AZ wil wedstrijden spelen in stadion ADO Den Haag Dieven azen op portemonnees van badgasten Half Nederland blijkt zijn of haar diploma kwijt te zijn 5 maandag 12 augustus 2019 Je portemonnee in je schoen ver stoppen en de zee inrennen: dat is vragen om problemen. Om strand dieven te slim af te zijn, moet je anno 2019 creatiever zijn. Dus hier komt hij, de gouden tip: neem een - bij voorkeur - schone luier mee naar het strand, stop daar je kost bare waren en vouw hem op tot een hoopje afval dat niemand zal willen aanraken. Plaklipjes niet vergeten en succes gegarandeerd. In de zomermaanden vindt er aan het strand veel vaker zakken rollerij plaats dan elders in het land, blijkt uit een analyse van het Cen traal Bureau voor de Statistiek over de jaren 2016 tot en met 2018. Ruim een kwart van de gestolen porte monnees, omgerekend honderd ge vallen, verdwenen hier in juli en augustus. Oplichters tillen Duitsers met de verhuur van huisjes via nepwebsites Ook werden er in de schoolvakan tie opvallend veel fietsen (580), te lefoons en zonnebrillen (690) ge stolen langs het strand. Ook auto mobilisten waren de pineut: drie honderd keer werd er iets uit hun wagen gestolen. Strandgangers zijn ook een ge wild slachtoffer van oplichters, blijkt uit de cijfers van het CBS. Elke zomer zijn circa 330 badgasten de klos. Dit cijfer zal bij de volgende analyse nog wel eens kunnen pie ken door recente aangiftes in Zee land. Daar werden tientallen Duitse toeristen het slachtoffer van oplichters die via een nepsite va kantiewoningen 'verhuurden'. Bij Tip van de dag: bewaar kost bare spullen in een dichtge knoopte luier. foto evert-jan daniels aankomst in Zeeland kwamen de Duitsers er achter dat de woning al bezet was en zij naar hun centen konden fluiten. Meestal ging het om één of twee gezinnen die een huisje voor acht personen en een huisdier hadden geboekt. In de po pulaire zomermaanden was er voor hen niet zomaar een alternatief. Dagjesmensen De kust trekt relatief veel dagjes mensen. Ook worden er gemiddeld ruim vier miljoen overnachtingen per maand geboekt in de zomerpe riode. Dat is in geen enkel toeris tisch landsdeel zo hoog als hier. De slachtoffers die zijn beroofd van hun portemonnee komen zelden uit de gemeente zelf. Bijna twee derde van hen woont elders in het land of is een buitenlandse toerist. Het aantal misdrijven in de zo mer is aan de kust groter dan in de rest van het land. Behalve de zak kenrollerij en andere zogenoemde lichtere vermogensdelicten, komen er aan het strand ook vaker ge weldsmisdrijven voor (20 procent). Om de criminaliteit aan de kust terug te dringen, plaatste de politie recent borden bij de strandslagen in 's-Gravenzande die waarschuwen voor fietsendieven. Deze krant schreef vorige maand over de mogelijkheid om een digi tale versie van een diploma te be machtigen. Volgens een woord voerder van DUO zijn de afgelopen vier weken 160.000 diploma's ge- download. Normaal zijn dat er ge middeld 60.000. DUO heeft dit jaar tot nog toe ruim 600.000 vervan- gende exemplaren geleverd. Vorig jaar waren dat er zo'n 450.000. In een register van DUO staan 10 miljoen digitale diploma's, en in twee archieven in Groningen en Tynaarlo ligt 500 meter aan papie ren cijferlijsten. In dat register kan iedereen zijn eerder behaalde di ploma's inzien en gratis downloa den. Het opgeslagen document is rechtsgeldig en heeft dezelfde waarde als het originele diploma, zo werd eerder bekend. Volgens DUO zoeken mensen steeds vaker naar een bewijs van hun diploma, omdat werkgevers daar vaker om vragen. Dankzij de databank kan iedereen zijn eigen diploma opvragen. GO AZ wil voorlopig uitwijken naar het stadion van ADO Den Haag nu het eigen sta dion onbespeelbaar is. Wilber Hack Alkmaar Komende donderdag moet de club uit Alkmaar tegen de Oekraïense ploeg Marioepol spelen in de voorronde van de Europa League en is snel op zoek naar een vervangende speelplek. Het is nog niet dui delijk of de afspraak met ADO rondkomt. Er is haast geboden. Aan staande zondag zou AZ thuis FC Groningen ontvangen. Ook daar is een alternatief voor nodig. De spelers van AZ reageerden geschokt op het gedeeltelijk in storten van hun thuisbasis. De ploeg zat zaterdagmiddag in het Van der Valk-hotel in Tilburg ter voorbereiding op de wed- strijde tegen RKC gisteren. Daar zagen spelers en staf de beelden van het ingestorte dak. Stijn Wuytens ,,Het komt ijzing wekkend over. Als we het zelf hadden gezien, dan was de im- pact waarschijnlijk veel groter geweest.'' Oussama Idrissi: ,,Het is maar goed dat er niemand in het sta dion was toen het gebeurde en dat er geen wedstrijd werd ge speeld'', aldus de man die met twee doelpunten de wedstrijd tegen RKC besliste. Hij tekent aan: ,,Het waait in Alkmaar vaak hard. Nu was het zelfs code rood. Dan kans was groot dat een wedstrijd zou zijn afgelast.'' Geliefd Bij Matthijs Keuning, voorzitter van supportersbeweging Victo ria Alkmaar, stroomden de whatsappjes binnen nadat het dak van zijn geliefde stadion was ingestort. „Ik was verrast en opgelucht tegelijk. Het dak ligt nu op honderden stoeltjes. Je moet er niet aan den ken dat dit tij dens een wed strijd was ge beurd. Dat was een ramp ge weest." Hij is nog niet bij het stadion zelf geweest. ,,Alles is afgezet. Je kunt er moeilijk bij komen. Maar ik heb de foto's wel gezien. Dat doet me wel wat. Een stadion dat zo ver trouwd is... Het is een gek ge zicht." Hij vreest dat het herstel van het stadion nog maanden zal duren. Hij roept supporters op om de club achterna te reizen als AZ straks in een ander sta dion zijn wedstrijden moet spe len. Normaal zijn de AZ-fans thuis met 15 duizend man aan wezig. ,,We hopen dat zo veel mogelijk supporters AZ ach terna reizen." Volgens trainer Arne Slot (foto) van AZ was het 'een rare dag'. Dat bleek ook het einde van de persconferentie in het stadion van RKC. „Tot don derdag", zei Slot, doelend op de return wedstrijd tegen Marioepol. „Ik weet alleen nog niet waar we elkaar weer zullen treffen." Strandgangers worden in de zomermaanden massaal be roofd. In juli en augustus worden aan de kust honderden auto's opengebroken, fietsen gestolen en zakken gerold. Hanneke van Houwelingen Den Haag Nederlanders maken massaal gebruik van de mogelijkheid om een nieuw exemplaar van hun di ploma te downloaden. Dit is via de website van DUO (Dienst Uit voering Onderwijs) mogelijk. Naz Taha Groningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5