Wl PI Ff Verdwijning van Tob Cohen schaadt het imago van populair golf land EUWS 11 De verdwijning van golfmagnaat Tob Cohen (69) in Kenia schaadt het imago van het Oost- Afrikaanse land. De Keniaanse politiek zou druk zetten op de recherche om de zaak snel op te helderen. I Bbl II De verdwijning van Cohen is een hot issue sinds de grootste krant van Ke nia er vrijdag aandacht aan be steedde. De oud-topman van Philips in Oost-Afrika verdween ruim drie weken geleden zonder enig spoor achter te laten. De 69-jarige Cohen woont al jaren in het land en is ver wikkeld in een hevige echtscheiding met zijn Keniaanse vrouw. Door de media-aandacht raakte de vermissingszaak ook breed bekend in de golfwereld. Cohen organiseerde met zijn Kenia Golf Sarafis niet alleen golfreizen naar bestemmingen over de hele wereld, maar ook internatio- statement zou de zaak in de doofpot zijn beland'', verzucht de kalende ze ventiger. Van Cohen ontbreekt nog steeds elk spoor of levensteken. De natio nale recherche in Kenia gaat ervan uit dat hij dood is en opende een moord- onderzoek. De Keniaanse echtgenote van Co hen is vrijdag en zaterdag verhoord door rechercheurs. Ze houdt vol niets te maken te hebben met de verdwij ning, maar er zijn steeds meer aan wijzingen die in haar richting wijzen. Volgens de advocaat die Cohen bij staat in de echtscheidingsprocedure tegen zijn vrouw, vervalste zij onder andere zijn handtekening onder een brief waarin daags na zijn verdwij ning werd gevraagd de echtschei dingszaak in te trekken. Cohen vertelde boezemvriend Muiruri dat hij had ontdekt dat zijn vrouw zichzelf mede-eigenaar van zijn landgoed had gemaakt, door zich te laten bijschrijven op de eigen domsakte met zijn vervalste handte kening en persoonlijke registratie nummer voor de belasting. ,,Tob had ook ontdekt dat zijn echtgenote bui ten zijn medeweten om een hotel laat bouwen in haar geboorteplaats Nyeri en dat ze veel geld van zijn bedrijf stal om het project te kunnen realiseren. Hij liet me zelfs foto's van het hotel in aanbouw zien.'' nale golftoernooien met topsponsors zoals Heineken en Mercedes-Benz, internationale banken en hotelke tens. Daarbij werden de directies van de bedrijven en de ambassades van de betrokken landen steevast uitge nodigd. Gelet op al die grote namen is Cohens verdwijning een smet op het imago van Kenia. Dat worstelt al jaren met een groot corruptieprobleem. President Uhuru Kenyatta beloofde bij zijn aantreden in 2013 de corruptie hard te zullen aanpakken, maar slaagt daar niet echt in. Dagelijks zijn er nieuwe schandalen, waarin zelden een veroordeling volgt. Het vertrou wen in de Keniaanse politie en justi tie is dan ook niet erg groot. Om te voorkomen dat het onder zoek naar de verdwijning ten onder gaat aan corruptie en machtsspelle tjes, is de nationale recherche vanuit de Keniaanse regering te verstaan ge geven de zaak zo spoedig mogelijk op te helderen. Vanuit de politieke we reld daaromheen wordt eveneens druk uitgeoefend op het onderzoeks team van het Directorate of Criminal Investigations (DCI). Rechtvaardig Dat gebeurt onder anderen door oud bewindslieden Patrick Muiruri en Ngengi Muigai, Kenyatta's neef. Bei den zijn al jaren bevriend met Cohen. ,,Tob had een groot rechtvaardig heidsgevoel en alleen daarom al zijn wij het aan hem verplicht te vechten voor de waarheid in deze zaak. We kunnen hem niet laten gaan zonder het uiterste voor hem te hebben ge daan en zullen niet eerder rusten voordat recht is geschied'', zegt Muiruri (73) tijdens een tweede in terview met deze krant. Tijdens het gesprek wordt Muiruri gebeld door Muigai. Die wil weten hoe het onder zoek naar de verdwijning ervoor staat. ,,Ze onderzoeken momenteel de beelden van de bewakingsca mera's bij de poort van Tobs land goed'', vertelt Muiruri. Personeel van Cohen verklaarde volgens hem tegenover de politie dat We zijn het aan Tob verplicht te vechten voorde waarheid de Nederlander de camera's vlak voor zijn verdwijning verwijderde en dat zijn vrouw ze op 3 augustus weer liet installeren. Dat was twee weken na dat haar man was verdwenen. Cohen stapte op zaterdag 20 juli omstreeks twee uur 's middags met een aktetas in zijn hand in een onbe kende witte auto. Als de verklaringen van zijn tuinman en kantoormanager kloppen, dan zijn er geen beelden van die mysterieuze wagen en de inzit- tende(n). Mogelijk werd het voertuig wel geregistreerd door bewakingsca mera's van buren of langs de open bare weg. Of daar beelden van zijn, is nu nog niet bekend. De recherche onderzoekt ook de te- lefoongegevens van Cohens mobiele telefoon, waarvan het laatste signaal die zaterdagmiddag werd opgevan gen bij Westlands, een welvarende buitenwijk van Nairobi. Doofpot Muigai vernam als eerste in het Keni- aanse golfwereldje dat Cohen was verdwenen. Hij alarmeerde Patrick Muiruri, die bij de DCI een verklaring aflegde over wat Cohen tijdens hun laatste potje golf had verteld. De Ne derlander vertrouwde hem vier da gen voor zijn verdwijning toe dat zijn leven in gevaar was en dat zijn vrouw verantwoordelijk zou zijn, mocht hem iets overkomen. ,,Zonder dat dinsdag 13 augustus 2019 Alleen een half hotel, een ongerust Kenia Caspar Naber Nairobi en -Patrick Muiruri, boezemvriend Tob Cohen, eerder gefotografeerd aan tafel in zijn huis. Het hotel in Nyeri, dat Cohens echtgenote zou laten bouwen met geld dat zij van de Nederlander zou hebben gestolen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11