1 t 4 STADION DRAM A INSTORTING i Er gingen zelfs geruchten over partijen afgekeurd staal maandag 12 augustus 2019 Was de constructie van het dak van het stadion van AZ te licht uitgevoerd om kosten te besparen? Tijdens de bouw in 2005 was er al flinke discussie over de stevigheid van het dak. Ton Voermans Alkmaar Komende week besluit de Onderzoeksraad voor Veiligheid of er een uit gebreid onderzoek komt naar de oorzaak. De ravage is enorm, maar niemand raakte gewond. Het eerste elftal trainde binnen vanwege de storm. Maar voor het handjevol AZ-fans dat zich zaterdagavond heeft verzameld bij het stadion voelt het wel als een ramp. Tien jaar geleden verkeerde AZ in de zevende hemel. De Alkmaarse club van bankier Dirk Scheringa was landskampioen. Er stond een nagel- nieuw stadion. Nu ligt er 30 meter dak op de tribune. Door de harde wind vallen stukken van het gehavende dak op de desolate parkeerplaats. ,,Dat dak is een spaghetticonstruc- tie. Ik verwacht al 13 jaar dat het zou instorten'', zegt bouw- en brandex- pert Ynso Suurenbroek. Toen het sta dion werd gebouwd, in 2005-2006, was hij docent aan de Universiteit Twente en buitengewoon lid van de Onderzoeksraad voor Veiligheid. Hij hield destijds op verzoek van de brandweer Alkmaar de bouwvergun ning tegen het licht. Toenmalig brandweercommandant Henny Foe- derer twijfelde aan de brandveilig heid. Er waren pittige discussies tus sen brandweer en gemeentebestuur, maar uiteindelijk verdween het kriti sche rapport van Suurenbroek in een la. Er werden geen strengere eisen ge steld aan de constructie om de brand werendheid te verhogen. Suurenbroek is niet verbaasd dat het dak het alsnog heeft begeven. ,,Met de extra belasting van de zonnepanelen die een paar jaar geleden zijn aange bracht en harde wind vanuit een be paalde hoek, met onderdruk en bo- vendruk, krijg je dit. Maar dat gebeurt alleen als de constructie vanaf het be gin te zwak is. Die voldeed niet aan de eisen van het bouwbesluit en niet aan de eisen van de brandveiligheid. Er was in die tijd een hoop gerommel met de controle door de gemeente. De gemeente, dat durf ik gerust te zeggen, werd aangestuurd door Dirk Sche- ringa.'' De wil van de toen machtige DSB- bankier was wet in Alkmaar, schetst Suurenbroek. ,,Scheringa huurde al lerlei aannemers in. Onderaannemers gingen failliet en moesten een skybox kopen voor ze überhaupt aan het werk mochten. Dat waren de verhalen die j e hoorde. Wat doe je als het niks mag kosten en je niet kunt verdienen met minder uren werk? Dan zoek je het in het materiaal. Dunner, lichter, goed koper, minder kwaliteit. Er gingen zelfs geruchten over partijen afge keurd staal.'' Het had volgens Suuren broek 'miljoenen euro's' extra gekost om het dak wél voldoende sterk te maken. Het stadion kostte destijds rond de 40 miljoen euro. Scheringa - in de bouwjaren eige naar en voorzitter van AZ en zijn DSB- bank was hoofdsponsor - wijst de be schuldiging van de hand. ,,Ik herken me daar niet in. Het stadion is gete kend door een vooraanstaand archi tect. Het is door bouwkundigen goed gekeurd, ik heb er zelf geen verstand van, de gemeente liep mee of alles klopte conform bouwvoorschriften.'' Ook de suggestie dat Scheringa des tijds het bouwproces vooral op prijs stuurde, wijst hij van de hand. ,,Dit gaat toch nergens over? Je vraagt offer tes aan en je gaat met een aannemer in zee. Je neemt iets aan voor een be paalde som. En dan heb je er geen in vloed meer op.'' Aannemer Midreth bouwde met hulp van veel ingehuurde onderaan nemers het stadion. Toenmalig Mi- dreth-directeur Joop Leliveld heeft geen idee waarom het dak zaterdag in stortte. Hij zegt dat er 'conform alle bouwvoorschriften en conform alle goedgekeurde tekeningen en bereke ningen' is gebouwd. ,,Wij hebben geen bezuinigingen toegepast. Als je zoiets bouwt, moet het allemaal klop pen, anders mag het echt niet.'' Mi- dreth ging in 2011 failliet. Andries Broersma was als hoofdin genieur betrokken bij het ontwerp van het stadion. Totdat Scheringa en Midreth vonden dat ze wel zonder zijn bureau konden. Het ontwerp werd door een andere door Midreth inge huurde ingenieur 'geoptimaliseerd'. Met andere woorden: er moest zo'n 10 miljoen euro bezuinigd worden. Broersma werd door de gemeente Alkmaar gevraagd om toezicht te hou den op die megabezuiniging. ,,Bij de optimalisatie zat men tegen de grens van de wet. Maar het mocht'', zegt hij. Volgens Broersma moet er een bouw- fout zijn gemaakt, een fout bij het monteren van de staalconstructie. Hij ontkent dat het stadion niet robuust genoeg was. Voetbalclub AZ en de gemeente kunnen nog niets zeggen over de oor zaak. ,,We gaan nu eerst onderzoek doen en dan hopen we zo snel moge lijk met antwoorden te kunnen ko men'', zegt de woordvoerder. VVD-Tweede Kamerlid Daniel Koerhuis wil een Kamerdebat over hoe het kon gebeuren. ,,Ik ben erg ge schrokken. Het is een relatief nieuw stadion", aldus de VVD'er, die met minister Kajsa Ollongren (Binnen landse Zaken) om tafel wil. ,,Er had den tientallen doden kunnen vallen." GO Al 13 jaar twijfels over het rampdak Het dak van het sta dion is over een lengte van zeker 20 meter op de tribunes beland. FOTO LEO VOGELZANG Kijk op de site bij /video Beelden van het ingestorte stadiondak Harde wind geeft druk op de dakconstructie... 120819 TU AFAS stadion Alkmaar —Ynso Suurenbroek, bouwexpert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4