De Plompe Toren komt in de steigers Jazz klinkt goed in Zierikzee IN DE REGIO SiSMHi 18 SCHOUWEN-DUIVELAND Restauratie monument MIJN DORP, MIJN STAD maandag 12 augustus 2019 Wandelaars en fietsers bleven staan om te luisteren. Op het terras van De Proeverij en Rhodos strekten de gasten, onder wie emeritus hoogleraar Herman Pleij, hun nekken om te zien hoe de Longfield Jazz Crackers aan de overkant van de straat hun muziek maakten. Slechts drie dagen gaat de Plompe Toren (23 meter hoog) dicht voor restauratie van het binnenwerk. Het gaat bij de restauratie vooral om muur- en voegwerkherstel. De toren wordt omhuld met wit doek en zeilen. De gevels van de Plompe Toren zijn bijna een meter dik. Gebruiker van de Plompe Toren is Natuurmonumenten. Boswach ter Paul Begijn van Natuurmonu menten: ,,De overlast proberen we te beperken, maar door het werk aan de buitenzijde van de toren blijf je de restauratiewerkzaamheden tijdens een bezoek wel horen." Stichting Monumenten Schou- wen-Duiveland is eigenaar van 16 monumenten, waarvan er een aan tal rijksmonumenten zijn, zoals de Plompe Toren. Voor planmatig on derhoud is een instandhoudings subsidie gekregen van de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed. Dat is een tegemoetkoming in de kosten voor regulier onderhoud, bedoeld voor monumenten die niet primair voor bewoning bestemd zijn, zoals molens, torens of kerken. Voor de onderhoudswerkzaam heden, schilderwerk en metsel werkherstel is inmiddels een aan nemer aangesteld. ,,Die opdracht is gegund aan Bouwgroep Peters uit Middelburg. De provincie onder steunt de restauratie met een sub sidie van 70 procent van de totale kosten (250.000 euro)", aldus Dick Kooman van de Stichting Monu menten Schouwen-Duiveland. ,,Na 1 september starten de werkzaam heden volgens planning. Ervoor vindt nog overleg plaats met de provincie en andere betrokkenen." Tufsteen Bureau Rothuizen Architecten Stedenbouwkundigen uit Middel burg stelde een restauratievisie op. Daarin staat dat al het voegwerk in de loop der eeuwen een keer ver vangen is. ,,Tussen de eerste en tweede geleding (met uitzondering van de westgevel) zijn tufsteen wa terslagen toegepast. Dat komt ook veel voor als origineel bouwmateri aal in middeleeuwse kerken in Zee land. De kans is groot dat het tuf steen uit de bouwtijd dateert. De driehoekige afdekkingen op de hoeken van de toren zijn uitgevoerd in een relatief strakke steen in vechtformaat. Dit type steen treft men niet vaak aan in Zeeland en lijkt van elders afkomstig. De afdek kingen zijn dus ooit opnieuw opge trokken", aldus de specialisten. De Plompe Toren is het enige overblijfsel van het verloren gegane plaatsje Koudekerke, dat door de zee in 1581 werd verzwolgen. „Zie rikzee heeft zich altij d sterk verant woordelijk gevoeld voor de Plompe Toren en gaf in 1974 al eens op dracht de buitenkant te restaure ren. Dankzij alle verschillende res tauraties kan de architectuurhisto rische betekenis behouden blij ven", aldus de Stichting Monumen ten Schouwen-Duiveland. Nieuwsgierig, dat waren de men sen naar het nieuwe Jazz Festival Zierikzee. Organisator Stichting Culturele Activiteiten Schou- wen-Duiveland (CASD) wil het evenement naar het niveau van jazz in Terneuzen en Domburg trekken. ,,Maar misschien kan dit jazzfestival wel naar de beleving van Jazz Hillegersberg uit Rotter dam toe groeien", denkt Hans van der Kleij uit Capelle aan den IJssel. Hij is regelmatige bezoeker van dat driedaagse jazzfestival met altijd klinkende namen. Neem Hans en Candy Dulfer, Jules Deelder, Forty Fingers en Jack-o-Jane. Uiteraard heeft Jazz Hillegersberg zijn sporen reeds verdiend. Eigen publiek ,,Jazz Zierikzee staat pas aan het begin. Maar wat ik nu hoor, klinkt goed", vertelt Van der Kleij. Hij zingt in het shantykoor De Vlaer- dingse Maatjes dat eind juli op het Havenplein optrad tijdens het Shantyfestival. Ook daarvan was CASD de organisator. ,,Dat de bands verspreid over verschil lende locaties spelen vind ik ver standig. Die moet je niet bij el kaar zetten. Ze hebben allemaal een eigen publiek." André Leeuwenstein uit Berkel en Rodenrijs, ook een Vlaerdings Maatje, denkt dat dit festival een blijvertje wordt. „Waarom niet. Je ziet nu al aan de mensen dat ze het waarderen." In Grand Café De Werf gaf de New Orleans Jazz Band het festi val een goede start. In de avond uren speelden Jurbena in eetcafé De Banjaard en Dirty Dozen in De Biet de sterren van de hemel. De afsluiting namen Scaldis Jazz Band en Maarten (Bruijnes), (Lou) Brondgeest and Friends voor hun rekening. CASD wilde kleinschalig be ginnen en uitgroeien a la Dom burg. Dit gehoord hebbende, kunnen de ambities omhoog. Vleermuizen Springen van de schans Jeu de boules Stokroos, 11.00 20.00 uur: Maisdool- hof geopend; Dol-fijn, 13.30-14.30 uur: Zwemmen voor men sen met dementie beeld; De Plompe Toren aan de Ooster- schelde wordt vanaf september dit jaar gerestaureerd. Tot aan kerst komt het monument in de steigers te staan. Het is de be doeling dat de toren tijdens de restauratie gewoon open blijft voor publiek. Gerrit van Loon Koudekerke Gerrit van Loon Zierikzee WESTENSCHOUWEN Staatsbosbeheer Zee land-Noord houdt van avond een vleermuizen- excursie. De deelnemers beginnen om 20.30 uur met de wandeling vanaf de excursieschuur Bos- wachterij Westerschou- wen, Kraaijensteinweg 140 te Westenschou- wen. Met een professio nele bat-detector gaan de aanwezigen het bos in en een gids zal vervol gens de beste plekjes laten zien. Aanmelden voor deze activiteit is verplicht en kan via staatsbosbeheer.nl/ schouwenduiveland. BROUWERSHAVEN Waterjump Brouwers- dam houdt morgen de activiteit 'Sunset Water jump' in Brouwersdam. Tussen 18.00 en 20.00 uur laat de instructeur zien op welke manieren je naar beneden kunt glijden en hoe je de vetste sprongen kunt maken. De kosten be dragen 17,50 euro per persoon, dit is inclusief materiaal. Men moet al leen eigen zwemkleding en een handdoek mee nemen. Aanmelden kan via info@ brouwersdam.nl. In Sint Philipsland kun je morgen meedoen aan jeu de boules. jeu de boules SINT PHILIPSLAND Sportdorp Sint Philips- land houdt morgen een middag jeu de boules op de nieuwe baan. Men kan vanaf 14.00 uur te recht aan de Luyster- laan 2 om vriendschap pelijke wedstrijden te spelen. Spelmateriaal is aanwezig, een eigen set meenemen kan ook. BROUWERSHAVEN Centrum, 14.00 20.00 uur: Zomer- markt; Grote kerk, 11.00-17.00 uur: Ex positie Coen van den Ende; Tonnenmaga- zijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Mu seum geopend; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00 16.45 uur: Bridge; 19.00-20.30 uur: Tai- Chi; 18.30 uur: De Witte Toekomst; 19.30 uur: Harmonie Witte van Haems- tede; Handmadestu dio Zuidstraat, 19.00 22.00 uur: Hand- werkcafé; Natuurin- formatiecentrum, 11.00-18.00 uur: Fietstocht; DREISCHOR De Dorsvloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Crescendo; 17.00 uur: Repetitie Cres- Beat; ELLEMEET Dorps huis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging; KERKWERVE Dorps huis, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken, 19.00-21.00 uur: Gym voor dames; NIEUWERKERK De NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 uur Pilates, 19.15 uur: Bodyshape, 20.15 uur: Badminton; OOSTERLAND Dorpshuis, 19.45 uur: Repetitie zangvereni ging V.Z.O.S.; OUWERKERK Dorps huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Rodonis. De optredens, zoals hier op het Havenplein, vallen bij jong en oud in de smaak. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47