1 'Aanhouding Roelf B. te bizar voor woorden' NIEUWS 3 Bewoners verduurzaamde woningen hebben klachten door 'te veel CO2' h Het moest een van de eerste volledige energie- neutrale woningprojecten in het land worden, maar de 52 gezinnen van de verduurzaamde huizen in Zoetermeer liggen wakker en kampen met hoofdpijn door te veel CO2in huis. 52 gezinnen uit wijk Palenstein in Zoetermeer hebben gezondheids klachten sinds hun bestaande woning door verhuurder De Goede Woning als een van de eerste in Nederland is verduurzaamd en CO2-neutraal is ge maakt. Ze hebben al een jaar hoofd pijn door een te hoge concentratie CO2in huis. Verder kampen ze met be nauwdheid, hebben ze een droge mond en slapen ze slecht. GGD Haaglanden, die door de be woners werd ingeschakeld, consta teerde dat de woningen - die werkelijk potdicht zijn geïsoleerd - een te hoge concentratie CO2 bevatten. De venti lator die lucht in- en uitlaat, kan de ca paciteit niet aan. ,,De lucht met CO2 die de bewoners uitademen, wordt niet goed ververst'', aldus bewoner Denis de Jong, die namens de tiental len gezinnen de woordvoering doet. ,,We werden maandenlang niet seri eus genomen; 'Die klachten kunnen niet', werd gezegd.'' De bewoners heb ben inmiddels een advocaat op de zaak gezet. ,,Ik moet elke ochtend na mijn slaap naar buiten rennen om frisse lucht te krijgen.'' Benauwd Het voelt benauwd, zegt ook Sunita Panday, die met enige regelmaat bij haar vriend in de straat slaapt. ,,Je slaapt slecht, je wordt wakker van de warmte. De lucht is droog.'' Verhuurder De Goede Woning De woningen in de Zoetermeerse wijk zijn grondig aangepast om ze energieneutraal te maken. kwam uiteindelijk in beweging na on derzoek door de ggd. Zij meldde giste ren dat in vier van de 120 verduur zaamde huizen inmiddels duidelijk is hoe de installatie beter kan worden af gesteld. ,,We hebben de aannemer aangesproken op het niet goed functi oneren van de ventilatie'', aldus de wooncorporatie. ,,We zetten druk op de aannemer om de maatregelen zo snel mogelijk bij alle woningen door te voeren.'' De gemeente Zoetermeer verklaart dat zij het project nauwgezet volgt. Klimaatneutraal Ruim een jaar geleden werden de 120 huizen klimaatneutraal gemaakt. Alle huizen van de klimaatpioniers kregen muren en gevels met daarin 37 centi meter dik isolatiemateriaal. De ramen kregen driedubbel glas. En in het huis kwamen ventilatieroosters waarbij schone lucht werd ingeladen en ver- vuilde lucht werd uitgeladen. In elke voortuin werd een grote systeemkast gezet met daarin een warmtepomp om de boiler van warm water te voor zien, plus de aansturing van de zonne panelen op het dak. In huis kwam een bedieningspaneel dat aangeeft hoe veel vermogen de zonnepanelen leve ren, en hoeveel de wasmachine, tele visie en andere huishoudelijke appa raten verbruiken. Het idee is dat de woning net zoveel energie produceert, als dat het gebruikt: zogeheten nul op de meter-huizen. Toekomst ,,Dit zijn wel de huizen de toekomst'', aldus een woordvoerder van De Goede Woning. ,,Willen we de duur zaamheidsambitie van het kabinet waarmaken, dan zul je de huizen zo moeten inpakken.'' Duurzaamheids professor Jan Rotmans gelooft in het Zoetermeerse concept. ,,De huizen krijgen een isolatieschil om zich heen in combinatie met een waterpomp en zonnepanelen. Er zijn kinderziektes geweest, er wordt aan gewerkt. De techniek wordt steeds geavanceerder. Er word geleerd, er worden fouten ge maakt. Maar in de kern is dit de toe komst. Ik ben optimistisch." De wo ningen staan onder meer ook al in Til burg, Amersfoort, Groningen, Kerk- rade en Leeuwarden somt hij op. ,,De meeste bewoners zijn juist tevreden.'' Volgens ontwikkelaar Jan Willem van de Groep van Factory Zero die de installaties leverde, zitten de gezond heidsklachten van de bewoners uit Zoetermeer mogelijk tussen de oren. „Misschien zit er toch een psychologie achter. De mensen ervaren het in ie der geval zo. Er zijn ook veel gezinnen die de klachten niet hebben.'' Van de Groep erkent dat er in Zoe- termeer instellingsfouten zijn ge maakt. ,,Het is nu een kwestie even langs alle 120 woningen gaan en zor gen dat het systeem goed gaat wer ken.'' De ventilator uitzetten kan niet, zegt hij. Maar bewoners kunnen vol gens hem wel frisse lucht binnenha len door een raam open te zetten. De aanhouding van B. zorgt voor een grote schok in de atletiekwe- reld. Hij is de tweede topatleet bin nen twee maanden tijd die wordt aangehouden voor betrokkenheid bij drugshandel. De Amsterdamse sprintster Madiea G. zit sinds bijna twee maanden vast in Duitsland. Zij smokkelde 50 kilo xtc en crystal meth. ,,Dat het de tweede is, maakt de schok niet meer of minder", zegt Ad Roskam van de Atletiekunie. ,,De verbazing is sowieso groot. Het is te bizar voor woorden." B. en zijn medeverdachte werden betrapt met een kilo xtc-pillen, 451 flesjes met verdovende middelen en een hoeveelheid marihuana. B. liep op redelijk hoog niveau. Onlangs zat hij bij de selectie voor de estafetteploeg die meedeed aan het EK voor atleten onder de 23 jaar. Eind juli werd hij zevende op de 100 meter sprint tijdens het NK at letiek. Zijn tijd: 10,68 seconden. Dat er weer een atleet vastzit voor een dergelijk zwaar vergrijp, is voor Roskam geen reden om al zware conclusies te trekken over de cul tuur binnen de atletiekwereld. ,,Als ik dat zou doen, zou ik iets zeggen over de argumenten van deze men sen om tot dit soort dingen over te gaan. En die argumenten ken ik niet. We moeten meer weten om conclusies te kunnen trekken." Afgevoerd Op beelden van de arrestatie is te zien hoe B. en zijn medeverdachte afgevoerd worden. Volgens Dagblad van het Noorden is de andere ver dachte Gert-Jan N. (22), ook afkom stig uit Stadskanaal. De twee man nen verkochten de drugs vanuit hun tent op het Obuda-eiland bij Boedapest, waar het festival wordt gehouden. Ze hadden zelfs prijslijsten bij zich waarop de verschillende soor ten drugs werden vermeld. De in beslag genomen drugs waren onge veer 15.000 euro waard. De Hongaarse politie meldt dat hun aanhouding al vorige week dinsdagavond plaatsvond. Ze wer den door beveiligingsmedewerkers gesnapt toen ze vanuit hun tent, waarbij het opvallend druk was, drugs verkochten. Daarna werden ze aangehouden. Een openbare aanklager noemde 'levenslange gevangenisstraf' zater dag als een mogelijkheid als ook drugssmokkel bewezen wordt. dinsdag 13 augustus 2019 GO Hoofdpijn in potdicht 'milieuhuis' Ingrid de Groot Zoetermeer Geïsoleerd dakraam Deuren geïsoleerd Bodem- en vloerisolatie Ventilatie systeem Warmtepomp 130819 /TU Volgens Denis de Jong wordt de lucht in de duurzame woningen niet goed ververst. FOTO FRANKJANSEN Kijk op de site bij /video voor het interview met bewoner Denis de Jong Twee Nederlanders zijn afgelo pen weekend in Hongarije aan geklaagd wegens de verkoop van drugs op het muziekfestival Sziget in Boedapest. Een van de twee is Roelf B. (21), een top- sprinter die deel uitmaakte van het Nederlandse estafetteteam. De ander is Gert-Jan N. (22), beiden komen uit Stadskanaal. Sander van Mersbergen Boedapest Topsprinter Roelf B. eerder dit jaar. foto iimago images beautiful sports

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3