II 12 ZEELAND De Eindhovense SP'er Murat Memis werd in Turkije verdacht van terroristische activiteiten. Als vrij man blikt hij terug. Van mijn proces gaateen afschrikkende werking uit Hans Vermeeren Eindhoven Murat Memis ziet er moe uit. De Eindhovense SP'er heeft donkere kringen om zijn ogen. Vijf weken is hij inmiddels weer thuis, na een gedwongen verblijf van ruim twee maanden in Tur kije. Een verblijf waardoor hij van de ene op de andere dag het Ne derlandse gezicht werd van de po litieke gevangenen in Turkije. En dat is hem bepaald niet in de koude kleren gaan zitten. Emoties ,,Het kost wel even wat tijd en moeite voordat ik heb verwerkt wat er allemaal gebeurd is", zegt hij bij een kop cappuccino. ,,Ik heb de hele kwestie tot op heden zake lijk benadrukt, me weinig tot geen tijd gegund voor emoties." ,,Maar ik blijf strijdbaar hoor", benadrukt Memis in vrijwel dezelfde adem. ,,Ik ben in de politiek gegaan om me in te zetten voor vrijheid en democratie, voor het recht op vrije meningsuiting. Ik heb nu aan den lijve ondervonden wat het bete kent om ervoor te boeten als je je daarvoor inzet. En dat maakt de motivatie om me daar sterk voor te maken alleen nog maar groter." Hij voelt dat ook bijna als een verplichting, zegt hij, na alle steun die hij kreeg. Niet alleen van zijn collega's in de Eindhovense raad, maar ook uit de Tweede Kamer, van zijn partij en van de vele hon derden mensen die een manifest ondertekenden. Daarin werd de Turkse regering opgeroepen Me- mis het land uit te laten. ,,Die steun kwam werkelijk van alle kanten", vertelt hij met een brede lach op zijn gezicht. ,,Dat heeft me heel erg goed gedaan. Ook van de mensen van de Eind- hovense afdeling van Denk. In het openbaar sprak de partij zich niet uit over de situatie. Maar onder tussen kreeg ik wel persoonlijke berichten dat ze voor mij zouden bidden. Zo werkt dat kennelijk af en toe in de politiek." Lange arm De 31-jarige Eindhovenaar is er van overtuigd dat hij het aan de beruchte 'lange arm' van de Turkse president te danken heeft dat hij eind april tijdens een vakantie in Turkije opgepakt werd. In een aan tal tweets en retweets zou hij kri tiek hebben geuit op het buiten lands beleid van de Turkse rege ring, wat in de ogen van de Turkse justitie neerkwam op sympathie voor een terroristische organisatie, de verboden PKK. ,,De Turkse re gering moet daarover getipt zijn vanuit Eindhoven, dat kan niet an ders", zegt Memis nu, met de hem kenmerkende verontwaardiging in zijn stem. In Turkije gaan ze echt niet de tweets van de SP-frac- tievoorzitter in de Eindhovense raad lezen omdat die toevallig van Koerdische afkomst is. Daar zit meer achter." De SP'er denkt nog na over de manier waarop hij zich wil inzet ten voor het vrije woord in Turkije. ,,Maar dat is echt nodig. Juist nu ook. Want de mensen in Turkije hebben weer wat hoop gekregen door de uitslag van de burgemees tersverkiezingen in Istanboel: 'zie je wel', zeggen ze, 'Erdogan kan ook verliezen'. Die mensen wil ik steunen, nu het bewind van Erdo- gan aan het uiteenvallen is." Memis beseft ook dat hij als politi cus en volksvertegenwoordiger een dankbaar slachtoffer was van de Turkse justitie. ,,Dit was pure intimidatie. Van mijn arrestatie en proces gaat een afschrikkende werking uit. Veel andere Koerdi sche mensen zullen wel twee keer nadenken voordat ze zich kritisch uitlaten over het Turkse regime, of gaan er voorlopig niet meer op va kantie of familiebezoek. Maar mij snoeren ze de mond niet. Toen ik de keuze maakte om socialist te zijn, wist ik dat het af en toe moei lijk zou worden." dinsdag 13 augustus 2019 PM SP-raadslid Murat Memis: ,,Ik heb aan den lijve ondervonden wat het betekent om ervoor te boeten als je je inzet voor vrijheid van meningsuiting, FOTO RENÉ MANDERS/FOTOMEULENHOF 'Ik ben nu nóg gemotiveerder' Murat Memis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44