Badende viespeuken Oosterscheldeweek opent met vaartocht Onderzoek naar brand in hotel Philippine Zoete broodjes 2 HYGIËNE ONDERZOEK ZWEMWATERA Michael Phelps, de koning onder de zwemmers, doet het, de buurvrouw doet het: plassen in het zwembad. Als we dat nou eens niet zouden doen - en wél douchen voor we het bad in springen, zou dat héél veel drinkwater schelen, zegt onderzoeker Maarten Keuten. Commentaar Plassen in het zwembad is kennelijk geen taboe. Stiekem doen veel mensen het. Zelfs een topzwemmer als Mi chael Phelps leegt zijn blaas wel eens in het zwembas sin, geeft hij ruiterlijk toe. Het rolmodel met 23 gouden olympi sche medailles vindt het allemaal normaal: 'want iedereen doet het'. Nou ja, niet iedereen, maar wel een onrustbarend aantal. Eén op de vijf zwemmers trekt urinesporen in het zwembad, weet Maarten Keuten, die onlangs aan de TU Delft promo veerde op een onderzoek naar chloorvrije waterbehandeling voor zwembaden. Zwembadwater is kostbaar drinkwater waaraan vrije chloor is toegevoegd. Het wordt niet alleen goor door erin te plassen, want wie niet doucht voor hij in het bassin springt, vervuilt het water ook nog eens met huidschilfers, zweet, zonnebrand crème en make-up. Die bonte verontreinigingsmix zorgt ervoor dat jaarlijks tienduizenden kubieke meters zwembadwater on nodig moeten worden ververst. Pure verspilling. Zwembaden kunnen het gedrag van badgasten wel beïn vloeden met posters en duidelijke pijlen naar douche en toilet. Maar eigenlijk is het te zot voor woorden dat de badmeester mensen op het gebied van hygiëne moet opvoeden. Thuis plas je toch ook niet in de gootsteen? Urineren in een zwembad is van hetzelfde schadelijke egoïsme als plastic troep op het strand achterlaten of met 160 kilometer per uur over de A58 razen. Het is allemaal slecht voor natuur en milieu. En ook niet prettig voor de medegebruiker. Het is te zot voor woorden dat de badmeester mensen op het gebied van hygiëne moet opvoeden Het natuurgebied rondom de Oos terschelde heeft sinds 2002 de status van nationaal park. Het is 37.000 hectare groot. Om de schoonheid van het gebied onder de aandacht te brengen, houdt het nationaal park de Oosterscheldeweek. Dit jaar begint die zaterdag 7 sep tember met een vaartocht in de om geving van de verdronken stad Rei- merswaal in Tholen. Ook wordt aandacht besteed aan de verdron- ALMANAK ken dorpen in de Oosterschelde. In het gemeentehuis van Tholen is een kleine expositie te zien met onder meer restanten van de verdronken In september kan men een week lang kennismaken met het37.000 hectare grote natuurpark stad Reimerswaal. Tijdens de week worden activiteiten georganiseerd om mensen kennis te laten maken met het landschap en de onderwa- ternatuur. Zo kunnen mensen een snorkelexpeditie doen, getijdepoe len ontdekken en vaartochten ma ken. Het programma staat op de website np-oosterschelde.nl. Dat Zeeuwse stel had zo aan het einde van de vakantie wat vrienden 'uit het land' over de vloer. Uit de Randstad en om streken, dus natüürlijk ging het over de verschillen met deze provincie. Over de polders, de snelweg en de files in de zomer. En dat het hier maar een brave wereld is met grote sociale con trole. Ter vergelijking haalde die Utrechtse maar eens een voor beeldje aan. ,,De bakker bij mij op de hoek is gearresteerd voor drugshandel. Ik ben jarenlang klant bij hem geweest, maar ik heb nooit geweten dat hij ook een bakkerij had." Ko van den Bosse krijgt wisseltrofee Glazen Eenhoorn Owen Kaat speelt hoofdrol GOES Begin concerten in Manhuistuin Onderzoeker Maarten Keuten werkt bij Hellebrekers, een instal latiebedrijf dat veel van de nieuwe zwembaden in Nederland bouwt en ook onderhoud en renovatie doet. De 49-jarige Keuten is Re search Developmentspecialist en is onlangs aan de TU Delft gepro moveerd op het onderzoek naar al ternatieve (chloorvrije) waterbe handeling voor zwembaden. Keu ten wilde wel eens weten: hoeveel vuil komt er in het zwemwater? En waar komt het vandaan? Huidschilfers ,,Zo'n dertig procent is wat er van je lijf komt als je niet vooraf hebt ge doucht: bijvoorbeeld huidschilfers, zonnebrandcrème of verzorgings producten. Dertig procent is urine. Veertig procent is zweet van het zwemmen. Dat douchen en plassen is wat ik noem 'hygiënisch gedrag'. Dat kun je aanpakken door mensen Douchen en niet meer in het water plassen zou al heel wat schelen De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand die vorige week dinsdag het gloed nieuwe, over enkele weken te ope nen Hotel Marie in Philippine gro tendeels verwoestte. ,,De brandweer heeft niet in eer ste instantie het vermoeden dat er sprake is geweest van brandstich ting", drukt politiewoordvoerster Cristel Willems zich voorzichtig uit, ,,maar sluit dat ook niet uit." Vandaar dat de politie een on derzoek is begonnen. Willems kan niet zeggen wanneer de re sultaten bekend zullen zijn. ,,Wij zijn ook afhankelijk van andere instanties." Verzekeraar Joris Jansen, mede-eigenaar van Hotel Marie, is er uiteraard van op de hoogte dat de politie onderzoekt of er opzet in het spel is geweest. Ook de verzekeraar is daarmee be zig. „Voorlopig gaat het om een ver moeden", reageert Jansen bedacht zaam. ,,Het is nog afwachten." De eerste melding van de brand kwam vorige week dinsdagoch tend om vijf voor vier. Het vuur is ontstaan aan de linkerachterzijde van het hotel, een plek die zeker in het donker slecht zichtbaar is vanaf de openbare weg. op te voeden. Samen met gedrags onderzoekers hebben wij daar on derzoek naar gedaan. Dan blijkt dat mensen betrek kelijk makke lijk bij te sturen zijn. Het maakt bijvoor beeld uit of er pij len op de vloer staan die de weg wijzen dinsdag 13 augustus 2019 II Nationaal Park Oosterschelde houdt van 7 tot en met 14 sep tember de elfde editie van de Oosterscheldeweek. Door mid del van vaar-, fiets- en kajak- tochten en fotoworkshops kun nen mensen kennismaken met het nationaal park. Jeffrey Kutterink Tholen Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURG Ko van den Bosse uit Oostburg werd afgelopen weekend in het zonnetje gezet. Hij kreeg de Gla zen Eenhoorn, vanwege zijn inzet voor de stad. Dat gebeurde tijdens de Eenhoornmarkt in Oost burg. De Eenhoornmarkt (voorheen Eenhoornfesti val) maakt sinds dit jaar onderdeel uit van de BoerenDag. Van den Bosse is van de organi satie en is betrokken bij meerdere evenementen, zoals de platen- en boe kenmarkt. De prijs werd vorig jaar niet uitgereikt en in 2017 kreeg Guus Langeraert de trofee. GOES De Goese acteur Owen Kaat (15) heeft een nieuwe filmrol te pakken. Hij speelt de hoofdrol in de korte film Uit Huis. In de twaalf minuten du rende film speelt de Goe- senaar de talentvolle voetballer Johan die op groeit met een alcohol en drugsverslaafde moe der. Jeugdzorg geeft hem de kans uit die thuissitua tie te stappen. Het stelt hem voor een duivels di lemma. De opnames waren in mei. De produc tie is te zien op Film by the Sea. Kaat was eerder te zien in de tv-series De Kameleon en 7 kleine cri minelen op NPO 3. Het tweede deel van de Manhuistuinconcerten begint. Na een zomer stop van ruim een maand vormt de tuin tot en met 29 september wekelijks het decor voor een concert buiten of, bij slecht weer, in de H. Maria Magdalenakerk. Zondag 18 augustus staat een optreden van het Vlasdagorkest uit Dreischor op het pro gramma. De groep muzi kanten speelt aanspre kende, in het gehoor lig gende werken. Varië rend van walsen van Strauss tot marsen, muziek van Elvis en klezmermuziek. Ruikt het Koen Florusse Ondine van der Vleuten Vlissingen - Maarten Keuten, onderzoeker Harmen van der Werf Philippine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34