Hoop, feest en Scheldewijding doen Doel leven Vermoedelijk kan nieuwe bouwer volgend voorjaar aan de slag met aanleg lijn Hoop doet leven voor Scheldedorp Doel, zeker zondag met de 45ste Doelse feesten en Scheldewijding. Zo'n twintigduizend mensen kwamen erop af. Tot ver in de omtrek stonden auto's. Marktkramen vulden de straten. Druk was het ook bij de zegening van schepen door pastoor Daniël Vande Velde (foto) tijdens de Scheldewijding. Shantykoor Zuid West 10 uit Terneuzen zorgde voor sfeer. Het dorp blijft gespaard in de jongste plannen voor uitbreiding van de Antwerpse haven. Maar hoe Doel, met z'n vele lege en afgesloten huizen, zal herrijzen, is nog een raadsel. Het zal ook wennen zijn, een weer bewoond Doel.P19 Dat de nieuwe verbinding later klaar zou zijn, was al duidelijk. Vo rig jaar zegde TenneT het contract met het consortium Heijmans-Eu- ropoles voor de bouw van de nieuwe masten op. Volgens de net beheerder kon de aannemerscom binatie niet voldoen aan haar con tractuele verplichtingen 'ten aan zien van kwaliteit en gestelde da- tum van inbedrijfname'. Dat bete kent dat er een andere bouwer moest worden gezocht. Er loopt in middels een aanbestedingsproce dure. De verwachting is dat de nieuwe aannemers begin volgend jaar bekend zijn en dat de bouw werkzaamheden in het voorjaar be ginnen. Die nemen zo'n twee jaar in beslag. Sloebos De vertraging heeft ook gevolgen voor de tijdelijke hoogspannings lijn bij Borssele. Deze moet tijdens de bouw de functie van de be staande verbinding overnemen. Aanvankelijk zou het gaan om twee tijdelijke masten. Omdat er nu meer in kortere tijd moet wor den gebouwd, is er een zwaardere tijdelijke verbinding nodig, met zes in plaats van twee masten. Deze blijven ook niet één, maar twee jaar staan. De ontwerpbesluiten voor de tijdelijke verbinding liggen sinds vrijdag ter inzage. De masten komen in het Sloebos, ten oosten van het transformator station bij de kerncentrale. Daar voor moet ook een groter deel van het bos wijken. De tijdelijke lijn wordt in het voorjaar van 2020 in gebruik genomen. Na 2022 worden ze afgebroken en wordt het Sloebos in oorspronkelijke staat hersteld, al zal het geruime tijd duren voordat de bomen weer op hoogte zijn. De nieuwe hoogspanningslijn, die loopt van Borssele tot Tilburg, is noodzakelijk omdat de huidige ver binding al maximaal wordt belast. Met de komst van windparken op zee en meer windmolens op het Meer tijdelijke masten betekent ook dat er meer Sloebos moet wijken land is er ook meer capaciteit nodig. Bovendien is het in de huidige situ atie lastig om onderhoud te plegen. In Zeeland komen in totaal 116 nieuwe masten, bijna allemaal ranke wintrackmasten. Twaalf daarvan worden momenteel al ge bouwd bij Rilland. Daarmee kan eind dit jaar het nieuwe hoogspan ningsstation worden aangesloten op de huidige lijn, wat vooral be langrijk is voor de verbinding met België. Niet alle stroom Dat de nieuwe hoogspanningslijn later klaar is, heeft volgens TenneT geen gevolgen voor de aansluiting van de windparken op zee. Het is onder bepaalde omstandigheden wel mogelijk dat het net niet alle windstroom kan afvoeren. Via prijsmechanismen en marktwer king kan TenneT het aanbod en de vraag naar elektriciteit zo sturen, dat het netwerk niet te veel wordt belast. De kosten daarvan neemt de netbeheerder zelf voor haar reke ning. It maandag 12 augustus 2019 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Stroomsnelweg gaat later open De nieuwe hoogspanningslijn tussen Borssele en Rilland loopt zeker twee jaar vertraging op. Netbeheerder TenneT verwacht de verbinding eind 2022 in ge bruik te kunnen nemen, zo blijkt uit de bijgestelde planning. Rolf Bosboom Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51