Salvini: kom maar op met die verkiezingen 9 17 SI Driekwart ouders betaalt met moeite maandag 12 augustus 2019 Uitleggen caketen BCC. De gemeente Wijk bij Duurstede geeft het hoogste bedrag. Zij zegt het belangrijk te vinden dat alle kinderen kunnen meedoen. ,,Ze hoeven geen tekort koming te ervaren als het inko men van de ouders laag is'', ver klaart woordvoerder Monique Prinsen. Scholieren tussen 10 en 18 jaar kunnen tijdens hun school- carrière maximaal twee apparaten via de gemeente krijgen. Vorig schooljaar zijn voor negentien kinderen laptops aangeschaft. Kinderen in Den Helder zijn minder goed af. Die gemeente geeft geen subsidie voor laptops, omdat de scholen zelf regelingen hebben. ,,Wij hebben andere voor zieningen, zoals een sportfonds. Door bij te dagen aan sportkosten, krijgen gezinnen meer financiële armslag voor bijvoorbeeld de aan schaf van een laptop'', aldus woordvoerder Florentine de Maar. Gemakkelijk Uiteindelijk belanden veel ouders bij de Stichting Leergeld. Bijna de helft van de gemeenten verwijst naar deze hulporganisatie. Dat vindt directeur Van den Biggelaar nogal gemakkelijk. ,,Wij zijn er niet om het gat te vullen dat het onderwijs laat vallen.'' Volgens haar is het een keuze van scholen, want er zijn wel degelijk locaties die alle brugklassers een laptop of chromebook geven. Toch weigert de stichting leer lingen in de kou te laten staan. Daarom vindt ze dat er drastisch iets moet veranderen. ,,Scholen moeten geen eisen stellen aan de laptops van leerlingen. Voor een chromebook van zeshonderd euro kunnen we ook drie kinderen la ten sporten. Scholen gaan er te ge makkelijk van uit dat alle ouders zo'n dure laptop kunnen betalen.'' Salvini gaf afgelopen donderdag aan de samenwerking met de Vijf- sterrenbeweging niet langer te zien zitten. Hij noemde het nutteloos om door te gaan met de dagelijkse ruzies, het uitstel en de blokkades. De directe aanleiding was een mis lukte stemming een dag eerder over een hogesnelheidslijn tussen Turijn en Lyon, maar de samenwerking tussen de twee partijen verloopt al langer stroef. Al maanden staan de partijen lijnrecht tegenover elkaar. Matteo Salvini kan zich niet langer vinden in de rol van kleinere coalitiepart ner nu zijn partij in de peilingen in middels twee keer zo groot is als de Vijfsterrenbeweging. Lega staat nu op 38 procent in de peilingen. Voor Salvini is de verkiezings campagne allang begonnen. Het af gelopen jaar is hij onafgebroken op campagne geweest. Bijna dagelijks spreekt hij de Italianen op steeds vollere pleinen toe over zijn plan nen voor een Italië waar 'eerst aan de Italianen' wordt gedacht. Zelfs nu, in de in Italië heilige zomer maand augustus, reist hij rond met een 'beachtour'. Indrukwekkend Ook op sociale media is de aanwe zigheid van Salvini indrukwek kend. Meerdere keren per dag spreekt hij zijn groeiende achter ban toe via Facebookfilmpjes en In- stagramposts. Hierdoor kan hij op alle ontwikkelingen direct reage ren. Zo verschenen dit weekend beelden van de Amerikaanse acteur Richard Gere aan boord van een schip op de Middellandse Zee dat migranten had opgepikt. Hij sprak zijn zorgen uit over het strenge be leid. Salvini reageerde een paar uur later en zei dat het de acteur vrij staat om alle migranten in zijn pri- vévliegtuig mee naar Hollywood te nemen en in zijn villa's onder te brengen. 'Grazie Richard!', besloot Salvini zijn bericht. Salvini wil zijn populariteit graag verzilveren met vervroegde verkie zingen. Samen met de nog recht sere partij Fratelli d'Italia zou hij ge noeg stemmen hebben voor een volledig rechtse regering. Zo ver is het nog niet. Eerst moet het parle ment bij elkaar komen voor een vertrouwensstemming. Het parle ment is nog met reces tot septem ber, maar komt hier speciaal voor terug. Morgen overlegt president Sergio Mattarella over een ge schikte datum. Als de regering valt, is hij de enige die de macht heeft om het parlement te ontbinden. Verkiezingen in oktober, zoals Sal- Leider Lega Nord wil na alle ruzies zijn populariteit maar wat graag verzilveren vini wil, lijken dan het meest waar schijnlijke scenario. Met de val van de regering komt er een einde aan de eerste populis tische regering van Europa. De par tijen vonden elkaar in een gedeelde afkeer van de strenge Europese re gels en de bemoeienis vanuit Brus sel. Zorgen De zorgen in Europa om de Itali aanse economie zijn groot. Het land kampt met een gigantische staats schuld en een kwakkelende econo mie. In plaats van bezuinigen, zoals Brussel eiste, koos deze regering er voor juist geld uit te geven en de Europese begrotingsregels op te rekken. De regering verlaagde de belastingen en investeerde in een basisinkomen voor arme Italianen. En een pensioenhervorming werd teruggedraaid, waardoor Italianen vroeger met pensioen kunnen. De plannen zorgden voor maan denlang geruzie met de Europese Commissie en onrust op de finan ciële markten. Als Salvini aan de macht komt en over rechts gaat re geren, zal dat niet minder worden. Hij heeft al aangekondigd dat hij als premier direct de belastingen fors zal verlagen. Muziek helpt tegen pijn 2.542 peuken opgeruimd Bosbrand treft Gran Canaria In de bergen van het Spaanse vakantie eiland Gran Canaria woedt een grote bos brand. Vooral de ge meenten Tejeda, Ar- tenara en Galdar zijn getroffen. Duizend mensen zijn geëvacu eerd. Ook nationaal park Tamadaba in het westen van het eiland wordt bedreigd. Het vuur wordt bestreden met hulp van vliegtui gen en helikopters. Het brandende gebied ligt op ruim 30 kilo meter van hoofdstad Las Palmas. De politie pakte een man (55) op die met een sol deerbout in de weer zou zijn geweest. Ladingdieven trekken het mes GO M A i i^kis Volstrekt normaal in de klas: opengeklapte laptops en stude ren maar. foto paulien van de loo/ Hollandse hoogte De aanschaf van digi tale leermiddelen is veel ouders een doorn in het oog. Dat blijkt uit onder zoek onder ruim duizend ouders dat Ouders On derwijs vorig jaar deed naar hun ervaringen met een verplichte ouderbij drage. Negen van de tien ouders gaven aan dat ze een laptop of tablet voor hun kind moesten aan schaffen. De kosten waren vrijwel altijd hoger dan 250 euro. De helft van de ouders betaalde zelfs meer dan 400 euro. 71 procent van hen er kende moeite te hebben om te betalen. De helft moest ook verplicht een bepaald merk of model kopen. Slechts 8 procent van de scholen zorgde zelf voor een apparaat. Ouders Onderwijs raadt ouders aan bij problemen naar de medezeggen schapsraad van school te stappen, omdat die in stemmingsrecht heeft bij de hoogte van de ouder bijdrage. Bovendien moeten scho len kunnen uitleggen wat er gebeurt als de ouders geen laptop aanschaffen en hoe ze voorkomen dat er een tweedeling tussen leerlingen ontstaat. ,,Aan een leerling hoor je niet te kunnen zien hoe dik de portemonnee van de ou ders is'', stelt adviseur Do- rine Wiersma. ,,Als ouders niet betalen voor digitale leermiddelen, mag het on derwijs daar niet onder lij den.'' Bekijk op onze website of uw gemeente helpt met de aanschaf van een laptop De Italiaanse regering hangt aan een zijden draadje. De Italianen gaan waarschijnlijk in oktober opnieuw stemmen. Volgens de peilingen komt antimigratiepartij Lega met partijleider Matteo Salvini als winnaar uit de bus. Eveline Rethmeier Rome Matteo Salvini rekent op een klinkende overwinning. foto afp ROTTERDAM Patiënten die voor, tij dens en na een ope ratie een koptelefoon met muziek op krijgen, hebben minder zware, verslavende pijnmedi- catie nodig dan men sen die geopereerd worden zonder dat ze muziek horen. Dat concludeert het Eras mus MC in Rotterdam, dat onderzoek deed naar de heilzame wer king van muziek. In Nederland gebrui ken zo'n 1,3 miljoen mensen verslavende pijnmedicatie. Onge veer een op de vijftien mensen die zo'n mid del krijgen tijdens een operatie, wordt chro nisch gebruiker. HOEK VAN HOLLAND De grote strandop- ruimactie van Stich ting de Noordzee heeft zaterdag 2.542 sigarettenpeuken opgeleverd. De actie ging van Hoek van Holland naar Monster. Er hielpen 85 vrijwilli gers. Sigarettenfilters zijn het meest gevon den afval op stranden. Wereldwijd staan peu ken in de top drie van afval op het strand. LAS PALMAS OIRLO Twee mannen zijn gis teren aangehouden in het Limburgse Oirlo op verdenking van het stuksnijden van het dekzeil bij twintig vrachtwagens. Ze wil den kijken wat de la ding was. Rond 02.00 uur kreeg de politie een melding dat een groepje van zes tot acht mensen zich ver dacht ophield rond een busje, tussen vrachtwagens op par keerplaats De Wuust, langs de A73. Toen de politie kwam, vlucht ten er twee. Eentje werd in een sloot op gepakt, de ander in een weiland. De rest is spoorloos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9