II De Drie Klauwen, 'n duvelse naem 10 ZEELAND Zuiderburen CAFÉ LILLO TE VEEL BEZOEKERS Mil Boriau zoekt in het polderdorpje Lillo een uitbater voor zijn café 'In de 7 Saeligheeden'. Het wordt hem te druk. Streektaal nemen Niet dat er geen volk meer over de vloer komt bij café In de 7 Saeligheeden in Lillo. Integendeel, Mil Boriau heeft het gehad met de drukte in zijn kroeg. En daar heeft de waterbus die er sinds begin juli aanmeert alles mee te maken. Wie voor die tijd naar Lillo wilde, moest dwars door de indu strie van de Antwerpse haven rij den. Dat is geen aangename weg voor fietsers of automobilisten. Al viel over de eindbestemming niet te klagen. In het polderdorpje dat een vijftigtal inwoners telt, lijkt de tijd stil te staan. Het is een ge droomd decor voor filmopnames of een boekenmarkt. Verder blijft Lillo een stiltegebied. Hoewel, in de zomer van 2016 werd Lillo over spoeld door Pokémonjagers. Nu gaat het om een ander soort in vasie. De waterbus, die een hit is op de Schelde, kreeg ook een halte in Lillo. ,,Als ik me niet vergis, viel de eerste julidag op een maandag", vertelt Mil Boriau. ,,Dat is meestal een kalme dag. Rond de middag werd het steeds drukker. Gelukkig had ik een jobstudent in dienst en konden we het net bolwerken. Maar de week erna werd het nog drukker. Er waren dagen bij dat we hier van acht uur 's och tends tot tien uur 's avonds in de weer waren. Er zijn momenten geweest dat we geen bestellingen meer konden aannemen. De klan ten moesten veel te lang op hun eten wachten. Het is echt niet om te doen. En tijdelijk personeel aan nemen kost heel veel geld. Boven dien is de keuken net groot genoeg voor twee mensen." Zal die drukte straks na de zo mer niet gaan afnemen? ,,Dat zou kunnen. Ik heb verschillende soor ten klanten. Er zijn de oudere mensen die hier de nostalgie ko- men opzoeken. Meestal hebben ze zelf in een polderdorp gewoond. Lillo bezoeken deden ze liever niet over de weg vol zwaar vrachtver voer. Voor die mensen is de water bus een ideale oplossing. Dan zijn er nog de gezinnen met kinderen, de grootouders met hun kleinkin deren, de jonge koppels, de bui- Voor heel deze omgeving is die waterbus echt ideaal tenlandse toeristen en de pende laars. Gaan die groepen blijven ko men of wordt dat na de zomer minder? Dat is koffiedik kijken." Voor een goed begrip. De café baas heeft helemaal niets tegen dagjesmensen. ,,Die Pokémon was een echte plaag. Toen kon je hier zelfs niet meer rustig wandelen. Dit is iets anders. Van deze men sen hebben we geen last. Ze kie zen voor een boottochtje op de Schelde dat een uur duurt en komen dan hier even op bezoek. Ze vallen niemand lastig. En die waterbus is ook goed voor ons want we kunnen er zelf ook mee naar Antwerpen. Daarvoor moest je eerst acht kilometer rijden naar Stabroek om daar dan de autobus te nemen die soms ook in de file stond. Voor heel deze omge ving is die waterbus echt ideaal." In de media verscheen eerder het verhaal dat die waterbus zijn droom om in Lillo rustig te komen uitbollen heeft stukgemaakt. Dat misverstand wil hij wegwerken. Boreau: ,,Ik ben al een tijdje met pensioen. Maar ik begon dit café tweeënhalf jaar geleden niet om rustig uit te bollen. Ik kende dit café en de klanten. In de winter is het hier rustig, in de zomer wat drukker. Geen verlies maken was gewoon het doel." En hoe ziet hij zijn toekomst nu? ,,Ik wil in Lillo blijven wonen. Mijn vrouw kan aan de slag in een bieb. Zelf ben ik nu al conciërge van het poldermuseum. Ik weet veel over de historie van Lillo. Dat interesseerde me al toen ik nog douanier was", vertelt de cafébaas. Kijk, ik heb hier een mapje dat ik aan de bezoekers vaak laat zien. Er staan afbeeldingen in van het fort tijdens de val van Antwerpen in 1585. Of over de tijd van de garna- lenvissers. Daarover vertellen, doe ik graag. Maar daar is nu geen tijd meer voor." Het groatste, óógste en dierste kruuspunt in de provincie is bienae klaer, kopt'n de krante twi weken vrom. Het gaèt om het kruuspunt bie 't Nieuwedurp. Het kruuspunt kriegt de naem 'De Drie Klauwen', genoemd naè een boerde- rieë die a daè vroeger dichtbie lag. Ze binne bie de provincie kennelijk nie biegelóvig, wan ik zou het nie durve om een gloednieuw kruuspunt een duvelse naem te geven. Je kan noait wete of a t'n nie zinspeelt op wraak. Bertus Limonard eit 'r een verhaal over eschreve oe a die oeve an die naem ekommen is. Op die oeve zoue vremde diengers gebeure. D' errebei- ers dochte da ze soms een groate vleermuus zagge zitte op de tas mie oai. Die ao meêr klauwen as poaten. A dat beest in de schuure was, ao ze dol mie de paerden. Ok in 'uus ao ze d'r wè es last van. Soms begonne ineêns de blinden te rammelen en soms was 't net of a t 'r eên tegen de voordeure schopten. De guus moste d'r wè 's om lache a d'r vaoder zei: D'n duvel is t'r zeker nie mie seêns." Mae vadder maèkten ze d r nie zó 'n punt van. In 1896 was den oudste zeune van dat uusouwen klaer mie z'n studie en ie was priester 'ewied. Op een zondag aod 'n z'n eêste misse en thuus op d oeve zoue ze daè over feêste. De gas ten kwaeme van aole kanten. Einde- lienge wier 't tied voe 't eten. Twi elp- sters verdwene naè de kelder om 't eten op te aelen. Ze goenge den trap of en daè sloeg ze de schrik om 't arte. Midden in de kelder, bovenop de tae- fel mie 't eten zat een ieselijk groate vleermuus. Eigenlijk een soort draak mie lange vlekens en groate klauwen. Ie keek de misjes an mie vierige, vlam- mende ógen. t Was om een 'artver- lammige van te kriegen. Eventjes stoenge de misjes as an de grond 'enaegeld. Toen sloege ze een kruus en mie een groate schreêuw vloge ze d'n trap op. Ze gaepten naè aesem en ze weze mae naè de kelder. De mensen verschote d'r van en eventjes praoten ze aol deur mekaore. Toen vertelden ze dat 'r in de kelder een duvel zat mie groate klauwen en vleugels en mie vier in z'n ógen! "Allemaal zitten blij ven en gewoon doorgaan", zei de pes toor. Ie stapt'n resoluut naè de kelder, gieng 't trapje of en olferwege stoeng 'n daè óóg in óóge mie d'n duvel mie vlammende ógen en een stienkenden aesem. Eventjes stoeng de pestoor stille, mae toen sloeg 'n een groat kruus en begon de duvelsbezweerige te bidden. D'n draak brulden mie eêl z n smoel open en ie schreêuwden de groaste godslasteriengen naè de pes toor. Mè die iew nie op mie krusen te slaen. Eindelienge wier t den duvel te machtig. Ie deinsden achteruut en mie een ieselijke schreêuw verdween 'n deur 't kelderraem. Ie most z'n ei gen nog vastouwe an 't kezien en wig was t'n! Toen a ze den aoren dag buten kwaeme, zagge ze dat 'r boven 't kel- derraem drie groate klauwen stienge daè a den duvel z' n eigen an vast 'ehouwen ao. Laeter ze een schilder laète komme om die klauwen wig te kriegen, mae nae een stuitje kwamme ze wee vrom. De schilder is verscheie keêren terug motte komme, mae 't ei nie eholpe, d'r bleve drie klauwen. Gin wonder dat d oeve de naem kreeg van de De Drie Klauwen. Voe a je straks het kruuspunt pas seert zou 'k mae een duvelsbezweer- ige uut j'n oad leêre. dinsdag 13 augustus 2019 'Geen tijd meer voor verhalen' In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: café In de 7 Saeligheeden in Lillo Dominique Piedfort Lillo - Mil Borieau In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. A Voor uitbater Mil Bo riau wordt het te druk in zijn café in Lillo. foto BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42