeld geeft van de rijke geschiedenis van de voormalige bedehuizen op Schouwen-Duiveland. De locaties waar de twaalf kloosters ooit ston den, zijn vastgelegd in gps-coördi- naten. Aan de hand van die gege vens kan een wandeling of fiets tocht worden gemaakt langs de ver dwenen kloosterplaatsen, vertelt voorzitter Dinie Eerland. Dijkbescherming Ze benadrukt dat de monniken en nonnen indertijd een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de ontwikkeling van de landbouw en dijkbescherming in de regio. Dat was vaak voor de heersende adel ook de voornaamste reden om een deel van hun bezit aan een (nieuwe) kloosterorde te gunnen. Zo verwierf de cisterciënzer abdij van Ter Doest uit West-Vlaanderen in 1156 landerijen in Elkerzee. De landbouw (met name graan) vormde de belangrijkste bron van bestaan voor deze nonnen. In 1564 bezat dit Bethlehemklooster onge veer 300 hectare land. Daarvan werd 240 hectare verpacht, de ove rige 60 werd in eigen beheer be werkt. Los van straatnaamborden (zoals bijvoorbeeld de Minderbroeder- en Bagijnestraat in Zierikzee) herin nert ter plekke vrijwel niets meer aan het bestaan van de twaalf ordes in de middeleeuwen. Het enige werkelijk tastbare overblijfsel is te vinden in de boerderij aan de Kloosterweg in Elkerzee. Daar zijn bakstenen van het Bethlehem- klooster verwerkt in de muur van een schuur. En de in 1465 gegoten luidklok uit het kloostertorentje verhuisde na 1953 naar de open koe pel van de Bethlehemkerk in Scha- rendijke. Stilte Het initiatief voor de Stichting Kloosterinitiatieven vloeit voort uit de oecumenische pioniersgroep Kloosterwelle, die actief is in de Corneliuskerk in Noordwelle. Eer- land: ,,De Franciscanen waren in dertijd gericht op de maatschappe lijke ontwikkeling. Terwijl andere ordes meer waren van bidden en werken. De kunst is om te zien wat onze tijd nodig heeft. Hoe kan je, in relatie tot het verleden van Schou- wen-Duiveland, huidige omstan digheden beter duiden? In Kloos- terwelle merken we bijvoorbeeld heel goed hoe belangrijk stilte kan werken tegen het gestrest raken, naast samen zingen en bidden. Eventjes helemaal op jezelf zijn, zonder egoïstisch te worden." THOLEN Thoolse wijkagenten zouden met naam, foto, en tele foonnummer opgenomen moeten worden in de gemeentegids die jaarlijks verschijnt. Dat vindt de fractie van de SP op het eiland. De politieke partij baseert dat op een enquête die ze pas zelf hield op de braderie in Sint-Maartens dijk, schrijft ze op haar website. 'We vroegen aan de Thoolse be zoekers of ze weten wie hun wijk agent is. Van de bijna honderd mensen die die vraag beant woordden, bleek 87 procent geen flauw idee te hebben. De wijk agenten falen tot nu toe in het zichzelf bekendmaken aan de in woners van Tholen'. Fractievoorzitter Theo Korevaar zegt niet verbaasd te zijn over de uitkomst. ,,Wij merken ook in ge sprekken dat mensen niet weten wie de wijkagent is. Een wijkagent moet contact hebben met mensen en door de straten lopen, niet een keer langs scheuren in een busje." In de Thoolse gemeentegids staat de politie overigens wel ver meld met adres van het steunpunt en de telefoonnummers 112 en 0900-8844. De gids wordt jaarlijks huis-aan-huis verspreid en is ook digitaal beschikbaar. Wandelexcursie Summerfair Orgelconcert A dinsdag 13 augustus 2019 ZIERIKZEE Ruige wol, be werkte wol, batik, handge schilderde shawls, zijden producten, spinnewielen. Het is zaterdag allemaal te vinden aan het Havenplein in Zierikzee. Dan wordt de handwerkmarkt Verweven gehouden. Ruim 35 marktkraamhou ders laten tussen 10.00 en 17.00 uur zien wat ze in huis hebben. Ook geven ze uitleg over diverse speci fieke handwerktechnieken en de door hen gebruikte producten. Tocht langs verdwenen kloosters Veel meer dan een verzameling bakstenen en een luidklok omvat het nog tastbare kloos terverleden op Schouwen-Dui- veland niet meer. Om toch een indruk te geven hoe de twaalf kloosterordes eruitzagen en welke rol ze speelden in de mid deleeuwen, is de Stichting Kloosterinitiatieven opgericht. De website kloosterwelle.nl/ kloosters wordt morgen in de kerk in Noorwelle gepresen teerd. KRUININGEN Wie een 25-jarig jubileum viert, moet groots uitpakken. Daarom kwamen niemand minder dan koning Willem-Alexander en koningin Maxima gistermiddag in een oldti mer naar Kruiningen afgereisd om de Kinder vakantieweek te openen. Oké, misschien waren het wel hulpmajestei ten, maar dat mocht de pret niet drukken voor de 140 kinderen die het paar onder luid ap plaus verwelkomden op de Kruse Mat. De 25ste kindervakantieweek eindigt vrijdag avond met een kampvuur. foto ernesta verburg BROUWERSDAM Staatsbosbeheer houdt vandaag een wandelex cursie door de Kabbe- laarsbank Grevelingen. De gids van Staatsbos beheer neemt de aan wezigen mee op pad voor een ontspannen wandeling en vertelt van alles over het gebied, de Grevelingen en haar ei landen. De tocht duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Het start punt is bij Informatie centrum Grevelingen op de Brouwersdam. De kosten bedragen 5 euro. Zie voor meer informatie staatsbosbeheer.nl. BROUWERSDAM Aan de Grevelingenkant van de Brouwersdam wordt vandaag een Summer Fair gehouden. Er is een kleine markt waar kleding, hebbedin getjes, sieraden en der gelijke te vinden zijn. Ook is er livemuziek en zijn er voor kinderen di verse activiteiten in res taurant Eat Sea. De fair is tussen 17.00 en 22.00 uur. BROUWERSHAVEN Organist Bart Wuilmus geeft vandaag het vijfde Grote of Sint Nicolaaskerk Brouwershaven. FOTO ARCHIEF orgelconcert in de Grote of Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven. Het programma van Wuilmus bestaat uit twee delen, namelijk literatuur en im provisaties. Het concert begint om 20.00 uur en de entreekosten bedra gen 8 euro voor volwas senen en 5 euro voor studenten. Kinderen tot 12 jaar kunnen het con cert gratis bijwonen. BROUWERSHAVEN Grote kerk, 11.00 17.00 uur: Expositie Coen van den Ende: Zon, Zee, Strand en Land; Tonnenmaga- zijn, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Ex- cursieschuur Bos- wachterij, 19.00 uur: Schemerwandeling; Pelgrimskerk, 20.15 uur: Yoga; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00 16.30 uur: Koersbal en soos; NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: Badminton Se nior en BC Noord- gouwe; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor oude ren; 19.00- 23.00 uur: Darten; SIRJANSLAND Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Schilder club, 19.15 uur: Be- wust en ontspannen bewegen; ZIERIKZEE Centrum, 10.00-17.00 uur: Toeristenmarkt; Kraanplein, dagelijks: Raamexpo O, kijk Zierik langs de Ee; Noord- en Zuidha venpoort, 13.00-17.00 uur: Opengesteld voor publiek; VVV Nieuwe Haven, 10.30 uur: Stadswandeling met monumentbe- zoek; Stadhuismu seum, 11.00-17.00 uur: Expeditie Zeeuwse IJstijd; Willi- brorduskerk, 10.30 uur: Open kerkdagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50