7 CONFLICT PERZISCHE GOLF A Een lastig dilemma voor het kabinet, dat net terugkomt van reces: sturen we een marineschip richting Iran, zoals de Amerikaanse president Trump wil? De risico's van zo'n missie zijn volgens marine-experts beperkt. Het fregat Zr.Ms. Van Speijk, de meest voor de hand liggende keuze als er groen licht komt, vaart hoe dan ook uit eind deze maand. Is het niet naar de Straat van Hor muz bij Iran, dan is het wel naar de Atlantische Oceaan voor een Navo-patrouille van vier maanden die al gepland stond. Voor de 150-koppige bemanning zal de reis naar het oosten alleen een stuk spannender worden, we ten hun Britse collega's inmiddels. Nadat Iran een Britse olietanker aan de ketting legde, zijn zij met de HMS Montrose al aanwezig in de straat van Hormuz om schepen te beschermen. In minder dan een maand tijd was er 85 keer een confrontatie met de Iraniërs. Meestal gaat het om het uitwisselen van waarschu wingen naar elkaar. Maar soms ko men ze ook met hoge snelheid op de Montrose afgevaren om de Britse vastberadenheid en reactie te testen, vertelde de commandant van het schip eerder op de Britse radio. Het is een herkenbare werk wijze voor oud-Kapitein-ter-zee John Weyne. Hij beveiligde na de aanslagen op het World Trade Center in de Verenigde Staten (VS) in 2001 een tijd lang een Amerikaans vliegdekschip in de straat van Hormuz. Toen was er dreiging van aanslagen op deze schepen. ,,Het grote probleem is dat er in dit gebied veel smokkel- boten varen die heel veel lijken op de patrouilleboten van de Repu blikeinse Garde. De smokkelboten kiezen vaak voor de snelste route en trekken zich niets aan van an dere schepen. Dat kan voor de no dige dreiging zorgen." Risico's Met seinlampen en seinpistolen heeft Weyne altijd kunnen voor komen dat situaties uit de hand liepen. Maar hij kan zich voorstel len dat de Nederlanders hier straks ook mee te maken krijgen. ,,Het eerste wat de Nederlanders zullen 'Ja' zeggen tegen het verzoek om het sturen van een schip naar de wateren rond Iran lijkt dan minder risicovol. Te meer daar Nederland ervaring heeft met dit soort mari tieme missies. Al eerder in de Per zische Golf, maar ook voor de kust van Afrika tegen piraterij. Alleen: wie garandeert dat het daar op zee niet ook uit de hand loopt? Minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok heeft vlak voordat het kabinet met reces ging al gezegd dat Nederland 'absoluut niet in een gewapend conflict be trokken wil raken'. Maar mocht de vlam onverhoopt in de pan slaan, dan kun je er met een fregat op zee ineens wel middenin zitten. Bij eerdere missies in Syrië en Irak konden we vooraf nog zeggen dat we onze Fi6's aan de grond hiel den als we dat wilden. Op open zee is zoiets een stuk lastiger. Daar komt bij dat Nederland en de rest van de Europese Unie heel anders tegen Iran aankijken dan de VS. De EU is tegen het opzeggen van de atoomdeal door Trump en hoopt nog steeds het conflict op diplomatiek niveau te kunnen op lossen. Meedoen aan een missie doorkruist die strategie. Het zijn hoofdbrekens voor mi nister-president Mark Rutte en zijn ministers. Volgens betrokke nen is er nog geen knoop doorge hakt. Maar medio augustus zou den we de Amerikanen antwoord geven, hebben we beloofd. Dus de tijd begint nu wel te dringen. doen, is een goed plaatje krijgen van wat er allemaal vaart, om geen misver standen te krij gen." Volgens Weyne is Nederland gewend om te opereren in de drukke wateren van de wereld, dus dat zou geen enkel probleem moeten zijn. Ook denkt hij niet dat de militairen aan onaccepta bele risico's worden blootgesteld als ze richting Iran worden ge stuurd. ,,Dat zou anders zijn als de Lastig is dat er veel smokkelboten varen die op de Iraanse patrouilleboten lijken havens getankt worden, wat veel tijd kost. In samenwerking met andere lan den is het moge lijk om ook op zee te tanken. Waar de marine geen en kel probleem lijkt te hebben met een missie bij Iran, is dat politiek een heel ander verhaal sinds de VS Nederland en andere bondgeno ten heeft gevraagd om naar dit gebied schepen te sturen. Wat het kabinet ook beslist, er zitten altijd grote nadelen aan. Als het 'nee' zegt, zoals de Duitsers onlangs deden, zet het de relatie met onze belangrijkste Navo-part- ner onder druk. En die relatie is al niet zo best. De Amerikanen ha meren er al tijden op dat Neder land zijn afspraken niet nakomt en te weinig afdraagt aan Defensie. militaire geheime dienst indicaties heeft dat Iran kustbatterijen in stelling heeft gebracht die klaar zijn om te vuren en Iran die inten tie ook heeft dat te doen. Het is evident dat deze operatie dan veel te risicovol zou zijn." Wel zou het volgens Weyne bui tengewoon onverstandig zijn als Nederland de missie alleen zou doen, alleen al om praktische redenen. Er moet dan steeds in Noord-Syrië Daarnaast ligt er ook een ander verzoek van het kabinet van Do nald Trump: troepen leveren voor een vredesmissie in het noorden van Syrië. In dat gebied, in handen van de Syrische Koerden, liggen nu nog veel Amerikaanse troepen om het gebied te verdedigen. Maar de Amerikanen willen dat de bondgenoten die rol overnemen. Meedoen aan een missie in wes pennest Syrië is geen aanlokkelijk perspectief. Maar hoe vaak kun je 'nee' zeggen tegen Washington? maandag 12 augustus 2019 FOTO DEFENSIE Straat van Hormuz Missie Iran: kan het kabinet nee zeggen tegen Trump? Het fregat Zr.Ms. Van Speijk, dat eind deze maand uitvaart Raymond Boere Hans van Soest Den Haag -John Weyne, ex-Kapitein-ter-zee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7