GEZOND Bedwantsen eten één keer per week, Vraag het onze specialisten 18 Door al ons gereis lijkt de bedwants op te rukken in Nederland. Het insect houdt van warmte, kan zich goed verstoppen en komt alleen tevoorschijn voor een maaltijd. ,,Dat ben jij, als je ligt te slapen.'' Opa bemoeit zich met de opvoeding van zijn kleinkind Ik knap af op de sekspraat van mijn vriendin in bed Wat is gezonder om te drinken: water of thee? et is een roodbruin plat beest met pootjes. Maatje hagelslagkorrel. Geen in sect met uiterlijke frivoli teiten. Zo op het eerste ge zicht zou je het dus niet zeggen, maar de bedwants is een bijzonder schep sel. Dat zit 'm voornamelijk in de voortplanting. Biologen spreken van 'traumatische inseminatie'. Dat bete kent, als je het vertaalt naar mensen- seks, dat er gewonden vallen bij de copulatie. Daarbij is het vrouwtje de klos. ,,Zij hééft namelijk wel een ge slachtsopening'', legt bioloog en schrijver Geert-Jan Roebers uit, ,,maar die gebruikt het mannetje niet. Hij prikt met zijn piemel dwars door de huid van het vrouwtje heen. Daarbij maakt hij een heuse steek wond.'' Vervolgens loost hij zijn sperma. Traumatische inseminatie dus. ,,Bij traumatisch moet je niet denken dat het vrouwtje er geestelijk iets aan overhoudt. Ja misschien ook wel, dat weet je nooit. Maar een 'trauma' is een wond. Die huid groeit overigens ook weer dicht.'' Daarna lijkt de brute paring snel vergeten, want ze doet het vaker in haar leven. Drie eitjes per dag We blijven nog even bij het sperma. Want dat wordt dus lukraak in het vrouwtje geplant. Hoe kan dat ooit tot babybedwantsjes leiden? ,,Insec- ten hebben wel een hart, maar geen bloedvaten, zoals wij. Het bloed, dat bij insecten hemolymfe heet, spoelt rond de organen. Het is een soort stromend soepje. In dat soepje vindt het sperma vanzelf zijn weg naar de eierstokken. Dat bevrucht dan de ei tjes.'' HOUDZE TEGEN Na deze onderneming kan het vrouwtje voor een lang periode één tot drie eitjes per dag leggen. De bed-wantsen die daaruit voort komen, planten zich uiteindelijk ook weer voort. Ze bezetten je slaap kamer, drinken 's nachts je bloed en als je ze wilt elimineren, sta je voor een grote uitdaging. Harde cijfers zijn er niet, want bed- wantsgevallen worden niet geregis treerd, maar het beestje lijkt op te rukken. Bestrijdingsbedrijven mer ken dat ze vaker moeten uitrukken om de bedwants te verdrijven. Daar naast ziet dierwetenschapper Basti- aan Meerburg van het Kennis- en Adviescentrum Dierplagen dat er sinds 2013 een stijging is van het aan tal telefoontjes en mailtjes over be- dwantsen. Dat de bedwants steeds meer ter- dinsdag 13 augustus 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl .V jfijv Psycholoog Coach seksualiteit Voedingsdeskundige Steven Pont Carla Rutgers Klaske van Norren Dit komt misschien, omdat je vader je nog steeds als zijn kind behandelt en niet als een medevolwassene die zijn eigen volwassen keuzes maakt. Daardoor kun je je onzeker voelen over de opvoeding, en een slechte vader. Je vader loopt feitelijk een fase achter. Mijn gok is dat je vroeger niet voldoende hebt gepuberd om je van hem los te maken. Daar is het nu na tuurlijk een beetje laat voor, maar je zou hem in een ge sprek duidelijk kunnen maken dat je hem als vader uiteraard in ere houdt, maar dat je ook de behoefte hebt om door hem als een volwassene ge zien te worden en niet meer alleen als zijn kind. Een man die zijn eigen keuzes maakt en zich niet meer druk maakt en zijn vader wil plezieren. Die tijd is echt voorbij. Een moeilijk gesprek wellicht, maar wellicht net zo onvermijdelijk. -Steven Pont Er kunnen een aantal redenen zijn voor het gedrag van jouw vriendin. De eerste is dat zij deze sekspraat zelf opwindend vindt. Het voegt iets toe aan haar plezier in seks. Ze gaat ervan uit, dat jij dat ook zo ervaart. Omdat je er niets van zegt, kan zij niet leren dat jij er anders over denkt. Wat ook kan, is dat jouw vrien din ooit heeft opgepikt dat een vrouw dit hoort te zeggen om seksueel opwindend te zijn voor een man. Maar natuurlijk vinden niet alle mannen hetzelfde opwindend. Als je niet met haar praat over wat jij voelt, ontzeggen jullie elkaar een mogelijkheid om meer over de seksbeleving van de ander te leren. Hoe meer je over elkaar weet seksueel, hoe beter de seks kan worden. Een andere insteek: vraag je af waarom jij afknapt op de seks- praat van jouw vriendin. Is het omdat je deze taal niet gewend bent, het misschien ordinair vindt? Of omdat praten tijdens seks je te veel afleidt? Zou je er anders naar kunnen kijken? Als je je gedachten en overtui gingen kunt veranderen, dan hoef je niet af te knappen op de sekspraat van je vriendin. -Carla Rutgers Een combinatie van deze dran ken past in een gezond dieet. Het wordt aanbevolen om per dag 1,5 tot 2 liter vocht te drin ken en om drie koppen groene of zwarte thee te drinken. Deze aanbeveling is gebaseerd op onderzoek dat uitwijst dat thee gezet van bladeren van de theeplant een gunstig effect heeft op de bloeddruk. In Nederland verdient ons drink water, dat van zeer hoge kwali teit is, de voorkeur. Het is goed, goedkoop en milieu vriendelijk, omdat het niet verpakt en vervoerd hoeft te worden. Koop in het buitenland flessenwater als de drink waterkwaliteit niet voldoende is (online na te zoeken) en bedenk dat ijsblokjes van kraanwater zijn gemaakt. Als u gevoelige darmen heeft, drink het water bij warm weer dan niet te koud, dit kan darm problemen veroorzaken. Neem ter afwisseling zuivel (halfvolle melk en yoghurt) en als u uw water of thee een smaakje wilt geven, kies dan voor een calo riearme toevoeging zoals een schijfje citroen. Ten slotte: het belangrijkste gezondheids aspect van water en thee is dat ze geen calorieën bevat ten. -Klaske van Norren Een beest in bed MALIKA SEVIL Zet in een hotel de koffer niet onder het bed, maar liever op een rekje of in het bad. Word je wakker met verdachte bul tjes, schud dan alle kleding en schoenen goed uit voor vertrek naar huis en stop alles in een vuilnis zak. Was de kleren op 60 graden en stop ze in de droger. Of laat ze stomen. Een andere methode is de beestjes bevrie zen. In dat geval leg je de kleren een week lang in de vrie zer. Beide methoden overleven de bed- wantsen en de eitjes niet. Behandel de koffer of rugzak met een stoomapparaat. Als je tweede hands kleding of spullen in huis haalt, controleer die dan eerst op bedwant- sen. Haal nooit een tweedehands ma tras in huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18