II 4 STADION AZ VEILIGHEID Ik moest de vragen over veiligheid intrekken of ik kon vertrekken Wat is er gebeurd in 2006 in Alkmaar? Werden er zaken met de mantel der liefde bedekt om het stadion van AZ koste wat kost te realiseren? Er waren vragen over de veiligheid. Bijna niemand in Alkmaar wilde daarover horen. Bijde gemeente Alkmaar wordt, volgens woordvoerster Ellen Duijn, met man en macht gezocht naar de rapporten uit 2006. Volgens voetbal club AZ is er een bouwvergunning verleend voor de zonnepanelen op het dak waarbij ook een herberekening is gedaan voor de constructie. De ge meente heeft ook die vergunning nog niet gevonden. Wel blijkt uit de Vei ligheidsverklaring voor de KNVB voor voetbalseizoen 2019/2020 dat de afde ling bouw- en woningtoezicht van de gemeente in april vorig jaar voor het laatst de 'constructieve veiligheid' van het stadion heeft geïnspecteerd. Andries Broersma, die als hoofdinge- nieur bij de bouw was betrokken en later door de gemeente Alkmaar werd gevraagd als toezichthouder op de bouw, stelt dat de constructiebereke ningen uit die tijd goed waren. Bij de bouw van een project is het uiteinde lijk de aannemer die de bouwtekenin gen vertaalt, vertelt hij. ,,Dan is bou wen ook vertrouwen. Je moet ervan uitgaan dat het voorgeschreven staal wordt gebruikt en geen Roemeens pisbakkenstaal.'' Volgens Broersma is hadden ons punt gemaakt en dan word je een zeiksnor als je doorzet. Of het wordt uitgelegd alsof je tegen AZ bent, en dat zijn we helemaal niet.'' De bouw van het stadion ging door, inclusief de bekritiseerde constructie. Die constructie was 'geoptimaliseerd' door Ingenieursgroep Romkes BV. Er moest voor miljoenen euro's in de kosten worden gesneden. Het stadion van AZ siert nog altijd de webpagina van het bedrijf als proeve van be kwaamheid. Naamgever Simon Rom kes heeft de firma in 2013 verkocht en Ton Voermans Alkmaar Het lijkt in Alkmaar weer 2006. De discussie of het stadion van voetbalclub AZ veilig was laait weer op nadat zaterdag een deel van het dak instortte. ,,We heb ben er destijds voor gewaarschuwd. Ik heb inmiddels alle documenten, on derzoeken en rapporten uit die tijd opgevraagd bij de gemeente'', zegt Victor Kloos, fractievoorzitter van OPA, Onafhankelijke Partij Alkmaar, de grootste fractie in de gemeente raad. Kloos was in 2006 wethouder Vei ligheid. Hij viel van zijn stoel toen hij een geheimgehouden rapport over de brandveiligheid van het voetbalsta dion onder ogen kreeg. Het rapport circuleerde in het gemeentehuis. ,,Heel bijzonder dat ik dat als wethou der Veiligheid niet had.'' Dat rapport was van bouw- en brandexpert Ynso Suurenbroek. Suurenbroek zette kant tekeningen bij de brandveiligheid en de stevigheid van de constructie die hij daags na het instorten van het dak omschreef als een 'spaghetticonstruc- tie'. In zijn optiek was het een kwestie van tijd voor het dak het zou begeven. Kloos: ,,Het was kort na de verkie zingen en ik was wethouder én raads lid. Onze fractie stelde vragen over de stevigheid van de constructie.'' Kloos kreeg van de burgemeester en collega- wethouders de wind van voren, omdat hij als wethouder de OPA-fractie de kritische vragen had ingefluisterd. ,,Ik moest de vragen intrekken of ik kon vertrekken. Maar dat weigerde ik.'' De opstelling van Kloos was 'ongemeen destructief' en 'buiten alle proporties', oordeelden de andere collegeleden. Kloos werd gewipt en OPA mocht voor straf niet meedoen aan de onder handelingen voor het nieuwe college. Het zittende college van burge meester en wethouders, zonder de weggestuurde Kloos, legde het rap port van Suurenbroek naast zich neer. Kloos: ,,Als ik heel eerlijk ben, is me nooit echt duidelijk geworden waarom. Ik denk dat het rapport ze ge woon niet uitkwam op dat moment. Het college wilde gewoon graag dat het stadion er kwam en zat niet te wachten op discussie.'' Ook Dirk Scheringa, destijds eigenaar van AZ en financier van het stadion dat werd ver noemd naar zijn DSB Bank, wist vol gens Kloos van het rapport van Suu- renbroek. Dolgraag OPA gaf het op om het kritische rap port geagendeerd te krijgen. ,,De stad was blij dat Scheringa dit stadion uit de grond wilde stampen. Heel Alk maar wilde dolgraag een nieuw voet balstadion. Wij ook. De gemeenteraad had er unaniem mee ingestemd. Er was geen meerderheid om het rapport van Suurenbroek te bespreken, we dinsdag 13 augustus 2019 GO Dirk Scheringa, toenmalig voorzitter van AZ, in 2004 bij het slaan van de eerste paal. In 2005 vorderde de bouw gestaag. In 2006 kon Scheringa de grasmat testen. fotos koen VAN WEEL EN ANP Iedereen was doof voor runt nu met zijn zoon een kleiner be drijf. Hij gooit de hoorn erop en wei gert in te gaan op vragen over de door hem berekende constructie van het ingestorte dak. —Victor Kloos, oud-wethouder Een deel van het stadiondak is zater dag ingestort. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4