I 12 NIEUWS De milieuwereld heeft een nieuwe profeet. De Brit Roger Hallam, oprichter van Extinction Rebellion, predikt een gitzwarte toekomst als gevolg van de opwarming van de aarde, tenzij we er nü iets aan doen. Nee, heel vrolijk word je niet van een lezing van Roger Hal lam, de 53-jarige biologische landbouwer uit Wales. De Brit, die zelf vier kinderen op de wereld zette, weet zeker dat de mensheid eraan gaat als we nü niets doen aan de on gebreidelde CO2-uitstoot. Hij rekent zo'n 180 aanhangers in een zaaltje in Amsterdam voor dat het Akkoord van Parijs om de opwarming van de aarde te beperken tot maximaal 2 graden Celsius een lachertje is. Reken maar op 5 graden of meer. Moeder aarde wordt zo heet, met hittegolven van 50 graden Celsius, dat oogsten mas saal mislukken met wereldwijde hongersnoden als gevolg. Hij heeft de wetenschappelijke kansberekenin gen erop nageslagen: miljarden men sen komen om van de honger. ,,En of het er nu 6 miljard of 3 miljard zijn, dat maakt het niet minder gekma kend verschrikkelijk. Het gaat om de vraag wat we er aan gaan doen.'' Priemen Houthakkershemd, een knotje, graatmager, priemende ogen en een baardje. Als hij niet zou vertellen wat hij deed, wist je het toch. Hallam is een van de oprichters van Extinction Rebellion, afgekort XR, en uitge groeid tot het gezicht van de bewe ging. In de negen maanden dat XR bestaat is er veel gebeurd. In vijftig landen zijn afdelingen opgericht en in het Verenigd Koninkrijk zijn honderdduizend aanhangers. In april bezette XR bruggen over de Theems in Londen waardoor de beweging in één klap bekend werd. Het logo, een cirkel met een zandloper erin, wordt her kend in de straten. „Honderdduizenden mensen, gewone mensen, weten nu: we're fucked." Hallam zat plots aan ta fel met de top van Greenpeace, hoofdredacteuren en politici. Het bevestigde hem in zijn wereldbeeld. „They don't give a shit, anders had den ze wel iets ge daan." Goed mis In 2005 kreeg Hal lam door dat het goed mis was met het kli maat. Zijn ak kers in Wales wer den verzopen door zeven weken regen. 'Zes miljard mensen komen om van de honger, als ze elkaar al niet eerder afslachten -Roger Hallam „Vijftien hectare oogst verwoest. Ik moest 25 mensen ontslaan en was de facto bankroet. Daarna volgde een ongekend harde winter. Een boer weet dan dat er iets mis is.'' Hallam boert nog steeds, maar nu in kassen. ,,Daar kan ik het klimaat regelen. Duizenden boeren die buiten wer ken zitten nu in hun rats omdat ze niet weten wat ze moeten doen.'' Hij werd steeds activistischer, be zettingen, een hongerstaking - want er is geen tijd om te praten. XR is niet voor watjes, houdt Hallam zijn pu bliek voor. ,,Je moet jezelf opofferen, lijden voor het goede doel. Daar ho ren risico's bij. Je moet roekeloos worden. Wat maakt het uit? We're fucked." Alleen door massale burger lijke ongehoorzaamheid waarbij dui zenden mensen gearresteerd wor den, kan er iets veranderen. ,,Alleen dan zal de elite luisteren. Maak ze on gerust, raak ze waar het pijn doet en alleen dan praten ze met je.'' Een oplossing voor de opwarming van de aarde geeft hij niet. ,,Die zijn er genoeg. Ze worden alleen niet uit gevoerd.'' XR wil actie. In Nederland bleef de actiegroep tot dusver vrij onopge merkt met die-ins, een variant op de ouderwetse sit-in, waarbij mensen voor dood gaan liggen bij Utrecht CS, en een actie met veel nepbloed op het Plein in Den Haag. Maar Hallam belooft Londense toestanden zodra er genoeg aanhangers zijn. 7 oktober moet de eerste wereldwijde kracht proef worden. In grote Europese ste den, ook in Amsterdam, komen er blokkades om het verkeer te ont wrichten. XR Nederland rekent op duizend mensen die de stoute schoe- nen aantrekken. De vergelijking met Occupy - de wereldwijde beweging die een an dere economie wil - en de Gele Hes jes gaat volgens hem niet op. Beide bewegingen kwamen op als een drei gende vloedgolf, maar eindigden in de anonimiteit. „Occupy was niet georganiseerd. Extinction Rebellion is gepland, niet zomaar ontstaan. De Gele Hesjes gebruikten geweld of stonden het toe. Effectieve actiegroe pen wijzen geweld af. En een fout die wij niet maken is dat XR alleen uit mannen bestaat. Wij willen dat vrouwen, kinderen en ouderen mee doen: de revolutionairen die regimes omverwerpen. Zij geven de strijd een legitiem universeel karakter.'' Martin Luther King Hij noemt meerdere keren Martin Luther King, zijn grote voorbeeld, wiens werk en methoden hij bestu deerde. ,,Hij is mijn man. Vanaf de burgeroorlog in Amerika tot aan 1958 werd er geprobeerd iets te doen aan rassenscheiding en burgerrechten en er werd nauwelijks resultaat geboekt. Toen kwam hij. In 1968 had hij het landschap van de burgerrechten in Amerika compleet veranderd, door middel van vreedzame massale bur gerlijke ongehoorzaamheid. In 1961 werd King gehaat, in 1968 was hij een held. Zo is de situatie met Extinction Rebellion ook. Nu denken mensen: wat een vreselijke blokkade, over vijf jaar denken ze: goddank hebben ze dat toen gedaan. Als we er in slagen om wereldwijd honderdduizenden mensen gearresteerd te krijgen voor burgerlijke ongehoorzaamheid, dan wordt de wereld wel wakker.'' dinsdag 13 augustus 2019 GO 16 juni 2019: Activisten van Extinction Rebellion houden een bootuitvaart door de Amsterdamse grachten, omdat de stad kopje-onder zou dreigen te gaan door de stij gende zeespiegel. 26 april 2019: Extinction Rebellion blokkeert de Ceintuurbaan in Amsterdam. De activisten willen het verkeer ontregelen vanwege de milieuvervuiling. fotos anp 'Trap rotzooi, alleen dan zal de elite naar ons luisteren' Ton Voermans Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12