Spoken word krijgt podium in Drvkkery 5 MEDICINALE WIET THUIS GEKWEEKT Legaliseer de thuiskweek van medicinale wiet en zorg ervoor dat kwekers met vergunningen kunnen werken. Die indringende oproep doet Philippe Rotthier (45) uit de gemeente Terneuzen. ijn woning dreigde per 25 juli op last van bur gemeester Jan Lonink voor drie maanden ge- 1 sloten te worden. Een wietkwekerij met veertig hennep planten was eerder in zijn huis aangetroffen. De Vlissingse advo caat Roeland Aerts die vaker dit soort zaken behandelt, stapte met Rotthier naar de rechtbank. Ze wonnen glansrijk. Het besluit van Lonink werd vernietigd. Rotthier heeft chronische ze nuwpijn, nadat hij in 1998 bij een verkeersongeluk betrokken was. ,,Niets hielp", vertelde hij gister avond in het kantoor van zijn ad vocaat, ,,en ik wilde niet altijd ver slavende chemische pijnstillers blijven gebruiken. Ik kende wiet al een beetje als recreatief gebruiker. Via internet ben ik me in de kweek van medicinale wiet gaan verdiepen." Sinds eind 2012 kweekt hij zelf. Het was een zoektocht naar de wiet die hem zou helpen. De le gale medicinale wietolie bevat niet de juiste samenstelling. ,,Wat ik nodig heb, is wietolie die helpt tegen mijn chronische pijn én waarmee ik goed kan sla pen. Met voldoende werkende stof cbd om de pijn te stillen en mijn lichaam te kalmeren, en vol doende thc om net genoeg te kun nen ontspannen. In mijn geval moet er tien tot vijftien procent van beide stoffen in de wietolie zitten." Niets hielp en ik wilde niet verslavende chemische pijnstillers blijven gebruiken Voor Rotthier is het niet gemak kelijk precies die percentages te halen, ook niet met zijn jarenlange ervaring. Daarom heeft hij meer dere planten, zowel groeiende als kweekplanten, nodig. Vandaar ook dat de politie veertig planten bij Rotthier thuis aantrof, waarvan de helft kweekplanten. Vijf worden over het algemeen door de vingers gezien, maar Rotthier zegt daar mee onmogelijk zijn speciale me dische wiet te kunnen kweken. Het gaat volgens hem ook hele maal niet om het aantal planten. Omstandigheden ,,Het gaat erom onder welke om standigheden je kweekt. Ik werkte met in totaal vier lampen die op drie elektriciteitsgroepen stonden. Het was zonder meer veilig, na tuurlijk, want het was wel in mijn eigen huis." Rotthier heeft een verklaring van zijn huisarts dat zijn zelfge kweekte wiet het effectiefste mid del voor hem is. ,,Ga daar vanuit", stelt de inwoner van de gemeente Terneuzen, ,,en kom met een ver gunningensysteem voor medici nale wietkweek, met ook goed keuring van de kweekinstallatie. Ik hoop dat Terneuzen daar werk van gaat maken in plaats mensen zoals mij in een criminele sfeer te plaatsen." De hierboven geciteerde definitie komt van Babs Gons, uit haar boek Hardop, over spoken word in Ne derland. Zij wordt zelf gezien als 'la grande dame' van deze kunstvorm in ons land. Gons omschrijft spo ken word verder als 'de kunst om woorden van het papier te halen en tot leven te wekken. Spoken word is bam, in your face. Direct, verstaan baar, gericht op het publiek, op de toehoorders'. In Zeeland heeft spoken word nog geen podium, constateert Stef- fen Brinkhaus van De Drvkkery, en dat wil hij snel veranderen. ,,Want ook hier zijn mensen wel bezig met spoken word, maar ze zijn nergens te zien en te horen." De Drvkkery gaat elke maand een donderdagavond wijden aan spoken word: Woordwaarde. Ge durende een uur, op de muziekaf deling, treden een landelijk be kende spoken word-artiest en een lokaal talent op. ,,Die zijn er ge noeg", zegt Brinkhaus. ,,Zeker onder jongeren. Via de Kunstbende hoor ik dat literatuur de laatste jaren een sterk groeiende categorie is. En rappers zijn eigen lijk ook bezig met spoken word. Ze vertellen verhalen en de voordracht is zeker zo belangrijk als de tekst." Omdat spoken word 'met één been Spoken word is bam, in your face. Direct, verstaanbaar, gericht op het publiek in de wereld van de literatuur en met het andere been in de wereld van de performance kunst' staat, hoopt Brinkhaus jongeren én ou deren te interesseren. ,,Voor lief- hebbers van literatuur en poëzie is het misschien een leuk uitstapje naar een andere kunstvorm. Voor jongeren is het minder elitair. Spo ken word is veel directer. Poëzie van de straat, zou je kunnen zeggen." Het raakvlak met poëzie is ook groot, maar de regels voor spoken word zijn veel vrijer, benadrukt hij. ,,Je zit minder vast aan rijm, me trum, stijlfiguren. Het is vaak min der omslachtig dan pure poëzie. Maar het is zeker niet geïmprovi seerd. De teksten zijn vooraf be dacht en opgeschreven." Hijraakte zelf geïnteresseerd toen hij Akwasi ging volgen, een Nederlandse rapper, acteur en schrijver van Ghanese afkomst. Aan hem heeft Babs Gons ook het eerste hoofdstuk van haar boek Hardop gewijd. ,,Het mooie aan hem en aan andere spoken word-artiesten is dat ze met hun verhalen ook een dui delijke boodschap willen overbren gen", vindt Brinkhaus. Gelijkheid Daarom wordt aan elke editie van Woordwaarde een thema verbon den. De eerste keer is dat 'gelijk heid'. ,,Omdat oktober Black Achie- vement-maand is en omdat Babs Gons, die dan zal optreden, in 2018 een Black Achievement Award won in de categorie kunst en cultuur." De eerste editie van Woord- waarde is op donderdag 3 oktober, van 19.30 tot 20.30 uur, op de mu ziekafdeling in De Drvkkery in Middelburg. Toegang is gratis. Deze avond treden op: Babs Gons en lo kaal talent Marc Buren uit Vlissin- gen. De presentatie is in handen van Jos Rouw, een Zeeuwse schrij ver en spoken word-artiest. dinsdag 13 augustus 2019 GO 'Haal ons uit de criminele sfeer' Harmen van der Werf Terneuzen -Philippe Rotthier Spoken word is 'de voordracht van een zelfgeschreven tekst, waarbij de voordracht tot kunst wordt verheven'. De Drvkkery in Middelburg biedt vanaf oktober maandelijks een podium aan deze kunstvorm: Woordwaarde. Maurits Sep Middelburg -Babs Gons, schrijver/performer Philippe Rotthier: ,,Kom met een vergunningssysteem voor medicinale wietkweek." foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37